لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ اسفند ۱۳۹۷ ایران ۲۰:۰۱

سرخط خبرها

کناره‌گیری حسین علیزاده از شورای عالی خانه موسیقی ایران

حسین علیزاده این شورا را "تشریفاتی" نامیده و عنوان کرد که "شورای موثری" در حل مشکلات موسیقی نیست.

حسین علیزاده، آهنگساز و نوازنده برجسته ایرانی با انتشار نامه‌ای از دبیری شورای عالی خانه موسیقی ایران استعفا کرد.

حسین علیزاده این شورا را "تشریفاتی" نامیده و عنوان کرد که "شورای موثری" در حل مشکلات موسیقی نیست.

آقای علیزاده روز اول دی ماه در اعتراض به وضعیت موسیقی در ایران گفته بود: "هیچ جای دنیا در هیچ دولتی، حتی دولت‌هایی که ما از نظر سیاسی آنها را مردود می‌دانیم، با موسیقی چنین رفتاری نمی‌کنند."

او ضمن ابراز نارضایتی از این که "کلید روحانی" هم نتوانسته مشکل‌گشا باشد خبر داده بود که از عضویت در شورای عالی خانه موسیقی ایران استعفا کرده است.

اما خبر استعفای او تکذیب شد و حالا این نوازنده و آهنگساز در نامه خود توضیح داده که در هجده ماه گذشته تنها یک یا دو جلسه شورای عالی تشکیل شده و او در آن حضور نداشته است.

او نوشته که ترجیح می‌داده بدون استعفای کتبی و "جنجال" کناره‌گیری کند اما اکنون ناچار به انتشار این نامه شده است.

خانه موسیقی ایران بزرگترین تشکل صنفی و غیردولتی موسیقی در ایران است و شورای عالی با هفت عضو یکی از ارکان این نهاد صنفی است.

ریاست شورای عالی خانه موسیقی را محمدرضا شجریان، خواننده نامدار موسیقی اصیل ایرانی برعهده دارد و حسین علیزاده در انتخابات تیر ماه ۱۳۹۰ به عنوان دبیر و سخنگوی این شورا انتخاب شده بود.

مهم‌ترین خبرهای روز ایران و جهان

اموال یک زوج زندانی سیاسی به نفع حکومت ایران مصادره شد

حسن صادقی و فاطمه مثنی، دو زندانی سیاسی

به گزارش کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی، «ستاد اجرایی فرمان امام» تنها خانه فاطمه مثنی و حسن صادقی، دو زندانی سیاسی که در زندان‌های اوین و گوهردشت زندانی هستند را مصادره کرده است.

ایمان صادقی، فرزند این دو زندانی سیاسی به کمپین حقوق بشر در ایران گفت «ستاد اجرایی فرمان امام» پس از مصادره بخش زیادی از املاک، در حالی برای مصادره تنها محل سکونت خانواده اقدام کرده است که بر اساس قوانین جزایی، دادگاه نمی‌تواند اموالی را مصادره کند که همسر و فرزندان و افراد تحت تکفل محکوم را از نیازهای اولیه‌ای مانند خوراک و پوشاک و مسکن محروم کند.

به گفته ایمان صادقی، والدینش در زندان به مراقبت‌های پزشکی نیاز دارند اما مقامات قضایی-امنیتی توجهی نکرده‌اند و با وجود هماهنگی و نوبت دکتر با هزینه خانواده، با اعزام نکردن پدر و مادرش به بیمارستان در روند درمان آنان کارشکنی می‌کنند.

حسن صادقی و فاطمه مثنی، ۲۰ فروردین ۹۳ در شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب توسط قاضی ماشاالله احمدزاده به اتهام «ارتباط با سازمان مجاهدین خلق» هر یک به ۱۵ سال زندان محکوم شدند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

پیام نوروزی شاهزاده رضا پهلوی به مناسبت سال ۱۳۹۸: من به نجات ایران ایمان دارم

شاهزاده رضا پهلوی در یک پیام ویدئویی، سال نو خورشیدی را به ایرانیان تبریک گفت.

شاهزاده رضا پهلوی در پیام خود نوروز را «پیام آوار دوستی، محبت و شاد زیستن در سرزمین اهورایی ایران» دانست.

او گفت: «بیاییم با الهام از دگرگونی طبیعت، دست در دست هم، غبار انبوه و ناامیدی را از ایران مان بزداییم. ایران ما به دست توانای فرزندان آگاه و برومندش دگرباره سرزمین آزاد و آباد با مردمانی در رفاه و آسایش خواهد شد و ستم و تباهی از آن رخت بر خواهد بست. من به نجات ایران ایمان دارم.»

فیلم کامل پیام نوروزی شاهزاده رضا پهلوی را در زیر ببینید:

ترزا می خواستار تمدید مهلت خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا شد

ترزا می، نخست وزیر بریتانیا رسما از اتحادیه اروپا درخواست کرد که مهلت خروج کشورش از آن اتحادیه سه ماه تمدید شود.

به گزارش آسوشیتدپرس، نخست وزیر بریتانیا روز چهارشنبه ۲۹ اسفند در نامه خود به دونالد تاسک، رئیس شورای اروپا، نوشت که به روشنی مشخص است برگزیت تا مهلت تعیین شده کنونی، ۲۹ مارس(۹ فروردین) تکمیل نمی شود.

