لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۵ شهریور ۱۳۹۸ ایران ۱۹:۵۳

سرخط خبرها

درگذشت محمد مومن؛ عضو شورای نگهبان، حامی احمدی‌نژاد، و ثناگوی خامنه‌ای

محمد مومن (راست) در کنار احمد جنتی، دو عضو شورای نگهبان

محمد مومن، از اعضای شورای نگهبان و مجلس خبرگان، عصر پنجشنبه در سن ۸۱ سالگی در تهران درگذشت. آقای مومن از قدیمی‌ترین اعضای شورای نگهبان محسوب می‌شد.

این عضو شورای نگهبان که عضو مجلس خبرگان هم بود، همواره از ثناگویان رهبر جمهوری اسلامی بود. این در حالی است که وظیفه خبرگان، نظارت بر عملکرد رهبر است.

با اینکه اعضای شورای نگهبان مسئول نظارت بر انتخابات ریاست جمهوری هستند، آقای مومن از جمله حامیان احمدی‌نژاد در سال ۸۸ بود. در آن انتخابات چند ساعت بعد از بستن صندوق ها محمود احمدی‌نژاد پیروز انتخابات معرفی شد و موسوی و کروبی بعدها با حصر خانگی مواجه شدند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

مهم‌ترین خبرهای روز ایران و جهان

عراق: وزیر خارجه آمریکا استفاده نشدن از قلمرو ما در حمله به عربستان را تایید کرد

مایک پمپئو وزیر خارجه ایالات متحده

دفتر نخست وزیری عراق اعلام کرد مایک پمپئو، وزیر خارجه ایالات متحده، در گفت‌وگویی تلفنی با عادل عبدالمهدی، نخست وزیر عراق، تایید کرد آمریکا اطلاعاتی در اختیار دارد که تایید می‌‌کند حملات به تاسیسات نفتی عربستان سعودی از خاک و حریم هوایی عراق انجام نشده است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، دفتر نخست وزیر عراق روز دوشنبه ۲۵ شهریور ماه با اعلام این خبر گفت این موضوع در مکالمه تلفنی میان نخست وزیر عراق و وزیر خارجه آمریکا مطرح شده است.

مقام‌های آمریکایی از خسارت‌های واردشده به تاسیسات «بقیق» و «خریص» عربستان سعودی تصاویر ماهواره‌ای منتشر کرده و می‌گویند که الگوی تخریب نشان می‌دهد که حمله روز شنبه نه از یمن، که از خاک عراق یا ایران انجام شده است.

عراق بعد از اعلام این خبر، هرگونه استفاده از حریم هوایی این کشور برای حمله اخیر به پادشاهی عربستان سعودی را رد کرده بود.

روز شنبه اعلام شد که حدود ۱۰ پهپاد به تاسیسات «بقیق» و «خریص» متعلق به شرکت نفت دولتی «آرامکو» در شرق عربستان حمله کرده اند. مایک پمپئو، تهران را پشت این حملات دانست و عصر شنبه ۲۳ شهریور در توئیتر رسمی خود نوشت در حالی که روحانی و ظریف تظاهر به دیپلماسی می‌کنند، تهران پشت نزدیک به ۱۰۰ حمله به عربستان سعودی است. وی در این توئیت افزود که با وجود همه درخواست‌ها برای کاهش تنش، ایران حالا یک حمله بی‌سابقه را علیه عرضه انرژی جهان انجام داده است و هیچ نشانه‌ای وجود ندارد که حملات از سوی یمن باشد.

پرزیدنت ترامپ نیز عصر یکشنبه در توئیتر خود نوشت: «تاسیسات نفتی عربستان سعودی مورد حمله قرار گرفت. ما بنا به [دلایلی] باور داریم که مقصر را می‌شناسیم. [ما] با اسلحه آماده شلیک، هدف را نشانه گرفته‌‌ایم، و این بستگی به تایید [شناسایی مقصر] دارد. اما ما منتظر می‌مانیم تا از پادشاهی سعودی بشنویم که به باور آنها چه کسی عامل این حمله بوده است و تحت چه شرایطی اقدام خواهیم کرد.»

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

پرزیدنت ترامپ: خواهیم دید که آیا ایران با حملات به عربستان ارتباط دارد یا نه

رئیس جمهوری ایالات متحده با تردید به ادعای جمهوری اسلامی درباره نقش نداشتن در حملات به پالایشگاه‌های عربستان، یادآور شد که تهران یکبار درباره سرنگونی پهپاد آمریکا «دروغ بسیار بزرگی» گفته بود.

پرزیدنت دونالد ترامپ صبح دوشنبه ۲۵ شهریور در توئیتر خود نوشت: «به یاد دارید وقتی که ایران پهپاد [آمریکایی] را سرنگون کرد، آگاهانه گفت که این پهپاد داخل حریم [هوایی]‌ آنها بود؛ در حالی که اصلا نزدیک آنجا هم نبود. با این که آنها می‌دانستند این داستان دروغ بسیار بزرگی است، به شدت بر روی آن تاکید کردند. حالا، آنها می‌گویند که ارتباطی با حمله به عربستان سعودی نداشته‌اند. خواهیم دید.»

روز شنبه اعلام شد که حدود ۱۰ پهپاد به تاسیسات «بقیق» و «خریص» متعلق به شرکت نفت دولتی «آرامکو» در شرق عربستان حمله کرده اند. مایک پمپئو، تهران را پشت این حملات دانست و عصر شنبه ۲۳ شهریور در توئیتر رسمی خود نوشت در حالی که روحانی و ظریف تظاهر به دیپلماسی می‌کنند، تهران پشت نزدیک به ۱۰۰ حمله به عربستان سعودی است. وی در این توئیت افزود که با وجود همه درخواست‌ها برای کاهش تنش، ایران حالا یک حمله بی‌سابقه را علیه عرضه انرژی جهان انجام داده است و هیچ نشانه‌ای وجود ندارد که حملات از سوی یمن باشد.

یک سخنگوی گروه حوثی‌های یمن، که مورد حمایت ایران است، پیشتر اعلام کرده بود که این حملات توسط این گروه شیعه انجام شده است.

با این منابع اطلاعاتی آمریکا می گویند این حمله با دست کم ۱۰ موشک کروز و ۲۰ پهپاد از ایران یا عراق صورت گرفته است. دولت عراق روز یکشنبه هرگونه حمله از خاک خود را تکذیب کرد.

یکشنبه شب نیز، دونالد ترامپ، رئیس جمهوری ایالات متحده، در واکنش به حملات پهپادی به دو پالایشگاه بزرگ عربستان سعودی، اعلام کرد آمریکا آماده اقدام نظامی است، اما منتظر می‌ماند تا ببیند پادشاهی سعودی چه کسی را رسما مقصر معرفی می‌کند.

