لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۲ مرداد ۱۴۰۱ ایران ۱۷:۲۵

اپوزیسیون ایران: صدها هزار نفر در مراسم سوگواری آیت الله منتظری شرکت کردند


وبسایت های اپوزیسیون ایران می گویند صدها هزار نفر در مراسم سوگواری آیت الله دگراندیش، حسین علی منتظری، شرکت کردند.

طبق گزارش ها، سوگواران، در طول مراسم تشییع جنازه در شهر قم، شعارهای ضد دولتی سر دادند و نمادهای سبز که علامت جنبش اپوزیسیون شده است با خود حمل می کردند. گفته می شود پلیس ضد شورش با تعدادی از آنها که سنگ پرتاب می کردند مقابله کرد.

هیچ گونه تایید مستقل بر چگونگی تظاهرات وجود ندارد. رسانه های خارجی از پوشش دادن مراسم سوگواری منع شدند.

آیت الله منتظری در مقبره ای در قم، محلی که بامداد یکشنبه در سن ۸۷ سالگی درگذشت، دفن شد.

اصلاح طلبان در ایران به آیت الله منتظری به چشم یک حامی روحانی در جنبش خود، نگاه می کردند. پیشتر، در اوایل سال جاری، آیت الله منتظری سرکوب کردن اعتراضات مردم را پس از انتخابات و برگزیده شدن محمود احمدی نژاد به ریاست جمهوری، تقبیح کرد.

وبسایت های اپوزیسون می گویند میر حسین موسوی، رهبر اپوزیسیون، در مراسم تشییع جنازه در قم شرکت کرد. این در حالی است که از هواداران نیز درخواست کرد که در مراسم شرکت کنند. موسوی و مهدی کروبی، روز دوشنبه را عزای ملی اعلام کردند.

اخیرا اصلاح طلبان از چند مراسم یادبود به عنوان تظاهرات علیه دولت استفاده کرده اند.

اپوزیسیون ایران می گوید مقامات چندین اصلاح طلب را که قصد داشتند به مراسم تشییع جنازه آیت الله منتظری بروند، بازداشت کردند.

آیت الله منتظری یکی از رهبران در انقلاب اسلامی سال ۱۹۷۹ بود و به عنوان جانشین آیت الله روح الله خمینی، پس از مرگ او، انتخاب شده بود.

اما بعدها، منتظری از تمرکز قدرت و آنچه را که تجاوز به حقوق بشر توسط روحانیون می خواند، انتقاد کرد.

این انتقادها به خلع شدن منتظری از جانشینی رهبر، منتهی شد. آیت الله خامنه ای، رهبر کنونی ایران، پس از مرگ آیت الله خمینی در سال ۱۹۸۹، جانشین او شد. بعدها مقامات ایران، منتظری را به دلیل رک گویی و مطرح کردن نظرهایش، بازداشت خانگی کردند.

آیت الله خامنه ای، رهبر ارشد ایران، درگذشت آیت الله منتظری را تسلیت گفت، اما از خدا بخشایش او را به خاطر مشاجره ای که با آیت الله خمینی داشت، درخواست کرد.

XS
SM
MD
LG