لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۰۱

میرحسین موسوی:‌ همه باید یک رسانه باشیم


میرحسین موسوی:‌ همه باید یک رسانه باشیم
میرحسین موسوی:‌ همه باید یک رسانه باشیم

میرحسین موسوی از رهبران شاخص مخالفان دولت ایران، در دیدار با اعضای کمیته دانشجویی سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی تأکید کرده است که در شرایط کنونی که چشم‌اندازی برای آزادی مطبوعات و رسانه‌ها نیست، حامیان جنبش سبز باید راه‌هایی را برای بسط آگاهی و گسترش رسانه‌ها پیدا کنند.

به گزارش سایت خبری امروز، نزدیک به سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی در دیدار اخیر ضمن اشاره به وقایع پس از انتخابات خرداد ۱۳۸۸ در ایران، گفت «نیازی نداریم برای نشان دادن دلایل این وضع به جای دور یا تحلیل‌های پیچیده برویم. کافی است به زندان‌ها نگاه کنیم و ببینیم چه تعداد از خدمتگزاران و روزنامه ‌نگاران و زنان و مردان کارآمد کشور را به بهانه‌های واهی راهی زندان کرده‌ایم و پروژه اعتراف‌ گیری راه انداخته‌ ایم ».

در شرایطی که پس از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در خرداد سال گذشته، شمار زیادی از فعالان سیاسی و مدنی، روزنامه نگاران، سینماگران، و مردم معترض بازداشت شده و پس از گذشت ۱۰ ماه اغلب با احکام سنگین دادگاه مواجه شده اند و همچنین فشار دستگاه های حکومتی بر رسانه ها افزایش یافته است، میرحسین موسوی می گوید: «بنده چشم اندازی برای آزادی مطبوعات و رسانه ها، آنچنان که در قانون اساسی آمده است نمی بینم. فلذا باید علاقه مندان به جنبش سبز خود را با شرایط موجود تطبیق بدهند و در همین شرایط سخت، راه هایی را برای بسط آگاهی و گسترش رسانه ها پیدا کنند. گذشته از آن همه ما امروز باید در محیط فعالیت و خانه خود یک رسانه باشیم».

آقای موسوی افزود: «هر منفذی که بسته می‌شود، بلا فاصله باید پنجره ‌های دیگری گشوده شود. هر روزنامه‌ای که بسته می‌شود، راه انتشار یک روزنامه دیگر در چهارچوب قانونی جستجو شود و هر وبلاگی که بسته می‌شود ده ها وبلاگ دیگر برای دفاع حقوق مردم باید راه‌اندازی شود».

این نامزد دهمین دور انتخابات ریاست جمهوری خطاب به حامیانش تأکید کرد: «باید توجه کنیم راه کوتاه نیست. ما باید یاد بگیریم که فعالیت‌های بحق سیاسی خود را با زندگی روزمره خود در اینجا و آنجا توأمان اداره کنیم».

به گفته آقای موسوی عظمت جنبش از فعالیت انسان‌های بی‌شماری ناشی می‌ شود که آشکار و پنهان در حدی که می ‌توانند در گشوده کردن این راه به آینده سبز کمک می ‌کنند.

آقای موسوی درباره سرکوب و بازداشت دانشجویان گفت «شرایط موجود باعث شده است نفوذ اهداف جنبش سبز در دانشگاه‌ها عمیق‌تر شود و امروز در دانشگاه‌ها فعالیت سیاسی توام با عقلانیت در حال گسترش است».

این رهبر مخالفان دولت، دلیل ناکامی موج گسترده بازداشت ها در توقف جنبش سبز را در شعار کلیدی مردم یعنی «ما بی شماریم» می داند. وی افزود «ما راه سبز را طوری باید تعریف و معرفی کنیم که همه هفتاد ملیون جمعیت کشور حتی مخالفان ما را در بربگیرد».

آخرین نخست وزیر ایران در بخش دیگری از سخنانش در این دیدار گفت «ما می‌خواهیم از کرامت ذاتی انسان‌ها دفاع کنیم. ما می‌خواهیم مفهوم ملت ایران مساوی یک پادگان و یا یک گروه اندک تلقی نشود. ایران یعنی بیش از هفتاد ملیون شهروند آزاد و با فرهنگ و اعتقادات رنگارنگ. ما از این کثرت و تنوع نمی‌ترسیم. ما اصولگراها را دوست داریم، همانطور که همه اقشار ملتمان را و همه فرهنگ‌های موجود را و همه قومیت‌ها و همه زبان‌ها را دوست داریم».

میرحسین موسوی گفت «ما می ‌گوییم قرار بود قرائتی رحمانی از اسلام، که سایه مهربانی و تحمل را در کشور باز کند، داشته باشیم؛ نه اقدامات ضد دینی، اعتراف ‌گیری و ماجراهای کهریزک و خوابگاه ‌های دانشجویی و فجایع سی خرداد و عاشورا و دیگر روزها را».

او راه حل مسائل را «رسیدگی به خانواده های شهدا و بازکردن در زندان ها و آزاد کردن رسانه ها و انتخابات آزاد رقابتی و غیرگزینشی» دانست و نه «دستکاری آمار تعداد شهدا و پرکردن زندان‌ها».

با آن که آمار دقیقی درباره شمار جان باختگان اعتراض های خیابانی در جریان حوادث پس از انتخابات از سوی منابع رسمی منتشر نشده است، به گفته معترضان در خیابان ها و بازداشتگاه های حکومتی، بیش از ۷۰ نفر جان باخته‌ اند.

میرحسین موسوی ضمن اشاره تلویحی به سخنان برخی سران حکومت اسلامی ایران گفت «اگر می‌گویید حکومت نوکر مردم است، نوکر ولی نعمت خود را نمی‌کشد، آزار نمی‌دهد، او را به زندان نمی‌اندازد، او را محدود نمی‌کند و خواسته‌های خود را به نام خواسته مردم مطرح نمی‌کند».

آقای موسوی همچنین درباره بحث های اخیر درمورد احتمال وقوع زمین لرزه در تهران و لزوم جابجایی میلیون ها ساکن پایتخت گفت «حکومت باید همیشه به فکر زلزله پایتخت باشد، نه آنکه خوابنما شود که زلزله‌ای بزرگ در راه است». او خطاب به دولتمردان گفت: «شما اول نم نم ببارید و سپس غرش رعد و برق را داشته باشید. شما یک رشد معقول را برای رفاه و آموزش و بهداشت مردم داشته باشید و سپس تبلیغ افزایش نرخ جمعیت کشور را بکنید».

آخرین نخست ‌وزیر ایران برخی سیاست های «بدون حساب و کتاب» مسئولان و«خیال پردازی های» آنان را دلیل تهدید ایران از سوی کشورهای خارجی خواند و گفت: «درست است که همه ملت ما آماده است در مقابل هر نوع تهدید بیگانه متحد بایستد، ولی در عین حال مسببان این شرایط در داخل را فراموش نخواهد کرد».

او درباره وضعیت نابسامان اقتصادی در ایران گفت: «راه حل مشکلات اقتصادی، اقتصاد صدقه ‌ای نیست. شما حاصل به باد دادن ثروت های ملی و درآمدهای نفتی را نگاه کنید. هر روز ما بیشتر از دیروز به درآمدهای نفتی وابسته شده‌ایم و بازارهای ما پر از کالاهای خارجی است در حالی که تقریباً همه صنایع و کشاورزی ما در وضعیت بسیار دشواری قرار دارند».

XS
SM
MD
LG