پرزیدنت ترامپ عصر یکشنبه در توئیتر خود نوشت: «تاسیسات نفتی عربستان سعودی مورد حمله قرار گرفت. ما بنا به [دلایلی] باور داریم که مقصر را می‌شناسیم. [ما] با اسلحه آماده شلیک، هدف را نشانه گرفته‌‌ایم، و این بستگی به تایید [شناسایی مقصر] دارد. اما ما منتظر می‌مانیم تا از پادشاهی سعودی بشنویم که به باور آنها چه کسی عامل این حمله بوده است و تحت چه شرایطی اقدام خواهیم کرد.»

پیش از این توئیت نیز، رئیس جمهوری آمریکا در توئیتی دیگر اعلام کرد که مجوز استفاده از ذخایر استراتژیک نفت را صادر کرده است.

پرزیدنت ترامپ نوشت این تصمیم را در پی احتمال بالارفتن قیمت نفت بعد از کاهش تولید نفت عربستان سعودی گرفته است.

رئیس جمهوری آمریکا در توئیتر خود نوشت: «با توجه به حمله به عربستان سعودی که ممکن است بر قیمت نفت تاثیر بگذارد، اجازه استفاده از ذخایر استراتژیک نفت آمریکا را در صورت نیاز صادر کرده ام که اگر لازم شد به اندازه کافی وارد بازار شود.»

او همچنین اعلام کرد که به دستگاه های مربوطه اعلام کرده است روند صدور مجوز برای خطوط لوله نفت که در انتظار مجوز هستند، در تگزاس و دیگر ایالت ها، را شتاب ببخشند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

مقام‌های اطلاعاتی آمریکا: حملات به تاسیسات نفتی عربستان سعودی به احتمال زیاد از طرف ایران یا از خاک عراق انجام شده است

دولت ایالات متحده چند تصویر ماهواره‌‌ای را منتشر کرده است که به گفته مقامات رسمی نشان می‌دهد دست‌‌‌کم ۱۹ نقطه هدف حمله به دو تاسیسات نفتی عربستان سعودی قرار گرفته‌‌اند. این تصاویر از جمله خسارت به تاسیسات بقیق را، که قلب اصلی تولید نفت خام پادشاهی عربستان محسوب می‌شود، نشان می‌دهد.

شماری از مقامات رسمی ایالات متحده به رسانه‌های آمریکایی گفتند که بر اساس این تصاویر، آثار به جای مانده از حملات نشان می‌دهند این حملات نه از جنوب و از سوی یمن، که از سوی ایران یا عراق اجرا شده‌‌اند.

عراق هرگونه سوءاستفاده از خاک خود برای انجام این حمله علیه پادشاهی عربستان را رد کرده است. ایران هم منکر دست داشتن در این حملات شده است.

مقام‌های رسمی آمریکایی گفتند هر حمله‌ای که از عراق انجام شود، نقض تمامیت ارضی آن کشور محسوب می‌شود. دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، پس از حمله روز شنبه اعلام کرد آمریکا «هدف را نشانه گرفته و آماده شلیک» برای هرگونه واکنش حاضر است که این، شاید اشاره‌‌ای به یک واکنش نظامی احتمالی باشد.

روز دوشنبه ۲۵ شهریور ماه، بعد از حملات به تاسیسات نفتی بقیق شرکت آرامکوی عربستان که از بزرگترین پالایشگاه‌های جهان است، بازارهای جهانی نفت شاهد افزایش ۲۰ درصدی قیمت نفت خام بود.

پیشتر، یک مقام ارشد آمریکایی یکشنبه ۲۴ شهریور به شبکه خبری ای‌بی‌سی گفت که این حملات بسیار هماهنگ شامل بیش از ۱۰ موشک کروز و دست کم ۲۰ پهپاد پر از مواد منفجره به تاسیسات نفتی عربستان از خاک ایران انجام شده است.

این مقام ارشد آمریکایی به شبکه ای‌بی‌سی گفت که این حملات «کار ایران است. حوثی‌ها می‌خواهند آن را به اسم خود تمام کنند؛ اما این کار آن‌ها نبوده است.»

بنابر این گزارش، این مقام آمریکایی همچنین افزود که، رئیس جمهور آمریکا «کاملاً آگاه است که ایران مسئول این حملات است؛ اما می‌خواهد در صورتی که سعودی‌ها خواستار کمک هستند خودشان این امر [مسئول بودن ایران] را به‌رسمیت بشناسند.»

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری ایالات متحده، در واکنش به حملات پهپادی به دو پالایشگاه بزرگ عربستان سعودی، اعلام کرده بود که آمریکا «هدف را نشانه گرفته و آماده شلیک» منتظر می‌ماند تا ببیند پادشاهی سعودی چه کسی را رسما مقصر معرفی می‌کند.

همچنین ، مقام‌های آمریکایی با ارائه تصاویر ماهواره‌ای اعلام کردند که دست کم ۱۹ نقطه در دو مرکز تولید نفت و گاز عربستان، از جمله مرکز بسیار حیاتی و مهم بقیق، هدف قرار گرفته است. مقامات بر اساس همین تصاویر معتقدند که جهت حملات از مسیر یمن نبوده است بلکه از سمت عراق یا ایران بوده است.

این مقامات که نخواستند نامشان افشا شود، گفته اند که پهپادهای دیگری، که احتمالا به هدف نرسیده اند، در شمال غرب تاسیسات نفتی به دست آمده اند و نیروهای آمریکایی و سعودی به اتفاق در حال بررسی آنها هستند.

مایک پمپئو عصر شنبه ۲۳ شهریور در توئیتر رسمی خود نوشت در حالی که روحانی و ظریف تظاهر به دیپلماسی می‌کنند، تهران پشت نزدیک به ۱۰۰ حمله به عربستان سعودی است. وی در ادامه یادآور شد که با وجود همه درخواست‌ها برای کاهش تنش، ایران حالا یک حمله بی‌سابقه را علیه عرضه انرژی جهان انجام داده است و هیچ نشانه‌ای وجود ندارد که حملات از سوی یمن بوده باشد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

رامین جوادی برای آهنگسازی فصل هشتم سریال «بازی تاج و تخت» جایزه امی هنرهای خلاقه را گرفت

رامین جوادی نخستین آهنگساز موسیقی متن تلویزیون است که همزمان با پخش سریال تلویزیونی، موسیقی آن را با تور کنسرت به اجرا گذاشت

آکادمی تلویزیون آمریکا طی دو شب در لس آنجلس، از بهترین ها در «هنرهای خلاقه» این صنعت تجلیل کرد.

