لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۰۴

گزارش فاکس نیوز از هنرمندی که از «ممنوعیت‌های رژیم ایران» عبور کرده است


پیشتر، لوک ورنیمن، کارتونیست بلژیکی برای مهدی رجبیان این طرح را کشیده بود. منبع: United Sketches
پیشتر، لوک ورنیمن، کارتونیست بلژیکی برای مهدی رجبیان این طرح را کشیده بود. منبع: United Sketches

پس از انتشار آلبوم موسیقی «خاورمیانه» به تهیه کنندگی و آهنگسازی مهدی رجبیان توسط شرکت سونی در اوایل فروردین ماه امسال، بسیاری از خبرگزاریهای بین المللی گزارشی از وضعیت و شرایط کاری این هنرمند ممنوع الکار در ایران منتشر کرده اند.

فاکس نیوز آمریکا یکی از خبرگزاریهای معتبر و بین المللی است که به سراغ آلبوم جدید موسیقی مهدی رجبیان رفته و به این بهانه از شرایط سختی که او در چند سال گذشته در زندان و ممنوع الکاری سپری کرده، گزارشی تهیه کرده است.

این شبکه خبری در وب سایت خود مهدی رجبیان را هنرمند ۲۹ ساله ایرانی معرفی کرده که با انتشار یک آلبوم موسیقی درباره جنگ، از ممنوعیت های رژیم، عبور کرده است

فاکس نیوز همچنین، با لحنی شاعرانه، عشق و خوشی های دوران کودکی مهدی رجبیان را که در وادی موسیقی معنا گرفته بود، جرم امروز او از نگاه رژیم ایران دانسته و با وصف شرایط زندانی شدن مهدی و برادرش حسین رجبیان کار و تحقیق بر سر حضور زنان در موسیقی و محتوای فیلم حسین رجبیان را دلایل اصلی زندانی شدن آنان عنوان کرده است

فاکس نیوز نوشت: فعالیت مهدی رجبیان در صحنه موسیقی زیرزمینی در ایران و کار با هنرمندان زن، توسط مقامات قضایی در ایران به گسترش فساد معنا شده و این شاید از نخستین دلایل بازداشت و زندانی شدن مهدی و حسین رجبیان بود.

در گزارش فاکس نیوز به قلم «هولی مک کی» به این نکته اشاره شده که زنان در ایران نمی توانند به عنوان یک خواننده انفرادی در صحنه ها حاضر شوند و از زبان مهدی رجبیان نقل می کند که آنها در جایی که موسیقی حرام و به نوعی جرم محسوب می شود کار می کنند و تداوم در کارف یکی از راههای رویارویی با این ذهنیت ها است.

«هولی مک کی» همچنین به دوبار اعتصاب غذای مهدی رجبیان در زندان در اعتراض به شرایط موجود اشاره می کند که نهایتا با فشار و درخواست های مکرر نهاد های بین المللی حقوق بشر از ایران، مهدی و حسین رجبیان پس از مدتی بصورت مشروط از زندان آزاد شدند.

فاکس نیوز در توصیف شرایط مهدی رجبیان و از زبان او نوشته است، مقامات قضایی در ایران، غیر قابل پیش بینی اند و با توجه به دادرسی محرمانه اینگونه پرونده هاف امکان بازگرداندن او به زندان، همیشه قابل تصور است.

گزارش فاکس نیوز با این جمله مهدی رجبیان به پایان می رسد که گفته، من از همه شرایط مسیری که انتخاب کرده ام آگاهم و برای موسیقی مبارزه خواهم کرد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG