لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۵:۱۸

میر حسین موسوی خواستار همه پرسی درباره احمدی نژاد شد


میر حسین موسوی: سیاست های احمدی نژاد به همه پرسی گذاشته شود
میر حسین موسوی: سیاست های احمدی نژاد به همه پرسی گذاشته شود

میر حسین موسوی از چهره های شاخص اوپوزیسیون در ایران خواهان برگزاری یک همه پرسی درباره آنچه که آنرا سیاست های «مخرب» محمود احمدی نژاد خواند، شده است.

موسوی در پیامی که روز سه شنبه در وبسایت کلمه، پایگاه اینترنتی او پست شد، احمدی نژاد را به منزوی ساختن ایران در جهان و آسیب رساندن به اقتصاد ایران از طریق «ماجراجویی و دیکتاتوری» متهم می کند.

میرحسین موسوی از چهره های شاخص اصلاح طلب به شمار می رود که در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۰۹ با احمدی نژاد رقابت می کرد. موسوی می گوید او برنده واقعی انتخابات بود، اما به دلیل تقلب جناح نزدیک به حاکمیت، از پیروزی محروم شد.

موسوی در جدید ترین انتقاد از احمدی نژاد ، تلمیحا به سخنرانی او در اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویورک اشاره می کند.

احمدی نژاد در سخنرانی خود در مجمع عمومی اخیر گفت دولت آمریکا خود حملات تروریستی ۱۱ سپتامبر را سازماندهی کرد. این اظهارات او موجب شد هیات آمریکا و شماری دیگر از کشورهای غربی مجمع را ترک کنند.

ایران به دلیل پافشاری به ادامه برنامه بحث انگیز اتمی و سرپیچی از خواست بین الملل مبنی بر توقف غنی سازی اورانیوم در مقابل مشوق های اقتصادی، از سوی مجمع عمومی سازمان ملل متحد و برخی دیگر از کشورهای جهان تحت تحریم قرار گرفته است.

اعلام پیروزی محمود احمدی نژاد در انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۸۸ اعتراض صدها هزار تن از مردم ایران را به دنبال داشت. اعتراض ها و تظاهراتی که به شدت از سوی حاکمیت سرکوب شد و بسیاری در خیابان ها به دست ماموران و عوامل دولتی کشته شدند. نیروهای امنیتی همچنین صدها نفر را دستگیر و بیش از ۸۰ نفر را به زندان محکوم کردند.

XS
SM
MD
LG