لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۲۶

موسوی: افراط راه را برای تفریط باز می کند


موسوی: افراط راه را برای تفریط باز می کند
موسوی: افراط راه را برای تفریط باز می کند

هر ساله در ۱۳ آبان که در ایران به عنوان «روز مبارزه با استکبار جهانی» نامیده می شود، راهپیمایی‌هایی در شهرهای مختلف ایران برگزار می شود

در حالی که تنها ۴ روز تا ۱۳ آبان مانده، میرحسین موسوی، در بیانیه ای جدید درباره از دست رفتن «دستاوردهای چهل و پنج سال تاریخ معاصر» هشدار داده و مخاطبان را به «ساختن فردا» فراخوانده است.

میرحسین موسوی در چهاردهمین بیانیه خود پس از اعلام نتایج انتخابات ریاست جمهوری، وقوع سه حادثه را موجب ماندگاری روز ۱۳ آبان در تاریخ می داند.

او سپس به تبعید آیت الله خمینی به ترکیه در ۱۳ آبان ۱۳۴۲، کشته شدن تعدادی از دانشجویان و دانش آموزان در مقابل دانشگاه تهران در جریان راهپیمایی ها و اعتراضات پیش از انقلاب اسلامی در ۱۳ آبان سال ۱۳۵۷ و اشغال سفارت آمریکا در تهران توسط تعدادی از دانشجویان پیرو خط امام در ۱۳ آبان ۱۳۵۸ اشاره می کند.

بیشتر افرادی که آن زمان رهبری اشغال سفارت آمریکا را برعهده داشتند و در انتخابات اخیر از میرحسین موسوی حمایت کردند، هم اکنون به اتهام مشارکت در براندازی نرم جمهوری اسلامی در زندان هستند.

این بیانیه در شرایطی منتشر می شود که گروه های مختلف اپوزیسیون و افراد مستقل برای حضور اعتراضی دیگری در خیابان ها برنامه ریزی کرده اند و حساسیت تشکل ها و چهره های طرفدار حکومت نیز درباره راهپیمایی روز سیزده آبان افزایش یافته است.

میرحسین موسوی، نامزد معترض به نتایج دهمین دور انتخابات ریاست جمهوری در بیانیه خود می گوید: «همین که خواسته ای در جامعه متولد می شود دیگر هیچ کس قادر نیست از برآورده شدن آن ممانعت کند و دولت ها تنها می توانند بر مقادیری چون زمان و میزان و شکل تحقق آن تاثیر بگذارند.»

آقای موسوی درباره تبعات «افراط گری» به مخالفان خود هشدار می دهد و با اشاره به این که «افراط راه را برای تفریط باز می کند» به سیاست خارجی دولت جمهوری اسلامی اشاره کرده و درباره «جار و جنجال» پیش آمده درباره تهیه سوخت هسته ای، به عملکرد دولت ایران انتقاد می کند.

میرحسین موسوی در بیانیه خود، مردم را «صاحبان اصلی کشور» می خواند و درباره مصالح کشور ابراز نگرانی می کند و وعده می دهد «دیر یا زود - بلکه به امید خدا بسیار زود - مخالفان مردم صحنه را ترک می کنند» و بلافاصله می پرسد «آیا آن روز باید کشوری تخریب شده برای ملت باقی بماند؟». او سپس به مخالفان دولت می گوید: «ساختن فردا را باید از امروز آغاز کنیم.»

نامزد اصلاح طلب معترض به انتخابات در پایان ضمن یاد از نقش «گروهی از آفرینندگان این مناسبت که اکنون دربندند و دیگر اسرای نهضت سبز» و با تبریک روز سیزدهم آبان، که آن را «سبزترین روز سال» خوانده، به ملت ایران، آن را «میعادی» می خواند «تا از نو به یاد آوریم که در میان ما مردم رهبرانند.»

حساسیت درباره برگزاری راهپیمایی سیزدهم آبان به اندازه ای افزایش یافته که بر خلاف سال های گذشته و روال راهپیمایی های سیزدهم آبان، از سوی فرمانده نیروی انتظامی موظف به اخذ مجوز شده اند.

هر ساله در ۱۳ آبان که در ایران به عنوان «روز مبارزه با استکبار جهانی» نامیده می شود، راهپیمایی‌هایی در شهرهای مختلف ایران برگزار می شود. اما امسال برای نخستین بار در تاریخ ۳۰ ساله جمهوری اسلامی، برگزاری راهپیمایی در این روز مشروط به اخذ مجوز سازمان های امنیتی شده است.

تا کنون دست کم یک تشکل اصلاح طلب یعنی انجمن اسلامی مدرسین دانشگاه ها، درخواست مجوز برای برگزاری این راهپیمایی را رسماً اعلام کرده است. این درحالی است که روز جمعه معاون استانداری تهران اعلام کرد تا کنون درخواستی برای برگزاری راهپیمایی ۱۳ آبان مطرح نشده است.

معترضان به نتایج اعلام شده انتخابات، از زمان اعلام برندگی محمود احمدی‌نژاد به عنوان پیروز انتخابات خرداد ۸۸، برای برپایی راهپیمایی و بیان اعتراض های خود هیچگونه فرصت قانونی نداشتند و چندین راهپیمایی مسالمت آمیز آنان با سرکوب خونین و خشونت بار حکومتی مواجه شد و پس از آن، اجتماعات رسمی از جمله راهپیمایی روز قدس، به فرصتی برای نمایش اعتراض های مردمی تبدیل شد.

XS
SM
MD
LG