جوایز امی «هنرهای خلاقه» بر دستاوردهای ارزشمند هنری و فنی در تلویزیون تمرکز می کند و برای برجسته کردن نام افرادی که پشت صحنه فعالیت می کنند راه اندازی شده است.

بزرگترین برنده این دو شب، سریال محبوب «بازی تاج و تخت» محصول شبکه «اچ بی او» بود که ۱۰ جایزه دریافت کرد.

سریال «بازی تاج و تخت» ۱۰ جایزه امی «هنرهای خلاقه» دریافت کرد
سریال «بازی تاج و تخت» ۱۰ جایزه امی «هنرهای خلاقه» دریافت کرد

رامین جوادی، آهنگساز ایرانی تبار متولد آلمان، جایزه بهترین موسیقی اوریجینال برای سریال را گرفت. او این جایزه را برای آهنگسازی فصل هشتم مجموعه «بازی تاج و تخت» به خانه برد.

رامین جوادی برای آهنگسازی فصل هفتم مجموعه «بازی تاج و تخت» نیز برنده جایزه امی شده بود
رامین جوادی برای آهنگسازی فصل هفتم مجموعه «بازی تاج و تخت» نیز برنده جایزه امی شده بود

پس از «بازی تاج و تخت»، سریال «چرنوبیل» شبکه «اچ بی او» با هفت جایزه امی مورد تجلیل قرار گرفت.

سریال چرنوبیل هفت جایزه اِمی «هنرهای خلاقه» دریافت کرد
سریال چرنوبیل هفت جایزه اِمی «هنرهای خلاقه» دریافت کرد

از دیگر مجموعه های تلویزیونی که جوایز زیادی بردند می توان از «خانم میزل شگفت انگیز» محصول آمازون نام برد که شش جایزه دریافت کرد.

هفتاد و یکمین مراسم اعطای جوایز «امی» یکشنبه شب ( ۲۲ ماه سپتامبر) برگزار خواهد شد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

سناتور کونز: در صورت تایید منابع اطلاعاتی، واکنش نظامی به ایران می‌تواند در نظر گرفته شود

کریس کونز، نماینده دموکرات ایالت دلاویر در مجلس سنای آمریکا

سناتور کریس کونز در گفت‌وگویی تلویزیونی گفت که ایران یکی از خطرناک‌ترین حکومت‌‌های حامی تروریسم در جهان است و اگر دخالت ایران در این حملات از سوی منابع اطلاعاتی تایید شود، واکنش نظامی به ایران می‌تواند در نظر گرفته شود.

سناتور کریس کونز، نماینده دموکرات ایالت دلاویر در مجلس سنای آمریکا، روز دوشنبه ۲۵ شهریور ماه در گفت‌وگویی با شبکه تلویزیونی فاکس و در پاسخ به این پرسش که واکنش آمریکا چه باید باشد، گفت: «من اول می‌خواهم اطلاعات موثق را ببینم، که به نظرم معتبر می‌آید چرا که حوثی‌ها از چنین پهپادهای پیشرفته‌ای که بتوانند چنین حملات فلج‌کننده‌ای را علیه تاسیسات نفتی عربستان سعودی انجام دهند،‌ برخوردار نیستند. امیدوارم پرزیدنت [ترامپ] با ژنرال‌های نظامی، دیپلمات‌ها، و مشاورانش رایزنی کند. ما اطلاعات موجود را به دقت بررسی خواهیم کرد.»

سناتور کونز افزود: «اکنون ایران دارد به واقع عزم ما را می‌‌آزماید و دارد امتحان می‌کند ببیند ما به واقع جلویش می‌ایستیم یا نه. ما در صورت هرگونه حمله ایران به متحدان نزدیک ما از جمله اردن، اسرائیل، و یا عربستان سعودی، ما باید واکنش جدی علیه ایران نشان دهیم.»

روز شنبه اعلام شد که تاسیسات «بقیق» و «خریص» متعلق به شرکت نفت دولتی «آرامکو» در شرق عربستان مورد حمله قرار گرفته‌اند.

مایک پمپئو، وزیر خارجه ایالات متحده، تهران را پشت این حملات دانست و عصر شنبه ۲۳ شهریور در توئیتر رسمی خود نوشت در حالی که روحانی و ظریف تظاهر به دیپلماسی می‌کنند، تهران پشت نزدیک به ۱۰۰ حمله به عربستان سعودی است. وی افزود که با وجود همه درخواست‌ها برای کاهش تنش، ایران حالا یک حمله بی‌سابقه را علیه عرضه انرژی جهان انجام داده است و هیچ نشانه‌ای وجود ندارد که این حملات از سوی یمن باشد.

پرزیدنت ترامپ نیز عصر یکشنبه در توئیتر خود نوشت: «تاسیسات نفتی عربستان سعودی مورد حمله قرار گرفت. ما بنا به [دلایلی] باور داریم که مقصر را می‌شناسیم. [ما] با اسلحه آماده شلیک، هدف را نشانه گرفته‌‌ایم، و این بستگی به تایید [شناسایی مقصر] دارد. اما ما منتظر می‌مانیم تا از پادشاهی سعودی بشنویم که به باور آنها چه کسی عامل این حمله بوده است و تحت چه شرایطی اقدام خواهیم کرد.»

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

یک فعال مدنی اهل سنندج به تحمل ۶ سال زندان محکوم شد

افشار فتحی، فعال مدنی کرد

یک فعال مدنی سنندجی از سوی دادگاه انقلاب اسلامی به ۶ سال زندان محکوم شد.

به گزارش شبکه حقوق بشر کردستان، افشار فتحی، فعال مدنی کرد، طی روزهای گذشته از سوی شعبه اول دادگاه انقلاب سنندج به ریاست قاضی سعیدی، بابت اتهامات «اقدام علیه امنیت ملی» و «تبلیغ علیه نظام» مجموعا به شش سال زندان محکوم شده است.

این احکام در حالی صادر شده است که بر اساس ماده ۱۳۴ قانون مجازات اسلامی مبنی بر تجمیع احکام، تنها پنج سال از این حکم به اتهام «اقدام علیه امنیت ملی» از بابت عضویت او در حزب دمکرات کردستان ایران قابل اجرا است.

افشار فتحی، فعالان مدنی ساکن روستای تنگی‌سر سنندج اواخر اسفند ماه سال ۹۷ پس از احضار بە ادارە اطلاعات سنندج بازداشت و پس از دو هفته بازجویی در بازداشتگاه اداره اطلاعات سنندج با سپردن وثیقه ۵۰۰ میلیون تومانی به صورت موقت و تا پایان مراحل دادرسی از زندان آزاد شد.