با این حال، حزب رقیب دولت خانم می و اعضای حزب محافظه کار در پارلمان که از ماندن در اتحادیه اروپا حمایت می کنند، مهلت سه ماهه را برای رسیدن به توافق در داخل کشور برای نحوه خروج از اتحادیه اروپا را کافی نمی‌دانند.

خروج از اتحادیه اروپا بدون توافق با این اتحادیه می‌تواند موجب اختلال بسیار در کسب و کارها و زندگی افراد، چه در داخل بریتانیا و چه در دیگر کشورهای عضو اتحادیه اروپا، شود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

در حوادث رانندگی سه روز گذشته ایران ۷۶ نفر کشته شدند

رئیس پلیس راهور ایران اعلام کرد که طی سه روز گذشته ۷۶ نفر بر اثر تصادف‌های جاده‌ای جان باختند.

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، محمد حسین حمیدی، روز چهارشنبه ۲۹ اسفند با اشاره به آخرین وضعیت ترافیکی جاده‌ها در نخستین روزهای مسافرت های نوروزی، گفت که حدود هزار و ۶۰۰ نفر نیز در این تصادفات زخمی شدند.

ایران از نظر تعداد کشته ها در حوادث رانندگی از جمله کشورهایی است که بالاترین آمار را دارد. بر اساس آمار پزشکی قانونی، سال ۱۳۹۶بیش از ۱۶ هزار نفر در تصادف‌های رانندگی جان باختند.

پلیس ایران، خودروهای بی‌کیفیت، نقص و ایراد در برخی جاده‌ها، رانندگی در حالت خستگی و سرعت غیرمجاز را از دلایل عمده مرگ در جاده‌ها اعلام کرده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

محمد علی طاهری٬ زندانی عقیدتی به مرخصی نوروزی رفت

محمد علی طاهری بنیانگذار عرفان حلقه

به گزارش کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی، روز سه‌شنبه ۲۸ اسفند، محمدعلی طاهری، بنیانگذار عرفان حلقه و زندانی عقیدتی در زندان اوین، به مرخصی نوروزی اعزام شد.

بنا بر این گزارش این زندانی عقیدتی اخیرا به دلیل آنچه «تظلم‌خواهی» نامیده شده ترک تابعیت خود از حکومت جمهوری اسلامی ایران را رسما به وکلایش اعلام نموده و نامه‌ای در این خصوص خطاب به حسن روحانی رییس جمهوری ایران نیز نوشته‌است.

آقای طاهری که در تاریخ ۱۴ اردیبهشت ۱۳۹۰ بازداشت شده بوده، ابتدا از سوی شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب به اعدام محکوم شد، پس از اعتراض وکیل او و نقض این حکم در دیوان عالی کشور، این زندانی عقیدتی در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب به ۵ سال حبس محکوم شد. این حکم در دادگاه تجدید نظر نیز تایید شد.

وزارت خارجه آمریکا بارها در گزارش‌های مربوط به حقوق بشر ایران به نقض حقوق اقلیت‌های مذهبی و سرکوب افراد به دلیل عقایدشان اشاره کرده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

مایک پمپئو در کویت: توافق کردیم مقابل اقدامات برهم‌زننده ایران ایستادگی کنیم

مایک پمپئو وزیر خارجه ایالات متحده آمریکا روز چهارشنبه ۲۹ اسفند و در پیامی در توئیتر از دیدار خود با امیر کویت خبر داد و نوشت: «دیدار بسیار خوبی با امیر الصباح داشتیم و از بسیاری از دیپلماسی‌های خوب و موفق او به ویژه در مورد اختلاف موجود در شورای همکاری خلیج متشکریم.»

وزیر خارجه آمریکا گفته است: «با امیر کویت در مورد نیاز به وجود اتحاد و یکپارچگی در شورای همکاری خلیج برای پیشرفت در مسائلی چون بهبود وضعیت منطقه‌ای، امنیت، ثبات و ایستادگی در مقابل فعالیت‌های برهم‌زننده رژیم ایران، توافق کردیم.»

آقای پمپئو در این سفر منطقه‌ای خود و بعد از کویت، قرار است از لبنان و اسرائیل هم دیدار کند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

پروفسور آمریکایی، اولین زن دریافت کننده جایزه ریاضیات «آبل» شد

کرن کسکولا اولنبک، استاد دانشگاه تگزاس در شهر آستین، دریافت کننده جایزه بین المللی ریاضیات «آبل»

یک پروفسور آمریکایی، اولین زن دریافت کننده «جایزه آبل»، یکی از معتبرترین جوایز بین المللی ریاضیات در جهان، شده است.

به گزارش آسوشیتدپرس، آکادمی علوم و ادبیات نروژ در شهر اسلو، روز سه شنبه اعلام کرد که «کرن کسکولا اولنبک» استاد دانشگاه تگزاس در شهر آستین، امسال برنده جایزه آبل شده است که خیلی‌ها آن را هم طراز جایزه نوبل ریاضیات می دانند.

این جایزه ۶ میلیون کرون نروژی، معادل ۷۰۴ هزار دلار آمریکا است.

