لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۵۴

جروسلم پست: پول شویی نزدیکان احمدی نژاد در اتریش


مرکز «سیمون ویسنتال» می گوید دوستان نزدیک احمدی نژاد در سفرهای مکرر به وین تحریم ها را دور زده اند و پول شویی کرده اند.

روزنامه جروسلم پست به نقل از مرکز تحقیقاتی یهودی «سیمون ویسنتال» می نویسد یک شخص نزدیک به محمود احمدی نژاد در سال ۲۰۱۲ طی سفرهایی به وین تحریم های اعمال شده علیه ایران را دور زده و یک عملیات پول شویی را در کشور اتریش راه اندازی کرده است.

جروسلم پست به نقل از سیمون سموئل، یکی از محققان ارشد این مرکز می نویسد دستیار آقای احمدی نژاد از عملیات پول شویی برای به دست آوردن فناوری در جهت مقاصد جمهوری اسلامی ایران سود برده است.

سموئل گفت: «اتریش یکی از مراکز محبوب برای کسانی است که پول شویی می کنند و این مسئله یک نقطه ضعف در نظام بانکی اروپا است.»

این مدیر ارشد مرکز یهودی سیمون ویسنتال از اتحادیه اروپا خواست نظارت بیشتری بر عملکرد کشورهای عضو داشته باشد و اتریش را برای نقض تحریم های ایران تنبیه کند.

پیشتر در ماه اکتبر روزنامه انگلیسی دیلی تلگراف گزارشی را درباره پولشویی و سفرهای مشکوک مدیر ارشد «دفتر همكاريهای فناوری رياست جمهوری ایران» گزارش داد. این مامور ایرانی و سازمان متبوعش، به دلیل ارتباط با برنامه های اتمی هر دو در فهرست تحریم های آمریکا هستند.

دیلی تلگراف به نقل از منابع خود گفت: «دست کم دو سفر این فرد به وین برای انتقال میلیون ها یورو پول بوده است. مقامات غربی گفتند که او از سال ۲۰۰۷ به بعد دائما به وین مسافرت کرده است.»

دیلی تلگراف نوشت شبکه همکاری کننده با مامور ایرانی از جمله کار «تحویل پول به مراکز مالی وام دهنده در اتریش، آلمان و ایتالیا را برعهده داشتند. پرداخت ها به حساب هایی در روسیه و چین واریز شده و برای پرداخت در ازای کالاهایی به مقصد ایران ثبت شده است.»

سخنگوی وزیر کشور اتریش به جروسلم پست گفت «هیچ تحقیق جنایی» در ارتباط با مامور ایرانی و مرکز متبوعش در جریان نیست. او همچنین درباره تحقیقات اطلاعاتی و امنیتی اتریش درباره مسئله گفت«یافته ها قابل دسترس برای عموم نیست.»

سیمون سموئل، از مرکز تحقیقاتی ویسنتال، با انتقاد از رفتار اتریش در قبال ایران گفت: «این قضیه جدیدی در اتریش نیست. اتریش مدت هاست که چنین رفتاری در پیش گرفته است. این محقق ارشد گفت بی تفاوتی مقامات اتریشی «آزاردهنده» است زیرا بانک های اتریشی در مقابل مسیر آژانس بین المللی انرژی اتمی قرار دارند.
سموئل گفت: «امروز اتریش همان رفتار خنثی را در پیش گرفته که سوئیس در زمان
جنگ جهانی دوم نشان می داد...خدمت به شیطان و خوردن همزمان هم از توبره و هم از آخور.»

این محقق ارشد مرکز تحقیقات یهودی سیمون وینستال گفت دولت مدرن کنونی اتریش پس از جنگ جهانی دوم بر اساس بی طرفی بنا شد «اما بی طرفی و خنثی بودن به معنای احساس وظیفه در قبال سازمان امنیت و همکاری اروپا و شورای اروپا نیز هست.»

آقای سموئل قرار است نگرانی سازمانش را درباره رفتار اتریش در نشست آینده سازمان امنیت و همکاری اروپا مطرح کند.
XS
SM
MD
LG