پیش از این اوایل شهریور ماه سال جاری، شبکه حقوق بشر کردستان گزارش داد که دست‌کم ۲۲ نفر به اتهام «همکاری با احزاب اپوزیسیون کرد» در بازداشت و تحت فشار هستند. گفته می‌شود نیروهای امنیتی از آن‌ها خواسته بودند علیه احزاب کرد مصاحبه‌های تلویزیونی انجام دهند.

نهادهای بین‌المللی مدافع حقوق بشر و دولت ایالات متحده بارها آزار و زندانی کردن اعضای اقلیت‌‌های قومی و پیروان اقلیت های مذهبی، از جمله اهل سنت، در ایران را محکوم کرده اند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

پرزیدنت ترامپ: «هدف را نشانه گرفته و آماده شلیک» منتظریم پادشاهی سعودی مقصر را معرفی کند

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری ایالات متحده، در واکنش به حملات پهپادی به دو پالایشگاه بزرگ عربستان سعودی، اعلام کرد آمریکا آماده اقدام نظامی است، اما منتظر می‌ماند تا ببیند پادشاهی سعودی چه کسی را رسما مقصر معرفی می‌کند.

پرزیدنت ترامپ عصر یکشنبه در توئیتر خود نوشت: «تاسیسات نفتی عربستان سعودی مورد حمله قرار گرفت. ما بنا به [دلایلی] باور داریم که مقصر را می‌شناسیم. [ما] با اسلحه آماده شلیک، هدف را نشانه گرفته‌‌ایم، و این بستگی به تایید [شناسایی مقصر] دارد. اما ما منتظر می‌مانیم تا از پادشاهی سعودی بشنویم که به باور آنها چه کسی عامل این حمله بوده است و تحت چه شرایطی اقدام خواهیم کرد.»

پیش از این توئیت نیز، رئیس جمهوری آمریکا در توئیتی دیگر اعلام کرد که مجوز استفاده از ذخایر استراتژیک نفت را صادر کرده است.

پرزیدنت ترامپ نوشت این تصمیم را در پی احتمال بالارفتن قیمت نفت بعد از کاهش تولید نفت عربستان سعودی گرفته است.

رئیس جمهوری آمریکا در توئیتر خود نوشت: «با توجه به حمله به عربستان سعودی که ممکن است بر قیمت نفت تاثیر بگذارد، اجازه استفاده از ذخایر استراتژیک نفت آمریکا را در صورت نیاز صادر کرده ام که اگر لازم شد به اندازه کافی وارد بازار شود.»

او همچنین اعلام کرد که به دستگاه های مربوطه اعلام کرده است روند صدور مجوز برای خطوط لوله نفت که در انتظار مجوز هستند، در تگزاس و دیگر ایالت ها، را شتاب ببخشند.

یکشنبه شب نیز پرزیدنت ترامپ در یک توئیت دیگر به ایران اشاره کرد و نوشت: «رسانه‌های جعلی می‌گویند که من بدون پیش‌‌شرط به دنبال دیدار با (مقامات) ایران هستم. این یک توضیح نادرست است. مثل همیشه.»

روز شنبه اعلام شد که حدود ۱۰ پهپاد به تاسیسات «بقیق» و «خریص» متعلق به شرکت نفت دولتی «آرامکو» در شرق عربستان حمله کرده اند. مایک پمپئو، تهران را پشت این حملات دانست و عصر شنبه ۲۳ شهریور در توئیتر رسمی خود نوشت در حالی که روحانی و ظریف تظاهر به دیپلماسی می‌کنند، تهران پشت نزدیک به ۱۰۰ حمله به عربستان سعودی است. وی در این توئیت افزود که با وجود همه درخواست‌ها برای کاهش تنش، ایران حالا یک حمله بی‌سابقه را علیه عرضه انرژی جهان انجام داده است و هیچ نشانه‌ای وجود ندارد که حملات از سوی یمن باشد.

یک سخنگوی گروه حوثی‌های یمن، که مورد حمایت ایران است، پیشتر اعلام کرده بود که این حملات توسط این گروه شیعه انجام شده است.

ساعتی بعد از این حمله، خبرگزاری دولتی سعودی شامگاه شنبه ۲۳ شهریور از گفت‌وگوی محمد بن سلمان ولیعهد این کشور با دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا خبر داد. کاخ سفید هنوز جزئیاتی از این گفت‌وگو را منتشر نکرده است.

عبد العزیز بن سلمان، وزیر انرژی سعودی، گفته است که آمار اولیه نشان می دهد این حملات باعث شد حدود ۵.۷ میلیون بشکه از تولید نفت خام این شرکت - یعنی چیزی معادل نصف تولید آرامکو است - کاهش یابد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

کارگران معترض هپکو راه‌آهن شمال به جنوب را مسدود کردند

در ادامه اعتراضات کارگری در ایران، کارگران هپکو اراک روز دوشنبه ۲۵ شهریور مسیر ریل راه‌آهن شمال- جنوب را مسدود کردند.

کارگران هپکو اراک در ادامه اعتراض به مطالبات عقب افتاده و حقوق معوقه خود روز دوشنبه زیر پل شهید بختیاری بر روی محدوده ریل راه آهن شمال به جنوب تجمع کردند و خواستار رسیدگی به مطالبات خود شدند.

خبرگزاری ایرنا به نقل از یکی از کارگران معترض نوشت که «در ماه‌های گذشته صحبت هایی در خصوص تعیین تکلیف معوقات کارگران و سرنوشت سهامداری عمده هپکو مطرح شده که کارگران خواستار پیگیری آن هستند.»

اجرایی شدن قرارداد سال‌ گذشته وزارت راه و شهرسازی برای ساخت ۲ هزار و ۴۰۰ دستگاه انواع ماشین آلات راهسازی از دیگر خواسته‌های کارگران هپکو است.

کارگران هپکو مدتها است که خواهان رسیدگی به مطالبات خود هستند. این کارگران در هفته های گذشته نیز چندین تجمع اعتراضی را مقابل دفتر نمایندگان اراک در مجلس و استانداری برپا کرده بودند.

همچنین تعدادی از کارگران کارخانه هپکو اراک که در اعتراض به وضعیت خود و پرداخت نکردن حقوق‌ها دست به اعتراض زده بودند، در سال ۹۷ به زندان و شلاق محکوم شده بودند.

هپکو از بزرگترین کارخانه های تولید کننده ماشین آلات سنگین راه‌سازی است که از قبل از انقلاب کارش را آغاز کرد و بعد از انقلاب در اختیار دولت قرار گرفت. از زمان خصوصی‌سازی و از سال ۱۳۸۶ مشکلات این کارخانه شدت پیدا کرد.