هیئت ژوری از خانم کسکولا اولنبک به خاطر «فعالیت هایش در تجزیه و تحلیل هندسی و نظریه پیمانه ای، همینطور از اینکه یکی از طرفداران سفت و سخت برابری جنسیتی در زمینه علوم و ریاضیات» است، تقدیر کرد.

این جایزه به افتخار «نیلس هنریک آبل»، ریاضی‌دان نروژی قرن نوزده میلادی، در سال۲۰۰۳ توسط کشور نروژ بنیان گذاشته شد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

در جریان سفر مایک پمپئو یادداشت‌‌های تفاهم میان آمریکا و کویت امضا شد

مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا که در کویت به سر می‌برد، روز چهارشنبه ۲۹ اسفند شماری یادداشت تفاهم میان ایالات متحده و کویت امضا کرد.

آقای پمپئو در پیامی در توئیتر گفت: «این یادداشت‌های تفاهم در مورد حوزه‌های جدید همکاری است. ما مشتاق همکاری پیشرفته در اهداف مشترک و آوردن صلح و کامیابی به مردم کشورهایمان هستیم.‌»‌

وزیر خارجه آمریکا در سفر منطقه‌ای خود و پس از کویت، قرار است به لبنان و اسرائیل هم سفر کند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

دختر نظربایف به عنوان رئیس پارلمان قزاقستان منصوب شد

داریگا نظربایف

«داریگا نظربایف» ‌دختر بزرگ نورسلطان نظربایف روز چهارشنبه ۲۹ اسفند به عنوان رئیس پارلمان قزاقستان منصوب شد.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، «قاسم جومارت توکایف» که به عنوان رئیس جمهوری موقت منصوب شده، این انتصاب را اعلام کرد.

به رغم کناره‌گیری نورسلطان نظربایف از قدرت، روز چهارشنبه همچنین پارلمان طرحی را تصویب کرد که می‌گوید حتی در صورت در اختیار نداشتن ریاست جمهوری، نورسلطان نظربایف «رهبر ملی» قزاقستان محسوب می‌شود.

نورسلطان نظربایف ۷۸ ساله، برای ۳۰ سال و از زمان استقلال قزاقستان، در مقام ریاست جمهوری بوده است. انتخابات ریاست جمهوری قزاقستان قرار است سال آینده برگزار شود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

فعالان سوری: ایران مشغول خرید زمین و ملک در سوریه است

استان دیرالزور و شهر میادین،‌در نزدیکی مرز سوریه با عراق

فعالان سوری در گزارشی گفته‌اند ایران مشغول خرید زمین، املاک و مستغلات در دیرالزور در سوریه است. این گزارش می‌گوید در جاهایی که تحت کنترل حاکمیت بشار اسد است، این خریدها صورت می‌گیرد.

عمر ابولیلی، فعال و مدیر شبکه «دیرالزور ۲۴» گفته نمایندگان دولت ایران در شهر «میادین» مشغول خرید زمین و مستغلات هستند.

به گزارش وبسایت خبری «ممو، میدل ایست مانیتور» که روز چهارشنبه ۲۹ اسفند منتشر شده است، عمر ابولیلی گفته شماری از ساکنان میادین پیشنهادهایی برای فروش دریافت کرده‌اند. یکی از ساکنان گفته با او تماس گرفته شده و گفته شده ملک خود را به قیمت ۱۵ میلیون لیر سوریه - حدود ۲۹ هزار دلار آمریکا - بفروشد. این در حالی است که ارزش روز این ملک، پنج میلیون لیر سوریه - حدود ۱۷ هزار دلار آمریکا - است.

مدار محمد‌الاسد، سخنگوی شورای عالی قبایل سوریه گفته سازمانی ایرانی با عنوان «جهاد البنّا» تحت پوشش نهاد حقوق بشری، مشغول خرید ملک و زمین در دیرالزور است.

مدار محمد الاسد به شبکه خبری «عربیا ۲۱» گفته است: «ایرانی‌ها مشغول خرید زمین و املاک به ویژه املاک کشاورزی هستند تا بتوانند کنترل بیشتری روی حوزه مرزی سوریه با عراق داشته باشند.» او افزوده است: «خرید املاک و زمین در سوریه، موضوع رقابتی شدید میان ایران و روسیه است.»

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

یک روز بعد از کناره گیری رئیس جمهوری قزاقستان، پایتخت به «نورسلطان» تغییر نام داد

قاسم جومرت توکایف (راست) کفیل ریاست جمهوری قزاقستان شد.

یک روز بعد از کناره گیری رئیس جمهوری قزاقستان، جانشین او و پارلمان این کشور پایتخت را به نام «نورسلطان نظربایف» نامیدند.

قاسم جومرت توکایف رئیس مجلس اعلای قزاقستان که کفیل ریاست جمهوری قزاقستان و جانشین آقای نظربایف شده است، در مراسم سوگند خود، پیشنهاد داد که نام شهر آستانه پایتخت قزاقستان به «افتخار رهبر ملت» به نور سلطان تغییر پیدا کند. ساعتی بعد پارلمان این کشور رسما به این تغییر نام رای داد.

از سال ۱۹۹۷ شهر «آق مولا» به جای آلماتی به عنوان پایتخت انتخاب شد و اسم به «آستانه» تغییر کرد.

