لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۲۲

احمدی نژاد می خواهد يک رهبر اپوزيسيون جلوه کند


احمدی نژاد می خواهد يک رهبر اپوزيسيون جلوه کند
احمدی نژاد می خواهد يک رهبر اپوزيسيون جلوه کند

نشنال، روزنامه انگليسی زبان امارات متحده عربی زيرعنوان «تندروها از تقبيح اقدامات پليس گشت ارشاد ايران توسط احمدی نژاد بهت زده شده اند» می نويسد انتقاد محمود احمدی نژاد از اقدامات اخير پليس گشت ارشاد، نظام مذهبی ايران را گيج و مبهوت ساخته است. بعضی ها اين انتقاد را تلاشی از سوی رئيس جمهوری برای جدا ساختن خود از تندروها و محافظه کارانی تلقی می کنند که آرای آنان به او در به قدرت رسيدن کمک کرده است.

پليس در خيابان ها و فروشگاه ها، در پارک ها، و ديگر اماکن عمومی نه تنها زنان و مردانی را هدف می گيرد که ظاهرشان با دستورالعمل های حجاب جور در نمی آيد بلکه به ديگر موضوع های مرتبط با اخلاقيات نظير مناسبات ميان زوج های غير مزدوج نيز می پردازد.

با اينحال آقای احمدی نژاد روز يکشنبه در مصاحبه ای تلويزيونی درسالگرد تجديد گزينش مورد اختلافش به مقام رياست جمهوری مدعی شد که اين اقدامات ابزار مورد استفاده بعضی ها برای جنجال آفرينی است، و حتی تهديد کرد که اگراقدامات خود را متوقف نکنند به گونه ای جدی توبيخ شوند.

اما بعضی ها می پرسند او چگونه می تواند از مسئوليت اجرای مقررات حجاب و اخلاقيات فرار کند در حالی که نيروی پليس مستقيما در کنترل وزير کشور انتصابی اوست، و رئيس جمهوری می تواند وی را برکنار کند.

رئيس جمهوری می گويد توهين است از زن و مردی که در خيابان راه می روند بپرسند شما با هم چه نسبتی داريد. هيچکس حق چنين سئوال هائی را ندارد.

در هفته های اخير زنان در ايران برای آرايش کردن و لاک زدن با جريمه هائی سنگين مواجه شده اند، و يا مجبورشان کرده اند آرايش خود را بشويند، و در فرودگاه ها پيش ازآنکه اجازه پيدا کنند سوار هواپيما شوند بايد لباسشان را با لباسی به اصطلاح مناسب عوض کرده باشند.

زنی جوان که می گويد به تازگی چندين بار در خيابان ها او را برای ظاهرش متوقف ساخته اند می پرسد چگونه ممکن است پليس عليه خواست رئيس جمهوری عمل کند؟ اگر دولت پشت سر اين قضيه نيست، پس کيست؟

تندروها، که جمعا به آنها اصول گرايان گفته می شود، مدعی اند حمله رئيس جمهوری به مجريان مقررات حجاب و اخلاقيات، عملی تبليغاتی به منظور ارائه چهره ای از او در نقش يک رهبر اپوزيسيون و کشاندن حاميان جنبش سبز به سوی وی، و حتی منحرف ساختن اذهان عمومی از ديگر ضروريات فوری است که دولت را ناراحت می کند.

XS
SM
MD
LG