لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۹ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۰:۲۱

دادگاه مرتضوی پس از تعطیلات نوروز برگزار می شود


رامین پوراندرجانی، پزشک وظیفه بازداشتگاه کهریزک
رامین پوراندرجانی، پزشک وظیفه بازداشتگاه کهریزک

جرس در آخرین روز سال ۸۸ در خبری اختصاصی اعلام کرد که پس از تعطیلات نوروزی، دادگاه سعید مرتضوی دادستان سابق تهران برگزار خواهد شد. مرتضوی در حال حاضر معاون دادستان کل کشور و رئیس ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز است.

با پایان سال 1388، عمر پرونده کهریزک به ۸ ماه رسید اما این بازداشتگاه تنها ۷ ماه است که تعطیل شده است. حتی دستور رهبر جمهوری اسلامی تا زمان اجرا به یک ماه زمان نیاز داشت.

شاید همین دلیل کافی باشد برای آن که کمتر باوری برای مجازات آمران و عاملان در نزد افکار عمومی شکل گیرد. نه این که پرونده متهم کم دارد بلکه از آن رو که اصولا مقامات در جمهوری اسلامی از امنیت آهنین برخوردارند.

ایرانیان از خود می پرسند مگر پرونده کوی دانشگاه تهران در سال ۷۸ به کجا رسید؟ وپیش از آن پرونده قتل های زنجیره ای چگونه بسته شد؟ شاید اگر در پرونده کهریزک هم جان باخته ای به نام محسن روح الامینی نبود تا امروز نه بازداشتگاه تعطیل شده بود و نه کسی بازداشت.

دکترعبدالحسین روح الامینی که از مدیران نظام بود چنان پیگیر پرونده شد که رهبر به شورای عالی امنیت ملی دستور داد که کهریزک را تعطیل کنند. تردیدی نیست که بسیاری از نجات یافتند اما سه تن که بعدها یک نام دیگر به آن اضافه شد در کهریزک کشته شدند به علاوه پزشک وظیفه کهریزک که می گویند در اثر مسمومیت دارویی جان باخته است.

اما دادخواهی حکومت از این پرونده تا این لحظه به بازداشت تعدادی از پرسنل نیروی انتظامی ختم شده که پشت درهای بسته در سازمان قضایی نیروهای مسلح در حال محاکمه هستند. در حالی که گزارش مجلس شورای اسلامی تصریح می کند که متهم ردیف اول در این پرونده سعید مرتضوی دادستان سابق تهران است. اما هرچند او پست پر اهمیت خود را از دست داه اما در حال حاضر دو سمت در اختیار دارد. او در قوه قضاییه معاون دادستان کل کشور است و در دولت، ریاست ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز را بر عهده دارد.

پایگاه اطلاع رسانی جرس در آخرین روز از سال ۸۸ به نقل از برخی منابع موثق خبر داد که دادگاه رسیدگی به اتهامات دادستان سابق پس از تعطیلات نوروزی آغاز خواهد شد. اما باور پذیری مشکل است چرا که فرمانده نیروی انتظامی در آخرین اظهار نظر در باره حوادث سال ۸۸ گفته برای پرسنل نیروی انتظامی سالی دشوار بود. اسماعیل احمدی مقدم اضافه کرده است جان باختن تعدادی بازداشت شده در کهریزک تاسف برانگیز است.

XS
SM
MD
LG