رئیس جمهوری قزاقستان، روز سه شنبه ۲۸ اسفند اعلام کرد که از سمت ریاست جمهوری این کشور استعفا داد.«نورسلطان نظربایف» از سه دهه پیش ریاست جمهوری ‌کشور ‌نفت‌خیز قزاقستان را برعهده داشته است.

نظربایف که ۷۸ سال دارد، در نطقی تلویزیونی گفت تصمیم به کناره گیری از قدرت برای او «آسان» نبوده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

گزارش جهانی سعادت منتشر شد: فنلاند اول، آمریکا ۱۱ و ایران ۱۱۷

«گزارش جهانی سعادت» در سال ۲۰۱۹ میلادی، روز سه شنبه ۲۸ اسفند منتشر شده که براساس آن فنلاندی‌ها در صدر جدول سعادتمندترین مردم قرار گرفته اند و ایران در رده ۱۱۷ قرار دارد.

براساس این گزارش بعد از فنلاند، دانمارک و نروژ در رتبه دوم و سوم کشورهای سعادتمند قرار دارند. ایالات متحده آمریکا نیز در رتبه یازدهم این لیست قرار گرفته است. آمریکا در سال گذشته در رتبه دهم قرار داشت.

اما ایران امسال در رتبه ۱۱۷ میان جدول شاخص سعادت کشورهای جهان قرار دارد که نسبت به سال گذشته یازده رتبه سقوط کرده است.

سودان جنوبی نیز با رتبه ۱۵۶ در قعر جدول شاخص سعادت کشورهای جهان قرار گرفته است.

این گزارش که از سال ۲۰۱۲ سالیانه منتشر می شود از سوی شبکه راه‌حل‌های توسعه پایدار سازمان ملل انجام شده و نتیجه آن براساس بررسی ۱۵۶ کشور در زمینه‌هایی از جمله ثروت، امید به زندگی، فساد و آزادی به دست آمده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

دیزنی بخش سرگرمی فاکس را خرید؛ گام بلند شرکت دیزنی برای رقابت با آمازون و نتفلیکس

روپرت مرداک – رئیس فاکس نیوز (چپ) و باب آیگر – مدیر عامل دیزنی (راست)

شرکت دیزنی با امضای یک قرار داد ۷۱ میلیارد دلاری، شرکت «فاکس اینترتینمن بیزنس» را خرید. از این پس فیلمها و سریالهایی همچون سیندرلا، سیمسونها، و جنگ ستارگان که توسط دیزنی و فاکس تهیه می شدند، توسط یک شرکت تولید می شوند.

آسوشیتدپرس در گزارش خود نوشت که به گفته کارشناسان، این قرارداد چشم انداز دنیای رسانه ای را دگرگون خواهد کرد.

دیزنی سرویس پخش آنلاین فیلم و سریال را – به نام «دیزنی پلاس» - تا چند ماه دیگر به راه می‌اندازد و دیزنی را در رقابت با شرکتهای آمازون و نتفلیکس قرار خواهد داد.

باب آیگر، مدیر عامل شرکت دیزنی می‌گوید اولویت اول این شرکت در حال حاضر «دیزنی پلاس» است.

همچنین، به احتمال زیاد ادغام دو شرکت دیزنی و فاکس موجب بیکاری بسیاری از کارمندان خواهد شد.

«تام راتمن» رئیس سابق شرکت فاکس و مدیر کنونی سونی می‌گوید این قرارداد روز اندوهناکی برای دانشجویان تاریخ فیلم است و روز اندوهناکی برای تماشاگران. چرا که از این پس تنوع در بازار فیلم کم خواهد شد.

شرکت فاکس قرن بیستم در سال ۱۹۲۶ تاسیس شد و از سال ۱۹۳۵ تا روز چهارشنبه که بخشی از شرکت دیزنی شد، یکی از ۶ شرکت بزرگ فیلمسازی در جهان به شمار می‌رفت.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

خسارات سنگین سیل در شمال ایران؛ پنج نفر جان خود را از دست دادند

براثر وقوع سیل در استان مازندران تا کنون چهار روستا به طور کامل تخلیه شده‌ و سه نفر نیز جان خود را از دست داده اند. تلفات سیل در روزهای پایانی اسفند تنها مربوط به مازندران نیست در خراسان شمالی نیز وقوع سیل جان دو چوپان و ۳۵۰ راس دام را گرفته است.

رسانه های داخل ایران روز چهارشنبه ۲۹ اسفند، گزارش دادند که در روزهای پایانی اسفند ۱۲ شهرستان در استان مازندران گرفتار سیل شده‌اند.

معاون عمرانی استانداری مازندران به خبرگزاری ایرنا گفته است که خسارات ناشی از سیل در شهرهای سیمرغ، نکا،‌میاندرود و سوادکوه زیاد بوده است.

یکی از دلایل بالا بودن خسارات در مناطق سیل زده «آماده نبودن زیرساخت ها» برای مقابله با بارش های شدید گزارش شده است.

همچنین بنابر گفته مقامات استانداری مازندران برق حدود ۲۰ روستا در این استان به دلیل بسته بودن راه‌ها همچنان قطع است و ۱۳ هزار خانوار روستاهای بخش بالاتجن قائم‌شهر نیز با قطعی گاز روبرو هستند.

استانداری مازندران اعلام کرده که براثر سیلاب ها سه نفر جان خود را از دست داده‌اند.