رکود اقتصادی، ورشکستگی واحدهای تولیدی و سوءمدیریت موجب شده است که بسیاری از کارگران از دریافت حقوق و مزایای کار محروم شوند. به طوری که ​طی ماه‌های اخیر تجمع اعتراضی توسط کارگران افزایش یافته است.

ایالات متحده بارها برخورد امنیتی ایران با کارگران را محکوم کرده است. وزارت خارجه آمریکا نیز در پیامی گفته بود که رژیم جمهوری اسلامی با هزینه‌ای که در سوریه کرده است، می‌توانست حقوق کارگران در ایران را پرداخت کند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

دنباله فیلم‌های «شکارچیان روح» بر فرزندان شخصیت‌های فیلم اصلی تمرکز می‌کند

آرشیو - جیسون رایتمن کارگردان (چپ) همراه با پدرش ایوان رایتمن کارگردان سری فیلم های «شکارچیان روح»

دنباله جدید مجموعه فیلم های «شکارچیان روح» به فرزندان شخصیت های فیلم اصلی تمرکز خواهد کرد.

ایوان رایتمن، تهیه کننده و کارگردان کانادایی، و دن ایکروید، کمدین، بازیگر، و فیلم‌نامه نویس کانادایی، از برخی جزئیات فیلم جدید رونمایی کردند و گفتند که این فیلم قرار است سال آینده به سینماها بیاید.

ستارگان بخش جدید این مجموعه فیلم پال راد، فین وولفهارد، کری کون، و مک‌کنا گریس هستند.

کارگردان فیلم اصلی که در سال ۱۹۸۴ اکران شد، آقای رایتمن بود، و آقای اکروید نیز یکی از نویسندگان و بازیگران آن بود.

فیلم جدید را پسر آقای رایتمن، جیسون، کارگردانی خواهد کرد.

ایوان رایتمن گفت: «به نظر من داستان فوق‌العاده ای است، چون به نظر می آید که بعد از ۳۵ سال یعنی اولین فیلمی که ساختیم، مردم هنوز به دیدن آن علاقمند هستند. و حالا سعی داریم که به آن کمی بسط دهیم. و به نظر من فیلمی که جیسون کارگردانی کرده، این کار را می کند. این داستانی در مورد یک خانواده است.»

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

وزیر خارجه آلمان: وضعیت در منطقه به شدت «نگران کننده» است

وزیر خارجه آلمان حمله روز شنبه به تاسیسات مهم نفتی عربستان را به شدت محکوم کرد.

هایکو ماس روز دوشنبه ۲۵ شهریور در برلین با محکوم کردن این حملات به تاسیسات پالایشگاهی عربستان به خبرنگاران گفت که «وضعیت در منطقه به شدت نگران‌کننده است.»

وزیر خارجه آلمان همچنین اعلام کرد که با کشورهای متحد خود در حال تجزیه و تحلیل است تا به تشخیص دقیقی از عامل یا عاملان حمله برسد.

روز شنبه اعلام شد که حدود ۱۰ پهپاد به تاسیسات «بقیق» و «خریص» متعلق به شرکت نفت دولتی «آرامکو» در شرق عربستان حمله کرده اند. یک سخنگوی گروه حوثی‌های یمن، که مورد حمایت ایران است، اعلام کرد حملات توسط این گروه شیعه صورت گرفته است.

مقام‌های آمریکایی با ارائه تصاویر ماهواره‌ای اعلام کردند که دست کم ۱۹ نقطه در دو مرکز تولید نفت و گاز عربستان، از جمله مرکز بسیار حیاتی و مهم بقیق، هدف قرار گرفته است. مقامات بر اساس همین تصاویر معتقدند که جهت حملات از مسیر یمن نبوده است بلکه از سمت عراق یا ایران بوده است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

وزیر انرژی ایالات متحده حملات به تاسیسات پالایشگاهی عربستان را محکوم کرد

«ریک پری» وزیر انرژی آمریکا در کنفرانس عمومی آژانس بین المللی انرژی هسته‌ای در وین آنچه او «حمله ایران به پادشاهی عربستان سعودی» خواند را محکوم کرد.

به گزارش آسوشیتدپرس، وزیر انرژی آمریکا روز دوشنبه ۲۵ شهریور در این کنفرانس گفت که «این رفتار غیرقابل قبول است» و «ایران باید مسئولیت پذیر» باشد.

آقای پری همچنین افزود که «درباره آن(حمله به تاسیسات پالایشگاهی» اشتباه نکنید، این یک حمله عمدی به اقتصاد جهانی و بازار جهانی انرژی بود.»

او با اشاره به صدور مجوز از سوی رئیس جمهوری آمریکا برای استفاده از ذخایر استراتژیک نفت، افزود که بخش او آماده است تا در صورت لزوم اقدام کند.

وزیر انرژی آمریکا همچنین افزود با وجود رفتارهای خصمانه ایران ما مطمئن هستیم که بازار نفت واکنش منفی به این اتفاقات نشان نخواهد داد.

روز شنبه اعلام شد که حدود ۱۰ پهپاد به تاسیسات «بقیق» و «خریص» متعلق به شرکت نفت دولتی «آرامکو» در شرق عربستان حمله کرده اند. یک سخنگوی گروه حوثی‌های یمن، که مورد حمایت ایران است، اعلام کرد حملات توسط این گروه شیعه صورت گرفته است.

با این حال مایک پمپئو، تهران را پشت این حملات دانست و عصر شنبه ۲۳ شهریور در توئیتر رسمی خود نوشت در حالی که روحانی و ظریف تظاهر به دیپلماسی می‌کنند، تهران پشت نزدیک به ۱۰۰ حمله به عربستان سعودی است. با وجود همه درخواست‌ها برای کاهش تنش، ایران حالا یک حمله بی‌سابقه را علیه عرضه انرژی جهان انجام داده است. هیچ نشانه‌ای وجود ندارد که حملات از سوی یمن باشد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

اولین جلسه دادگاه «شبنم نعمت زاده» به اتهام اخلال در توزیع دارو برگزار شد

«شبنم نعمت زاده» دختر وزیر سابق صنعت و معدن و تجارت ایران در اولین جلسه دادگاه رسیدگی به پرونده اخلال در نظام دارویی.

اولین جلسه رسیدگی پرونده «شبنم نعمت‌زاده»، دختر وزیر سابق صنعت و معدن ایران، به اتهام «اخلال عمده در نظام دارویی کشور» برگزار شد.

بنابر گزارش رسانه‌های ایران، اولین جلسه رسیدگی به اتهامات شبنم نعمت‌زاده، احمدرضا لشگری‌پور و شرکت توسعه دارویی رسا، روز دوشنبه، ۲۵ شهریوردر شعبه سوم دادگاه ویژه رسیدگی به جرایم اخلالگران و مفسدان اقتصادی به ریاست قاضی مسعودی‌مقام برگزار شد.

