لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۲۰

متکی از رفتار مقامات ایران در مذاکرات اتمی انتقاد کرد


منوچهر متکی، وزیر امور خارجه پیشین جمهوری اسلامی ایران طی اقدامی کم سابقه، از رفتار مقامات ایران در مذاکرات اتمی با گروه بین المللی ۵+۱ انتقاد کرد.

منوچهر متکی روز دوشنبه هفتم بهمن، در وبسایت رسمی خود یادداشتی با عنوان «پیشنهادهای ناپخته در مذاکرات هسته ای» منتشر کرد و در آن رفتار ایران در تعیین محل مذاکرات را به باد انتقاد گرفت و گفت با در نظرگرفتن شرایط عراق، مصر و حتی ترکیه «اساسا برگزاری نشست‌های کشورمان با ۱+۵ در خارج از کشورهای مذاکره کننده منفعت خاصی برای ما ندارد.»

آقای متکی پیشتر هنگامی که در میانه ماموریت کاری به سفر خارجی رفته بود، توسط محمود احمدی نژاد از وزارت عزل شد.

ایران سالهاست که با نمایندگان شش قدرت جهانی، موسوم به کشورهای ۵+۱ (آمریکا، بریتانیا، فرانسه، چین و روسیه به عنوان اعضای دائم شورای امنیت به همراه آلمان) بر سر برنامه های اتمی اش در حال مذاکره است. مذاکره کنندگان پیشتر در شهرهایی از جمله ژنو، استانبول، بغداد، و نیویورک ملاقات کرده اند.

استانبول در گذشته سه بار میزبان گفت و گوهای ایران و غرب بود اما پس از آغاز بحران سوریه و موضع گیری ضد بشار اسد آنکارا، روابط ایران و ترکیه به سردی گرایید و ایران خواستار آن شد که دور بعدی مذاکرات در بغداد انجام شود. آقای متکی می گوید: «مشخص نیست با چه تحلیلی کشوری که هنوز از استانداردهای لازم امنیتی برای چنین اقداماتی برخوردار نیست باید به عنوان محل انجام مذاکرات پیشنهاد شود.»

به تازگی نیز ایران خواستار میزبانی قاهره برای دور بعدی مذاکرات شده است. هرچند متکی می گوید که مصر هنوز در این باره تصمیمی نگرفته است. وزیرامورخارجه سابق ایران پیشنهاد کرده که «بهترین محل برگزاری گفت و گوها، پایتخت کشورهای مذاکره کننده به صورت تناوبی است. »
XS
SM
MD
LG