لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۳۳

سعید مرتضوی: زمان اعزام بازداشتی ها به کهریزک در مرخصی بودم


سعید مرتضوی دادستان سابق تهران گزارش کمیته ویژه مجلس شورای اسلامی برای رسیدگی به رویدادهای پس از انتخابات را رد کرد و گفت در فرستادن تظاهرکنندگان به زندان مخوف کهریزک نقشی نداشته است.
سعید مرتضوی روز شنبه در نامه ای به علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی، بازداشتگاه کهریزک را قانونی خواند و گفت:«اساسا عمده مدتى که ‌١٤٧ نفر از متهمین آشوب ‌هاى ‌١٨ تیر در کهریزک به سر مى‌بردند اینجانب در مرخصى بودم و این مرخصى به لحاظ اینکه مربوط به ایام دفاع از رساله دکترى است از پنج ماه قبل تنظیم و تاریخ دفاع از سوى دانشگاه اعلام شده بود. لذا انتساب مطالب مورد اشاره برخى رسانه‌ها به فردى که در ایام مذکور در مرخصى بوده اشتباهى است که از روى غرض‌ورزى طراحى مى‌گردد.»

کمیته ویژه مجلس شوراى اسلامى براى رسیدگى به حوادث پس از انتخابات، هفته گذشته در گزارشى که در صحن علنى مجلس قرائت شد اعلام کرد انتقال بازداشت‌شدگان ۱۸ تیر به بازداشتگاه کهریزک، با «دستور و اصرار» سعید مرتضوى، دادستان وقت تهران، صورت گرفته و دستگاه قضایى باید در این زمینه پاسخگو باشد.

پیشتر سازمان قضایى نیروهاى مسلح، کشته شدن محسن روح‌ الامینى، امیر جوادى ‌فر و محمد کامرانى را در بازداشتگاه کهریزک قتل عمد خوانده و علت مرگ این بازداشت‌شدگان حوادث پس از انتخابات را ضرب و جرح اعلام کرده بود.
کمیته ویژه مجلس برای تحقیق درباره این مسئله نیز گفته است نگهبانان زندان کهریزک، بازداشت شدگان این زندان را مورد شکنجه جسمی قرار داده اند.

گزارش کمیته ویژه مجلس نیز دستگاه قضایی را مسئول کشته شدن این سه جوان خواند.

رسانه های جمهوری اسلامی به نقل از سعید مرتضوی گزارش اخیر مجلس را رد کرده و مردم تظاهرکننده و معترض به نتیجه انتخابات را «اراذل و اوباش» خواندند.

سعید مرتضوی در حالی گزارش مجلس را رد کرده و از خود درباره وقایع کهریزک سلب مسئولیت می کند که چند تن از نمایندگان مجلس از جمله داریوش قنبری از نمایندگان اصلاح طلب، با دفاع از گزارش این کمیته خواستار پاسخگویی مرتضوی در مراجع قضایی شدند.

این در حالی است که سعید مرتضوى در نامه خود «دادیار سابق شعبه اول معاونت امنیت دادسراى تهران» را مسئول اعزام بازداشت‌ شدگان رویدادهاى پس از انتخابات به بازداشتگاه کهریزک معرفى کرده است و در عین حال می گوید:«١٤٧ نفر افراد مورد اشاره گزارش مجلس شوراى اسلامى اکثرا در زمره اراذل و اوباش واقعى که به وسیله سلاح سرد و مواد آتش‌ زا به صورت علنى نظم و امنیت شهروندان را مختل و وسایل نقلیه آنان را تخریب و پلیس را با چاقو و قمه مضروب و اموال عمومى را به آتش کشیده ‌اند قرار داشته که اعزام آنان به بازداشتگاه کهریزک بر اساس طبقه‌بندى این محل صحیح بوده و در این رابطه هیچگونه اشتباهى رخ نداده است.»


پرویز سرورى، رئیس کمیته ویژه مجلس شوراى اسلامى، با اعلام این که ۵۵ نماینده مجلس با نوشتن نامه ‌اى به رئیس قوه قضاییه خواستار پیگیرى گزارش این کمیته شده‌اند، از سعید مرتضوى خواست مدارک خود را در دادگاه ارائه کند. او گزارش اخیر را «غیرقابل انکار و مستند» خواند.

زهره الهیان، عضو کمیسیون امنیت ملى و سیاست خارجى مجلس شوراى اسلامی، در واکنش به نامه سعید مرتضوى گفت:« ما برخلاف اظهارات آقاى مرتضوى معتقدیم افرادى که به کهریزک منتقل شدند همه جوانان و دانشجویانى بودند که به وضع موجود معترض بودند و در اثر بى تدبیرى برخى سیاسیون در فضاى احساسى دچار آسیب شدند.»

سعید مرتضوی که نامش با توقیف فله ای نشریات گره خورده است، به تازگى از سوى محمود احمدى ‌نژاد به عنوان رئیس ستاد مبارزه با قاچاق ارز و کالا منصوب شده است.

XS
SM
MD
LG