لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۵۱

مرتضوی - پس از قوه قضائیه و اجرائیه نوبت قوه مقننه است؟


انتصاب سعید مرتضوی به ریاست ستاد مبارزه با قاچاق کالا حتی با واکنش جناح حامی دولت مواجه شده است. دادستان سابق تهران که پیش از این انتصاب معاونت دادستان کل کشور را به عهده داشت اکنون در مجموعه دولت هم به سمتی دست یافته است.

عباس سلیمی نمین در این باره گفته هوادران احمدی نژاد باید از این انتصاب خون دل بخورند.

همین هفته گذشته بود که خبرنگاران پس از مدتها بار دیگر سعید مرتضوی، دادستان سابق تهران، را دیدند. او به مجلس رفته بود. پس از دیدار با نمایندگان به خبرنگاران گفت که برای دیدن دوستانم آمده بودم. مرتضوی با ابراز بی اطلاعی از محتوی گزارش مجلس درباره حوادث پس از انتخابات، هر گونه نقش خود دراین پرونده را تکذیب کرد. دادستانی که نامش در پرونده کهریزک بسیار شنیده شد می گوید در این پرونده نقشی ندارد.

در حالی که هنوز هیچ مقام رسمی از جزییات این بازداشتگاه سخنی نگفته اما شاید برخی تصور می کردند که پس از قرائت گزارش مجلس راه برای برخورد با متخلفان گشوده خواهد شد. در همان روز یکی از اعضای کمیته رسیدگی به حوادث هم به نوعی او را از اتهام مبرا دانست. تجری به همین هم اکتفا نکرد و افزود که مرگ مشکوک دکتر رامین پوراندرجانی پزشک وظیفه کهریزک مسئله ای نیست که مجلس بخواهد وقت خود را تلف کند. او در اثر استفاده از دارو فوت کرده است. در حالی که مسعود پزشکیان، نماینده دیگر مجلس، می گوید دکتر پوراندرجانی در اثر مسمومیت دارویی جان سپرده. اما نکته مهم این است که پزشکی قانونی گزارش نهایی خود را در این زمینه منتشر نمی کند. در گزارش اولیه مقامات، دلیل این مرگ سکته قلبی در خواب اعلام شده بود.

در چنین شرایطی است که حکم انتصاب سعید مرتضوی به عنوان رییس ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز با انتقاد مواجه می شود. انتقادی از سوی حامیان دولت به عنوان کسی که نامش هنوز از پرونده کهریزک پاک نشده. در حالی که اصلاح طلبان سابقه بیشتری از مرتضوی دارند.

دادستانی که نامش با توقیف ده ها روزنامه اصلاح طلب و مرگ یک روزنامه نگار به نام زهرا کاظمی هم پیوند خورده. در دوران ریاست جمهوری خاتمی، زهرا کاظمی عکاس و روزنامه نگار ایرانی-کانادائی پس از بازداشت در مقابل زندان اوین پس از چند روز در زندان جان سپرد. در آن پرونده نام مرتضوی به عنوان متهم ردیف اول شنیده شد.

پرونده ای که با وجود تلاش مجلس ششم که در اختیار اصلاح طلبان بود به فرجام نرسید وشاید اکنون نوبت کهریزک است که با اعلام نفوذ او به سرنوشت مشابهی دچار شود. اما عباس سلیمی نمین بی پرده از انتصاب فردی که نامش در پرونده کهریزک است انتقاد کرده و از این اقدام محمود احمدی نژاد به عنوان خون دل خوردن هوادران احمدی نژاد یاد کرده. او گفته است کاش رییس جمهوری با درایت بیشتری تصمیم می گرفت.

به این ترتیب اکنون سعید مرتضوی علاوه بر قوه قضاییه به یک مقام دولتی هم رسیده در حالی که پرونده کهریزک در مجلس شورای ملی و قوه قضاییه در انتظار معرفی متهمان است.

XS
SM
MD
LG