وقوع سیل در شهر گنبد کاووس نیز باعث شده تا آب وارد خانه های مردم شود. آب گرفتگی در معابر شهر گنبد در حدی است که گزارش ها حاکی از عدم تردد خودروها است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

 نیویورک‌تایمز: واشنگتن قصد دارد سپاه پاسداران را در فهرست گروه‌های تروریستی قرار دهد

وزارت خارجه ایالات متحده قصد دارد نام سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را در فهرست گروه‌های تروریستی خارجی قرار دهد.

نیویورک تایمز گزارش داد که وزارت خارجه آمریکا درصدد اجرای طرحی است که براساس آن، نام سپاه پاسداران در فهرست گروه‌های تروریستی خارجی قرار می‌گیرد. اگر این اتفاق رخ دهد، برای نخستین بار است که نام یک ارگان دولتی در فهرست سازمان‌های تروریستی قرار خواهد گرفت.

علاوه بر سپاه پاسداران، واشنگتن قصد دارد فشار را بر نیروهای شبه‌نظامی وابسته به ایران در عراق افزایش دهد. براساس گزارش نیویورک‌تایمز، وزارت خارجه قصد دارد گروه‌ها و سیاست‌مدارانی را که از سوی مقام‌های ایرانی حمایت می‌شوند، مجازات کند.

مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، از روز گذشته برای ملاقات با سران چند کشور، به خاورمیانه سفر کرده است.

او قرار است به کویت، لبنان و اسرائیل برود و براساس برنامه اعلام شده، گفت‌وگو درباره اعمال ایران در منطقه از جمله محورهای این مذاکرات خواهد بود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

کوبایی ها از تصمیم آمریکا برای توقف صدور ویزای پنج ساله ناراضی‌اند

بخش انگلیسی صدای آمریکا - کوبایی ها از تصمیم دولت ترامپ به توقف صدور روادید پنج ساله خشمگین و ناراضی اند. با این شرایط دیدار بستگان، خرید یا تبادل فرهنگی و دانشگاهی در ایالات متحده سخت تر خواهد شد.

وزارت خارجه آمریکا روز جمعه هفته پیش اعلام کرد این اقدام که از روز دوشنبه به اجرا گذاشته شده، در واکنش به رفتار متقابل کوبا انجام می گیرد. هاوانا در حال حاضر فقط ویزای موقت برای یک نوبت سفر به بازدیدکنندگان می دهد.

مسافران کوبایی از این پس ویزایی دریافت می کنند که برای یک نوبت سفر طی دوره ای سه ماه اعتبار دارد.

پرزیدنت ترامپ عهد کرده است به سیاست حسن روابط و تعامل با دولت کمونیست کوبا که در دوره دولت اوباما در سال ۲۰۱۶ با هدف پایان دادن به پنج دهه خصومت بین واشنگتن و هاوانا آغاز شد، پایان بدهد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

کودک پناهجوی اهل نیجریه در مسابقات قهرمانی شطرنج نیویورک پیروز شد

بخش انگلیسی صدای آمریکا - وقتی به یک قهرمان شطرنج فکر می کنید، معمولا تصویر مردی در کت و شلوار و کراوات را در نظر می آورید که با ریش خود بازی می کند و در فکر حرکت بعدی، به میز شطرنج خیره شده است.

جدیدترین قهرمان نیویورک همه این پیش فرض ها را به چالش می کشد. او یک پناهجوی نیجریه ای هشت ساله است که به اتفاق خانواده اش در یک مرکز بی خانمان ها در منهتن زندگی می کند.

تانیتولاوا «تانی» آدوامی هفته گذشته قهرمان مسابقات شطرنج رده کودکستان تا کلاس سوم شد.

مربیان از سبک تهاجمی بازی تانی تعجب کرده و متحیرند که او فقط یک سال است شطرنج بازی می کند و آن را در مدرسه یاد گرفته است.

تانی و خانواده اش به همراه برادر بزرگترش سال ۲۰۱۷ از تهدیدهای تروریستی بوکوحرام علیه مسیحیان نیجریه فرار کردند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

نامه سناتورهای دموکرات به پادشاه عربستان: زندانیان سیاسی را آزاد کنید

گروهی از سناتورهای دموکرات در نامه‌ای خطاب به ملک سلمان، پادشاه عربستان سعودی، از او درخواست کردند زندانیان سیاسی در این کشور را آزاد کند.

سناتورهای امضا کننده این نامه نوشته‌اند که نقض حقوق‌بشر در عربستان سعودی، می‌تواند رابطه این کشور با ایالات متحده را تحت تاثیر قرار دهد.

نویسندگان خطاب به پادشاه عربستان سعودی نوشته‌اند که آن‌ها فعالیت‌ها و اقدام‌های عربستان سعودی در زمینه حقوق‌بشر را رصد می‌کنند و هشدار دادند که نقض حقوق‌بشر در این کشور علاوه بر روابط دو جانبه، حتی ممکن است بر نقش عربستان سعودی در منطقه تاثر بگذارد.

سناتورهایی که این نامه را امضا کرده‌اند، به طور خاص خواستار آزادی ۱۲ زندانی سیاسی، از جمله ولید فتاحی، شهروند آمریکایی زندانی در عربستان سعودی شدند که براساس گزارش‌ها شکنجه شده است.