از جمله اتهامات شبنم نعمت زاده در این پرونده «مشارکت در اخلال عمده از طریق اخلال در توزیع مایحتاج عمومی دارو» به مبلغ یک هزار و ۸۵۰ میلیارد و ۱۴۸ میلیون و ۳۷۹ هزار و ۵۹۹ ریال اعلام شده است.

دیگر متهم این پرونده احمد لشگری پور است و بیش از ۱۲ شرکت دارویی و هلدینگ‌های وابسته از شبنم نعمت زاده و احمد لشگری پور به عنوان متهمان این پرونده شکایت کرده‌اند.

نماینده دادستان همچنین اعلام کرد که این پرونده با گزارش ۱۰ تیرماه سال ۹۷ «معاونت اقتصادی وزارت اطلاعات» باز شده است.

در این جلسه نماینده دادستان گزارش داد که ۲۲ فقره حساب شخصی از شبنم نعمت‌زاده شناسایی شده که مربوط به سال‌های ۸۸ تا ۹۷ بوده است.

همچنین نماینده دادستان اعلام کرد که طبق گفته‌های شبنم نعمت زاده، او ۴ میلیارد تومان از بانک ملت و ۴ میلیارد تومان از بانک شهر و برای شرکت دارویی رسا ۴ و نیم میلیارد تومان از بانک ملت و ۶ میلیارد تومان از بانک سینا تسهیلات گرفته است.

از دیگر اعترافات نعمت زاده که در دادگاه مطرح شده آن است که او «اعتراف کرده در شرکت پدرش نیز حضور داشته و به او کمک می کرده و به گفته او دست راست پدرش در این شرکت ها بوده است.»

همچنین نوع متفاوت پوشش شبنم نعمت زاده در دادگاه امروز نیز با واکنش‌های بسیاری روبرو شد. نعمت زاده در این جلسه با چادر و حجابی متفاوت از پوشش قبلی خود در جایگاه متهم قرار گرفت.

همزمان با پیگیری پرونده های فساد اقتصادی در ایران، فساد سیستماتیک در جمهوری اسلامی نیز در ماه‌های اخیر بیشتر آشکار شده است.

ایالات متحده بارها فساد مالی نهادینه و غارت دارایی‌های خدادادی ایران توسط وابستگان رژیم حاکم بر این کشور را محکوم کرده و آنها را از جمله عوامل اصلی مشکلات اقتصادی و مالی ایران دانسته است.

پیشتر مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، در چند توئیت درباره مقام‌های جمهوری اسلامی گفته بود که آنها به جای کمک به مردم درگیر فساد شده‌اند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

حملات به پالایشگاه‌های عربستان| نخست‌وزیر عراق می‌گوید وزیرخارجه آمریکا با او تماس تلفنی گرفته است

نخست‌وزیر عراق می‌گوید مایک پومپئو، وزیر امور خارجه ایالات متحده، پس از حمله روز شنبه به تأسیسات پالایشگاهی عربستان با او تماس گرفته است.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، عادل عبدالمهدی، نخست‌وزیر عراق، گفت که او روز دوشنبه ۲۴ شهریور این تماس تلفنی را دریافت کرده است. اما جزئیات بیشتری از این تماس منتشر نشده است.

مقام‌های آمریکایی از خسارت‌های واردشده به تاسیسات «بقیق» و «خریص» عربستان سعودی تصاویر ماهواره‌ای منتشر کرده و می‌گویند که الگوی تخریب نشان می‌دهد که حمله روز شنبه نه از یمن، بلکه از خاک عراق یا ایران انجام شده است.

عراق که محل استقرار شبه نظامیان قدرتمند تحت حمایت ایران است ، با قاطعیت استفاده از حریم هوایی این کشور برای حمله به پادشاهی سعودی را انکار کرده است.

پس از وقوع این حملات مایک پمپئو وزیر خارجه امریکا تهران را پشت حملات اخیر دانست و عصر شنبه ۲۳ شهریور در توئیتر رسمی خود نوشت در حالی که روحانی و ظریف تظاهر به دیپلماسی می‌کنند، تهران پشت نزدیک به ۱۰۰ حمله به عربستان سعودی است.

همچنین دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده در واکنش به حملات پهپادی به دو پالایشگاه بزرگ عربستان سعودی، اعلام کرد آمریکا منتظر می‌ماند تا ببیند پادشاهی سعودی چه کسی را رسما مقصر معرفی می‌کند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

واژگونی یک قایق گردشگری در هند دست کم ۸ کشته برجای گذاشت

بنابر اعلام مقامات محلی هند، در حادثه واژگونی قایقی در جنوب این کشور که روز یکشنبه رخ داده است، دست کم ۸ نفر جان باختند.

به گزارش رویترز، یک مقام رسمی در اداره مدیریت بحران ایالت «آندرا پرادش» اعلام کرد که حادثه واژگونی قایقی گردشگری در این ایالت منجر به مرگ ۸ نفر و مفقد شدن ۲۵ نفر دیگر شده است.

گزارش‌ها حاکی است که این قایق گردشگری در زمان حادثه حامل بیش از ۶۰ سرنشین از جمله خدمه آن بوده که تا کنون ۲۷ نفر از این سرنشینان نجات پیدا کرده اند و تلاش برای یافتن سرنشینان مفقود شده ادامه دارد.

رویترز نوشت که حوادثی همچون واژگونی قایق در هند به دلیل کافی نبودن قوانین و نظارت‌های لازم متداول است. از جمله این حوادث واژگونی قایقی در یکی از ایالت‌های هند در سال ۲۰۱۷ بود که منجر به مرگ ۱۶ نفر شد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

پس از حملات به پالایشگاه‌های عربستان| قیمت نفت خام برنت ۱۹ درصد افزایش یافت

پس از حملات به پالایشگاه‌های عربستان قیمت نفت صعود کرد و نفت خام برنت بیشترین درصد افزایش قیمت اواسط معاملات بعد از جنگ خلیج فارس در سال ۱۹۹۱ را تجربه کرد. این حملات عرضه بیش از ۵ درصد نفت جهانی را مختل کرده است.

به گزارش رویترز، در روز دوشنبه ۲۵ شهریورماه بهای معاملات نفت برنت ۱۹.۵ درصد افزایش یافت و به ۷۱ دلار و ۹۵ سنت در هر بشکه رسید. این بیشترین افزایش قیمت معاملات از ۱۴ ژانویه سال ۱۹۹۱ تا به امروز بوده است.

قرارداد ماه آتی نفت برنت هم پنج دلار و ۹۸ سنت یا ۹.۹ درصد نسبت به معاملات روز جمعه افزایش پیدا کرد و به ۶۶ دلار و ۲۰ سنت در هر بشکه رسید.

