لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۴۶

پیکر آیت الله منتظری روز دوشنبه تشییع می شود


میرحسین موسوی و مهدی کروبی، کاندیداهای معترض ریاست جمهوری و رهبران جنبش اعتراضی ایران، به مناسبت درگذشت آیت الله منتظری در بیانیه‌ای مشترک، روز دوشنبه ۳۰ آذر را عزای عمومی اعلام کردند و از علاقه ‌مندان به آیت‌ الله منتظری خواستند در مراسم تشییع جنازه وی شرکت کنند.

در بیانیه مشترک آقایان موسوی و کروبی که در وبسایت نوروز منتشر شده، آمده است: «پیرو فراخوان تعدادی از مراجع عظام تقلید، برای سوگ‌ یاد درگذشت مرجع گرانپایه تشیع، فقیه عالیقدر و مجاهد آزاده، حضرت آیت‌ الله العظمی حسینعلی منتظری فردا، دوشنبه ۳۰ آذر ۱۳۸۸، را عزای عمومی اعلام می‌کنیم.»

در این بیانیه از آیت الله منتظری با عنوان «فخر جهان تشیع» و «اسطوره مجاهدت، فقاهت و معنویت» یاد شده است.

سایت خبری نوروز، نزدیک به حزب مشارکت ایران به نقل از این بیانیه می نویسد شماری از مراجع تقلید دیگر از جمله آیت‌ الله صانعی و آیت ‌الله بیات زنجانی نیز روز دوشنبه را به همین مناسبت عزای عمومی اعلام کرده‌ اند.

دفتر آیت‌الله منتظری روز یکشنبه در بیانیه‌ای اعلام کرد مراسم تشییع و خاکسپاری این مرجع تقلید شیعه، ساعت ۹ صبح روز دوشنبه از مقابل دفتر وی در قم به سمت حرم فاطمه معصومه برگزار خواهد شد.

این در حالی است که روز یکشنبه به دنبال انتشار خبر درگذشت آیت‌ الله منتظری، تجمع هایی در شهرهای قم و نجف‌ آباد و نیز برخی دانشگاه‌ ها و خیابان های تهران برگزارشد.

در نجف‌آباد، زادگاه آیت‌ الله منتظری، به احترام درگذشت او بازار از صبح یکشنبه به حالت تعطیل در آمد و آنگونه که فیلم های آماتور روی اینترنت حاکی است شماری از شهروندان نجف آباد در حمایت از آیت الله منتظری تجمع کرده و شعارهایی سردادند.

از قم خبر می رسد نیروهای امنیتی در خیابان ها به ویژه در خیابان های اطراف بیت آیت الله منتظری حاضر هستند.

در بیت آیت الله منتظری نیز، برخی مراجع تقلید از جمله یوسف صانعی، موسی شبیری زنجانی، عبدالکریم موسوی اردبیلی و ابراهیم امینی و برخی آیت الله ها از جمله داماد و شهرستانی حضور یافتند.

در تهران، دانشجویان دانشگاه های تهران، صنعتی شریف و علم و صنعت در بزرگداشت آیت الله منتظری تجمع کردند و در حمایت از او شعار سردادند.

XS
SM
MD
LG