دو تن از امضاکنندگان این نامه، از جمله سناتورهایی هستند که اعلام کرده‌اند در انتخابات مقدماتی حزب دموکرات برای انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۲۰۲۰ آمریکا نامزد خواهند شد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

سازمان ملل: بیش از ۱۲۰ هزار سیل‌زده در افغانستان نیاز به کمک دارند

یک دفتر وابسته به سازمان ملل اعلام کرده است که پس از وقوع سیلی در افغانستان، ۱۲۲۶۰۰ نفر از مردم این کشور نیاز به کمک دارند.

به گزارش آسوشیتدپرس، دفتر هماهنگی امور بشردوستانه سازمان ملل متحد اعلام کرد که این سیل در ۱۴ استان این کشور رخ داده و بر زندگی مردم آن‌ها اثر گذاشته است.

براساس گزارش‌ها در نتیجه این سیل هزاران خانه به کلی ویران شده یا خسارت‌های عمده به آن‌ها وارد شده است.

بارش سنگین برف در زمستان سال جاری در برخی مناطق افغانستان، هراس ناشی از وقوع سیل را در فصل بهار افزایش داده است. براساس آمار در سال جاری، دست‌کم ۶۳ نفر به دلیل سیل ناشی از بارش شدید جان خود را از دست داده‌اند.

پیشتر سخنگوی پلیس استان هرات اعلام کرده بود که تنها در این ولایت دست‌کم ۱۳ نفر - از جمله زنان و کودکان - بر اثر وقوع سیل جان خود را از دست داده‌اند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

درخواست مهلت ترزا می برای خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا

ترزا می، نخست‌وزیر بریتانیا، از اتحادیه اروپا درخواست خواهد کرد مهلتی کوتاه مدت برای خروج این کشور از اتحادیه اروپا داده شود.

به گزارش رویترز، رسانه‌های بریتانیا، از جمله بی‌بی‌سی و اسکای، گزارش دادند که ترزا می در نامه‌ای به دونالد تاسک، رئیس شورای اروپا، قصد دارد از او درخواست کند مهلت بریتاینا برای خروج از اتحادیه اروپا را برای زمانی کوتاه تمدید کند.

هنوز مشخص نیست درخواست نخست وزیر بریتاینا برای چه مدت است، اما گزارش شده که این زمان طولانی نخواهد بود.

تاریخ خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا روز ۲۹ مارس تعیین شده بود. با این حال پارلمان بریتانیا تاکنون دوبار به برنامه‌های نخست‌وزیر برای خروج از اتحادیه اروپا رای منفی داده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

مایک پمپئو تلفنی با بن‌سلمان گفت‌وگو کرد

مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، به شکل تلفنی با محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان سعودی، گفت‌وگو کرد.

در این گفت‌وگو، دو طرف پیرامون روابط میان آمریکا و عربستان سعودی و همچنین تحولات منطقه و خاورمیانه با یکدیگر تبادل نظر کردند.

وزیر خارجه ایالات متحده از روز گذشته برای دیدار از چند کشور به خاورمیانه سفر کرده است. در این سفر که تا شنبه سوم فروردین ادامه خواهد داشت، مایک پمپئو ابتدا راهی بیروت شده و از آن‌جا به اورشلیم و بعد کویت خواهد رفت.

در جریان این سفرها وزیر خارجه آمریکا با مقام‌های کویت، لبنان و اسرائیل درباره مسائل مختلف منطقه و جهان، از جمله فعالیت‌های ایران در خاورمیانه و تحریم‌های این کشور گفت‌وگو خواهد کرد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

اعتراض‌‌ها به حذف «عادل فردوسی پور» از «نود» به صفحه اینستاگرام مدیر شبکه سه سیما رسید

عادل فردوسی پور مجری و گزارشگر تلویزیون (چپ) درکنار فروغی مدیر شبکه سه

در ادامه اعتراضات به حذف عادل فردوسی پور به عنوان مجری و تهیه کننده برنامه نود مردم اقدام به نوشتن کامنت های انتقادی در زیر آخرین پست اینستاگرامی علی فروغی مدیر شبکه سه تلویزیون جمهوری اسلامی ایران کردند.

آخرین پست علی فروغی مربوط به حدود یک ماه پیش است اما بر زیر این پست بیش از ۷۰ هزار نظر به چشم می خورد که در حمایت از عادل فردوسی پور و در انتقاد از مدیر شبکه سه صدا و سیما در رابطه با این مجری معروف ایرانی نوشته شده است. نوشتن این کامنت‌ها همچنان ادامه دارد.

در برخی از این نظرها برخی ها خواسته‌اند تا فروغی از مدیریت شبکه سه کنار رود. نظر دهندگان در این پست به حذف عادل فردوسی پور از برنامه نود اعتراض کرده‌اند.

در روزهای اخیر و در پی روشن‌تر شدن اختلافات عمیق رئیس شبکه سه سیما با علی فروغی مدیر شبکه سه، مدیر گروه ورزش این شبکه از تغییر کادر برنامه ۹۰ خبر داده بود.

