لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ مهر ۱۴۰۲ ایران ۱۰:۱۱

مجلس مرتضوی را مسئول انتقال معترضان به کهریزک دانست


مجلس شورای اسلامی با انتشار گزارشی از سعید مرتضوی، دادستان سابق تهران، به خاطر فرستادن تظاهرکنندگان بازداشت شده در جریان ناآرامی ای تهران را زندان کهریزک، انتقاد کرد.

کمیته ویژه مجلس شورای اسلامی در گزارش خود در مورد حوادث پس از انتخابات که روز یکشنبه در صحن علنی مجلس قرائت شد، تأکید کرد که انتقال بازداشت شدگان به بازداشتگاه کهریزک، «با دستور و اصرار» دادستان وقت تهران، سعید مرتضوی صورت گرفته و دستگاه قضایی باید در این زمینه پاسخگو باشد.

این گزارش همچنین می گوید سعید مرتضوی دستور انتقال ۱۴۷ تظاهرکننده را به زندان کهریزک صادر کرد آن هم در شرایطی که مقامات زندان در ابتدا به دلیل نبود جا از پذیرفتن آنان خودداری کردند.

در گزارش کمیته ویژه مجلس ضمن رد آزار جنسی بازداشت‌شدگان کهریزک، به مورادی از شرایط وخیم نگهداری بازداشت‌شدگان، از جمله « زندانی شدن ۱۴۷ نفر در مساحتی ۷۰ متری، نبود تهویه، فقدان آب و غذای مناسب، شنیدن فحش های رکیک، کلاغ پر رفتن همراه با ضرب و شتم، همجواری با اراذل و اوباش و تحقیر شدن» اشاره شده است.

در این گزارش بدون پرداختن به شکنجه های جنسی علیه زندانیان، به آزار فیزیکی آنان از سوی زندانبانان اشاره می کند.

در گزارش کمیته ویژه مجلس گفته می شود بدرفتاری با زندانیان در بازداشتگاه کهریزک وجهه جمهوری اسلامی را به خطر انداخته است. این گزارش مقامات قضایی را به اقدام در این زمینه ترغیب می کند.

گزارش کمیته ویژه مجلس به ضمیمه نامه ‌ای با امضای علاءالدین بروجردی، رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس، به پارلمان ارائه شد و کاظم جلالی،‌ عضو کمیسیون امنیت ملی که در این کمیته عضویت دارد، آن را در صحن علنی قرائت کرد.

در این گزارش کشته شدن سه تن از زندانیان کهریزک، به نام‌های محسن روح‌الامینی، امیر جوادی‌ فر و محمد کامرانی، تأیید و به عواملی چون «كمبود مكان، ضعف امور بهداشتی، تغذيه نامناسب، گرما، فقدان كولر» و همچنین «ضرب و شتم و بی ‌توجهی مأموران و مسئولان بازداشتگاه به وضعيت جسمی» آنان نسبت داده شده است.
این کمیته می گوید دستگاه قضایی مسئول بررسی همه جانبه دلایل کشته شدن این سه جوان است.

بازداشتگاه کهریزک، در مردادماه امسال و به دلیل آنچه غیراستاندارد بودن بازداشتگاه اعلام شد، با دستور آیت‌الله خامنه‌ای رهبر ایران تعطیل شد.

این بازداشتگاه پس از آن در کانون توجه قرار گرفت که گزارش‌هایی مبنی بر مرگ سه تن از زندانیان تحت شرایط ناگوار زندان، در رسانه ها منعکس شد.
مقامات در ایران مرگ این سه فرد را به دلیل ابتلای آنان به بیماری مننژیت اعلام کردند.

سعید مرتضوی به تازگی از سوی محمود احمدی ‌نژاد به ریاست ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز منصوب شده است. او در شهریور ۸۸ پس از برکناری از دادستانی تهران به معاونت دادستان کل کشور منصوب شده بود.

درباره نحوه برخورد و بازجویی احتمالی سعید مرتضوی سخنی به میان نیامده است. آقای مرتضوی نیز درباره این گزارش ابراز نظری نکرده است.

نام سعید مرتضوی با توقیف فله ای مطبوعات و دستگیری های مکرر فعالان سیاسی و مدنی و روزنامه نگاران گره خورده است.

XS
SM
MD
LG