لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۱۲

ممانعت از حضور نسرین ستوده در جلسه دفاع از موکلش، کوروش زعیم


نسرین ستوده
نسرین ستوده

از حضور نسرین ستوده ، وکیل دادگستری در جلسه دفاع از موکلش، کوروش زعیم ممانعت بعمل آمده است .کوروش زعیم، عضو شورای مرکزی جبهه ملی ایران است .

نسرین ستوده در سال ۱۳۸۹ به اتهام اقدام علیه امنیت ملی و تبلیغ علیه نظام به ۱۱ سال حبس تعزیری، ۲۰ سال محرومیت از وکالت و ۲۰ سال ممنوع‌الخروجی از کشور محکوم شده بود که در شهریورماه ۱۳۹۲، به همراه تعداد دیگری از زندانیان سیاسی از زندان اوین آزاد شد.

خانم ستوده در گفتگو با مسعود سفیری از صدای آمریکا می گوید که ممانعت از حضور او در جلسه دادگاه امری غیر قانونی است.

صدای آمریکا: خانم ستوده چرا از حضور شما در جلسه رسیدگی به اتهامات موکلتان، آقای کوروش زعیم جلوگیری شد؟

نسرین ستوده: امروز تاریخ رسیدگی به اتهامات موکلم ، مهندس کوروش زعیم بود. من به اتفاق خانم گیتی پورفاضل برای دفاع از ایشان در دادگاه حاضر شدیم .دادگاه از حضور من در جلسه رسیدگی جلوگیری کرد. البته جلسه رسیدگی تجدید و به جلسه دیگری موکول شد. اما این عمل دادگاه برای جلوگیری از حضور من در جلسه دادگاه کاملا غیرموجه بود .

صدای آمریکا: خانم ستوده چگونه دادگاه می تواند از حضور شما بعنوان وکیل پرونده در جلسه دادگاه جلوگیری کند؟ چه نهادی مسئول پاسخگویی در این مورد است؟

نسرین ستوده: استناد دادگاه به رای شعبه بیست وشش دادگاه انقلاب اسلامی تهران در چهار سال پیش بود .طبق این حکم، محرومیت من از بیست سال حق وکالت به ده سال کاهش یافت، اما همچنان که می دانید مطابق قانون استقلال کانون وکلا، هیچ مرجعی جز دادگاه انتظامی وکلا حق تعلیق فعالیت وکلا را ندارد. بنابراین طی سالهای گذشته همواره کانون وکلا پرونده کسانی را که پروانه فعالیتشان تعلیق یا ابطال شده بود را تمدید می کرد و این کار را هم نسبت به پرونده من انجام داد .
پروانه وکالت من طبق نظر مرجعی که صلاحیت دارد یعنی کانون وکلا تمدید شد اما طبق اطلاعاتی که به من رسیده است، کانون وکلا برای انجام دادن این کار تحت فشار قرار گرفته است.

صدای آمریکا: یعنی کانون وکلا از سوی نیروی انتظامی و یا مراجع قضایی تحت فشار قرار گرفته است تا پروانه وکالت شما را ابطال کند؟

نسرین ستوده: بله از سوی وزارت اطلاعات، دستگاه قضایی و پلیس امنیت درخواست شده است که پروانه وکالت من هرچه زودتر ابطال شود.

XS
SM
MD
LG