در ادامه این اختلافات برنامه نود این هفته نیز بر روی آنتن نرفت و عادل فردوسی پور در یک مصاحبه اعلام کرد که این برنامه ویژه نوروز آماده پخش بوده اما اجازه پخش به آن را نداده‌اند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

تعدادی از فعالان محیط زیست زندانی در ایران با خانواده‌هایشان ملاقات کردند

در حالی‌که بازداشت فعالان محیط زیست و محاکمه آن‌ها در ایران ادامه دارد، تعدادی از این فعالان زندانی توانستند روز سه‌شنبه ۲۸ اسفند با خانواده‌هایشان دیدار کنند.

کتایون رجبی خواهر سام رجبی یکی از فعالان محیط زیستی بازداشتی در توئیتر از ملاقات با برادرش خبر داده و نوشته است که تا پایان تعطیلات دیگر ملاقات نخواهد بود.

خبرگزاری ایرنا نیز گزارش داد که طاهر قدیریان، سام‌ رجبی، نیلوفر بیانی و هومن جوکار فعالان محیط زیستی بازداشت شده با خانواده های خود در زندان اوین ملاقات کردند.

بنابر این گزارش، عبدالرضا کوهپایه دیگر فعال بازداشتی نیز روز یکشنبه ۲۶ اسفند با خانواده اش ملاقات کرده است.

این خبرگزاری همچنین از مورد معاینه قرار گرفتن طاهر قدیریان در بیمارستان بقیه الله اعظم از سوی یک پزشک متخصص خبر داده است.

چندی پیش مادر طاهر قدیریان از وخامت وضعیت جسمی فرزندش ابراز نگرانی کرده بود. گفته می شود که آقای قدیریان مبتلا به بیماری آی بی اس (سندروم روده بزرگ) است.

قرار است ادامه محاکمه فعالان محیط زیست زندانی در سال ۹۸ ادامه یابد. بازداشت این فعالان محیط زیست که بیش از یکسال است در زندان به سر می برند، با اعتراض‌های گسترده بین المللی همراه بوده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

ترامپ از عضویت برزیل در ناتو و سازمان همکاری و توسعه اقتصادی حمایت می کند

بخش انگلیسی صدای آمریکا - رهبران دو اقتصاد بزرگ نیمکره غربی روابط تجاری نزدیک تر و همکاری نظامی بهتری را وعده می دهند. پرزیدنت ترامپ حتی پیشنهاد پیوستن برزیل به پیمان آتلانتیک شمالی «ناتو» را مطرح کرد.

رئیس جمهوری آمریکا در کنفرانس خبری مشترکی با ژائیر بولسونارو، رئیس جمهوری برزیل، همچنین از حمایت آمریکا برای پیوستن برزیل به «سازمان همکاری و توسعه اقتصادی»، شامل عمده اقتصادهای بسیار توسعه یافته، خبر داد.

بولسونارو با اشاره به این که سفر او به آمریکا آغازگر فصلی تازه از همکاری بین برزیل و ایالات متحده است، گفت با انتخاب اخیر او «برزیل رئیس جمهوری دارد که ضد آمریکایی نیست، امری که در دهه های اخیر سابقه ندارد».

دو رهبر حمایت متقابل خود را از خوان گوایدو، رهبر اپوزیسیون در ونزوئلا، هم عنوان کردند.

ترامپ و بولسونارو بر سر مداخله کوبا در ونزوئلا و تهدید ناشی از نفوذ روزافزون چین در سیاست داخلی آمریکای جنوبی و آمریکای مرکزی اتفاق نظر دارند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

نخستین دیدار خلیل‌زاد و سفیر جدید افغانستان در آمریکا: روند صلح نه آسان است و نه هموار

نماینده ویژه آمریکا در امور افغانستان شامگاه سه‌شنبه از نخستین دیدار خود با رویا رحمانی سفیر جدید افغانستان در ایالات متحده و گفت‌وگو درباره مذاکرات صلح افغانستان خبر داد.

زلمی خلیل زاد در پیامی در توئیتر، با بیان این که با خانم رحمانی درباره گام‌های بعدی روند صلح افغانستان صحبت کرده است، خاطر نشان کرد که این روند نه آسان است و نه هموار و مستقیم.

آقای خلیل‌زاد که با هدف پایان دادن به جنگ افغانستان با کابل و گروه طالبان در حال مذاکره است، در ادامه تاکید کرد آمریکا و افغانستان برای ماندن در مسیر درست با هم گام بر می‌دارند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

کاخ سفید: پرزیدنت برای گفت‌وگو درباره نفوذ اقتصادی چین در کارائیب با سران کشورهای منطقه دیدار می‌کند

نمایی از استراحتگاه شخصی دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا در پالم بیچ ایالت فلوریدا - آرشیو

کاخ سفید سه‌شنبه شب به وقت آمریکا اعلام کرد رئیس جمهوری ایالات متحده قرار است با سران کشورهای حوزه کارائیب دیدار و درباره آنچه «سیاست‌های چپاولگرانه اقتصادی» چین در منطقه عنوان شده گفت‌وگو کند.

کاخ سفید با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد که دیدار سران کشورهای ایالات متحده، باهاما، جمهوری دومنیکن، هائیتی، جامائیکا و سنت لوسیا قرار است روز جمعه در استراحتگاه شخصی دونالد ترامپ در فلوریدا برگزار شود.