بهای معاملات آتی نفت وست تگزاس اینترمدیت آمریکا حداکثر ۱۵.۵ درصد افزایش پیدا کرد و به ۶۳ دلار و ۳۴ سنت در هر بشکه رسید که بیشترین افزایش قیمت اواسط معاملات از ۲۲ ژوئن سال ۱۹۹۸ به این طرف محسوب می‌شود.

همچنین بهای قرارداد ماه آتی وست تگزاس اینترمدیت چهار دلار و ۸۸ سنت یا ۸.۹ درصد افزایش یافت و به ۵۹ دلار و ۷۳ سنت در هر بشکه رسید.

عربستان سعودی بزرگترین صادرکننده نفت جهان است و حمله به تاسیسات «بقیق» و «خریص» متعلق به شرکت نفت دولتی «آرامکو» در شرق عربستان تولید نفت این کشور را به میزان ۵.۷ میلیون بشکه در روز کاهش داده است. این شرکت هنوز جدول زمانی مشخصی را تولید کامل دوباره نفت ارائه نکرده است.

یک منبع آگاه به رویترز اعلام کرد که بازگشت به ظرفیت کامل تولید نفت ممکن است «هفته‌ها» طول بکشد.

همچنین یک منبع آگاه صنعتی نیز به این خبرگزاری گفت که صادرات نفت عربستان سعودی هفته جاری به روال عادی خود باز می گردد چون این کشور از مخازن بزرگ خود نفت برداشت می‌کند.

رئیس جمهوری آمریکا نیز در واکنش به حملات اخیر به پالایشگاه‌های عربستان سعودی و احتمال بالا رفتن قیمت نفت، «اجازه استفاده از ذخایر استراتژیک نفت آمریکا را در صورت نیاز» صادر کرده است تا «اگر لازم شد به اندازه کافی وارد بازار شود.»

روز شنبه اعلام شد که حدود ۱۰ پهپاد به تاسیسات «بقیق» و «خریص» متعلق به شرکت نفت دولتی «آرامکو» در شرق عربستان حمله کرده اند. یک سخنگوی گروه حوثی‌های یمن، که مورد حمایت ایران است، اعلام کرد حملات توسط این گروه شیعه صورت گرفته است.

با این حال مایک پمپئو، تهران را پشت این حملات دانست و عصر شنبه ۲۳ شهریور در توئیتر رسمی خود نوشت در حالی که روحانی و ظریف تظاهر به دیپلماسی می‌کنند، تهران پشت نزدیک به ۱۰۰ حمله به عربستان سعودی است. با وجود همه درخواست‌ها برای کاهش تنش، ایران حالا یک حمله بی‌سابقه را علیه عرضه انرژی جهان انجام داده است. هیچ نشانه‌ای وجود ندارد که حملات از سوی یمن باشد.

عبد العزیز بن سلمان وزیر انرژی سعودی گفته است که آمار اولیه نشان می دهد این حملات باعث شد حدود ۵.۷ میلیون بشکه از تولید نفت خام این شرکت کاهش یابد که چیزی معادل نصف تولید آرامکو است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

جزئیات جدیدی از حمله به پالایشگاه‌های عربستان؛ احتمالا حمله موشکی از ایران یا عراق بود

تصاویری که مقام های آمریکا از محل هدف قرار گرفتن تاسیسات نفت و گاز عربستان بقیق منتشر کردند

مقام های آمریکا با اشاره به شواهد جدید می گویند که حمله به تاسیسات نفت و گاز عربستان سعودی نه از یمن، بلکه از سمت شمال، یعنی عراق یا ایران صورت گرفته است.

خبرگزاری آسوشیتدپرس عصر یکشنبه ۲۴ شهریور به وقت واشنگتن گزارش داد که مقام های آمریکایی با اشاره به تصاویر ماهواره ای و دیگر شواهد اطلاعاتی معتقدند که حمله از سوی شمال صورت گرفته نه از یمن در جنوب عربستان که شورشیان حوثی مسئولیت حمله را بر عهده گرفتند.

بر اساس این گزارش، مقام‌های آمریکایی با ارائه تصاویر ماهواره‌ای اعلام کردند که دست کم ۱۹ نقطه در دو مرکز تولید نفت و گاز عربستان، از جمله مرکز بسیار حیاتی و مهم بقیق، هدف قرار گرفته است. مقامات بر اساس همین تصاویر معتقدند که جهت حملات از مسیر یمن نبوده است بلکه از سمت عراق یا ایران بوده است.

این مقامات که نخواستند نامشان افشا شود، گفته اند که پهپادهای دیگری، که احتمالا به هدف نرسیده اند، در شمال غرب تاسیسات نفتی به دست آمده اند و در حال بررسی مشترک توسط نیروهای آمریکایی و سعودی هستند.

خبرگزاری رویترز نیز با انتشار گزارش مشابهی به نقل از مقام های آمریکایی نوشت که مقام‌های عربستانی نشانه‌هایی یافته اند که حملات با پهپاد نبوده و از موشک کروز استفاده شده است.

روز شنبه اعلام شد که حدود ۱۰ پهپاد به تاسیسات «بقیق» و «خریص» متعلق به شرکت نفت دولتی «آرامکو» در شرق عربستان حمله کرده اند. یک سخنگوی گروه حوثی‌های یمن، که مورد حمایت ایران است، اعلام کرد حملات توسط این گروه شیعه صورت گرفته است.

با این حال مایک پمپئو تهران را پشت این حملات دانست و عصر شنبه ۲۳ شهریور در توئیتر رسمی خود نوشت در حالی که روحانی و ظریف تظاهر به دیپلماسی می‌کنند، تهران پشت نزدیک به ۱۰۰ حمله به عربستان سعودی است. با وجود همه درخواست‌ها برای کاهش تنش، ایران حالا یک حمله بی‌سابقه را علیه عرضه انرژی جهان انجام داده است. هیچ نشانه‌ای وجود ندارد که حملات از سوی یمن باشد.

ساعتی بعد از این حمله، خبرگزاری دولتی سعودی شامگاه شنبه ۲۳ شهریور از گفت‌وگوی محمد بن سلمان ولیعهد این کشور با دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا خبر داد.

عبد العزیز بن سلمان وزیر انرژی سعودی گفته است که آمار اولیه نشان می دهد این حملات باعث شد حدود ۵.۷ میلیون بشکه از تولید نفت خام این شرکت کاهش یابد که چیزی معادل نصف تولید آرامکو است.


https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

اسپانیا با غلبه بر آرژانتین قهرمان جام جهانی بسکتبال شد

تیم ملی بسکتبال اسپانیا با پیروزی مقابل آرژانتین، قهرمان جام جهانی بسکتبال در چین شد و به افتخاری بزرگ دست یافت.