بر اساس این بیانیه، تقویت همکاری‌های امنیتی و بررسی فرصت‌های بالقوه برای سرمایه‌گذاری در حوزه انرژی در منطقه کارائیب، از دیگر محورهای مورد بحث سران شش کشور در نشست پالم‌بیچ خواهد بود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

رسانه آمریکایی از تمدید ۹۰ روزه معافیت عراق برای خرید انرژی از ایران خبر داد

شبکه خبری سی ان بی سی آمریکا شامگاه سه شنبه در گزارشی از دوبی، از تمدید ۹۰ روزه معافیت عراق از تحریم‌های ایالات متحده برای واردات انرژی از ایران خبر داد.

یک مقام وزارت خارجه آمریکا که نخواست هویتش فاش شود به سی ان بی سی گفت، این معافیت موقت جهت کمک به عراق برای تامین کمبود گاز مصرفی خود است.

دولت آمریکا هنوز بطور رسمی در مورد این زمینه اظهار نکرده است.

عراق، با وجود آن که در رده دوم کشورهای صادرکننده نفت عضو اوپک قرار گرفته است، اما به دلیل سال‌ها جنگ و عدم سرمایه‌گذاری لازم، به گاز ایران وابستگی دارد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

کتابخانه کنگره آمریکا نسخه‌های نفیس خطی فارسی را روی اینترنت قرار داد

نمونه ای از کتاب های خطی در کتابخانه کنگره آمریکا.

کتابخانه کنگره آمریکا حدود ۱۷۰ اثر نفیس از کتاب های فارسی را برای نخستین بار به شکل دیجیتال در اختیار عموم قرار داد.

کتابخانه کنگره یک مرجع بزرگ برای کتاب هایی که در دنیا منتشر می شود، به حساب می آید و این آثار فارسی حدود یکصد سال پیش برای این کتابخانه خریداری شده اند.

کار برای دیجیتال کردن مجموعه نسخ نفیس فارسی از سه سال پیش شروع شد.

برای دسترسی به این مجموعه روی این لینک کلیک کنید

این مجموعه از نسخ نفیس فارسی از ایران، هند و آسیای میانه جمع آوری شده و شامل نسخی از شاهنامه فردوسی، مثنوی معنوی مولوی و خمسه نظامی گنجوی است.

پنج سال پیش بخشی از این آثار در نمایشگاهی در معرض عموم قرار گرفت اما اکنون هرکسی می تواند دیجیتال، به این مجموعه دسترسی داشته باشد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

تاکید مقامات وزارت بهداشت بر کاهش حوادث چهارشنبه سوری؛ دو نوجوان در زنجان و اندیمشک جان باختند

مقام های وزارت بهداشت در ایران ضمن تاکید بر کاهش تعداد حوادث جشن چهارشنبه سوری، اعلام کردند آخرین سه شنبه سال ۱۳۹۷، تنها یک نفر بر اثر سانحه جان خود را از دست داد.

پیمان صابریان مسئول کمیته چهارشنبه سوری وزارت بهداشت درباره بامداد چهارشنبه ۲۹ اسفند به وقت ایران به رسانه ها گفت در حوادث مرتبط با جشن چهارشنبه سوری تا نیمه شب، ۱۵۰۹ نفر بر اثر حوادث در کل کشور مصدوم شدند که از این تعداد، ۱۵۰ نفر در بخش عادی و ۴ نفر در بخش ویژه بستری شده و ۱۰۶۷ نفر به صورت سرپایی درمان شده‌اند.

وی درباره تعداد کشته ها گفت که یک نوجوان ۱۶ ساله در زنجان و یک نوجوان ۱۵ ساله در شهرستان اندیمشک به علت انفجار ماده محترقه جان خود را از دست دادند.

ایرانیان در آخرین سه شنبه سال آتش روشن می کنند و از روی آن می پرند.

جشن چهارشنبه سوری با مخالفت حکومت در سه دهه اخیر رو برو شده و بعضی از نوجوانان و جوانان از مواد محترقه و نارنجک های دستی در این شب استفاده می کنند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

دیوان‌عالی آمریکا در یک پرونده مهاجران غیرقانونی حق به دولت ترامپ داد

ساختمان دیوان عالی آمریکا

دیوان عالی ایالات متحده آمریکا در یک پرونده مربوط به مهاجران غیرقانونی رای به نفع دولت پرزیدنت ترامپ داد.

گروهی از نهادهای مدنی در شکایتی خواستار آن شده بودند که دیوان عالی مانع ادامه بازداشت مهاجران غیرقانونی دارای سابقه کیفری شود.

دیوان عالی آمریکا سه شنبه عصر رای داد که دولت فدرال می تواند مهاجران غیرقانونی که سابقه کیفری دارند و حتی مدتی از زندان شان گذشته را در بازداشت نگه دارد.

پرزیدنت ترامپ از زمان روی کار آمدن سختگیری های مهاجرتی را افزایش داده است. رئیس جمهوری آمریکا می گوید مهاجران غیرقانونی بخصوص از مرز جنوب آمریکا موجب افزایش جرم و جنایت هستند و تاکنون در چند دستور و فرمان اجرایی خواستار برخورد با این مهاجران شده است.

دیوان عالی آمریکا نه عضو دارد که دست کم دو عضو جدید آن منصوب پرزیدنت ترامپ هستند. چهار عضو دارای گرایش نزدیک به دموکرات ها با رای روز سه شنبه مخالفت کردند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

بارگذاری بیشتر

XS
SM
MD
LG