اسپانیا در یک بازی برتر، حریف قدرتمند خود را با نتیجه ۹۵ – ۷۵ شکست داد و برای دومین بار فاتح این رقابت‌‌ها شد.

اسپانیا پیش از این در سال ۲۰۰۶ عنوان قهرمانی جام جهانی بسکتبال را به دست آورده بود.

در مسابقه رده بندی، فرانسه با غلبه بر استرالیا سوم شد و مدال برنز گرفت.

در سایر بازی های پایانی، صربستان با پیروزی ۹۰ - ۸۱ مقابل جمهوری چک عنوان پنجم را کسب کرد و چک ششم شد. آمریکا هم با برتری ۸۷ - ۷۴ برابر لهستان هفتم شد و لهستان در جایگاه هشتم ایستاد.

تیم ملی بسکتبال ایران نیز در این مسابقات حضور داشت و با کسب دو پیروزی و سه شکست، عنوان بهترین تیم آسیایی جام جهانی را کسب کرد و به المپیک تابستانی توکیو رسید.

ایران در مرحله مقدماتی نمایش قابل قبولی مقابل اسپانیا، قهرمان این دوره داشت و تنها با اختلاف هشت امتیار شکست خورد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

دبیرکل سازمان ملل و نماینده ویژه او خواستار خویشتن‌داری طرفین درگیر در جنگ یمن شدند

آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل متحد - آرشیو

دبیرکل سازمان ملل متحد روز یکشنبه ۲۴ شهریور حمله روز گذشته به مراکز نفتی عربستان سعودی را محکوم کرد.

آنتونیو گوترش در بیانیه‌ای همچنین از همه طرف‌ها خواست نهایت خویشتن‌داری را نشان داده، از هر اقدامی که منجر به تشدید تنش‌ها ‌شود پرهیز کرده و از قوانین انسانی بین‌المللی پیروی کنند.

در حالی که حوثی‌های مورد حمایت ایران در یمن مسئولیت این حملات را پذیرفته‌اند، مایک پمپئو، وزیر خارجه ایالات متحده، عصر شنبه ۲۳ شهریور در توئیتر رسمی خود تهران را مسئول این حملات دانست و نوشت: «در حالی که روحانی و ظریف تظاهر به دیپلماسی می‌کنند، تهران پشت نزدیک به ۱۰۰ حمله به عربستان سعودی است. با وجود همه درخواست‌ها برای کاهش تنش، ایران حالا یک حمله بی‌سابقه را علیه عرضه انرژی جهان انجام داده است. هیچ نشانه‌ای وجود ندارد که این حملات از سوی یمن باشد.»

در همین حال نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل در امور یمن نیز شنبه شب در بیانیه‌ای، از حملات پهپادی به دو تاسیسات نفتی عمده شرکت آرامکو در شرق عربستان ابراز نگرانی شدید کرد.

مارتین گریفیث نیز خواستار خویشتن‌داری همه طرف‌ها شد و با اشاره به وضعیت شکننده کنونی منطقه از آنها خواسته است از اقداماتی که امنیت و ثبات خاورمیانه را به خطر می‌اندازد خودداری کنند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

شهاب حسینی نقش «شمس تبریزی» را در فیلمی درباره «مولانا» بازی می‌‌‌کند

برخی از سایت های داخلی ایران از آغاز تولید فیلم جدیدی خبر دادند که گوشه هایی از زندگی «مولانا» و روابط او با «شمس تبریزی» را به تصویر می کشد.

این فیلم را، که «مست عشق» نام دارد و محصول مشترک ایران و ترکیه است، «حسن فتحی» کارگردانی خواهد کرد.

تا این لحظه حضور «شهاب حسینی» در «مست عشق» قطعی شده است و او نقش «شمس تبریزی» را بازی می کند، هنوز مشخص نیست چه کسی نقش «مولانا» را بازی می کند.

به گفته تهیه کنندگان، سایر بازیگران نیز از میان هنرمندان مطرح ایران و ترکیه انتخاب می شوند.

مست عشق در ترکیه فیلمبرداری می شود و شهر «قونیه» در زمان حیات مولانا و شمس تبریزی را در این کشور بازسازی می کنند.

شهاب حسینی از بازیگران محبوب ایرانی در سالهای اخیر است و در سریال «شهرزاد» با حسن فتحی همکاری داشته است.

او برای بازی در فیلم «فروشنده» ساخته اصغر فرهادی، جایزه بهترین بازیگر مرد جشنواره سینمایی کن در فرانسه را دریافت کرد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

رضا قوچان نژاد، بازیکن پیشین تیم ملی ایران در هلند ۴ گل زد و «پوکر» کرد

رضا قوچان نژاد، بازیکن پیشین تیم ملی فوتبال ایران، که اخیرأ به تیم هلندی «زووله» پیوسته است، در نخستین مسابقه خود در لیگ حرفه ای این کشور نمایشی خیره کننده داشت و چهار بار دروازه حریف را گشود و به اصطلاح «پوکر» کرد.

رضا قوچان نژاد در نیمه دوم و هنگامی وارد زمین شد که زووله با نتیجه دو بر یک از «آر کی سی والویک» عقب بود و نیاز مبرمی به پیروزی مقابل حریف ته جدولی داشت.

این بازیکن ایرانی که سابقه بازی در لیگ حرفه ای هلند را در کارنامه حرفه ای خود دارد، با استفاده از موقعیت های خود، در عرض مدت کوتاهی ۴ گل زد و نقش مهمی در پیروزی تیم جدیدش داشت.

این بازی در نهایت با برتری ۶ بر ۲ زووله به پایان رسید.

رضا قوچان نژاد پس از چند فصل ناموفق در قبرس و استرالیا، امیدوار است در این باشگاه کوچک هلندی احیا شود و موفقیت های گذشته خود در این کشور را تکرار کند.

او نخستین بازیکن ایرانی است که در یک باشگاه اروپایی ۴ گل می زند و پوکر می کند.

زووله با این پیروزی هفت امتیازی شد و در رده دهم جدول قرار گرفت.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

فرانسه و بریتانیا حمله به تاسیسات نفتی عربستان را محکوم کردند

دولت فرانسه روز یکشنبه ۲۴ شهریور حملات روز گذشته به تاسیسات نفتی عربستان سعودی را محکوم و با ریاض ابراز «همبستگی کامل» کرد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، وزارت امور خارجه فرانسه در بیانیه‌ای هشدار داد که اینگونه اقدامات تنها می‌تواند تنش‌های منطقه‌ای را بدتر کرده و خطر بروز درگیری را بالاتر ببرد.

دامنینیک راب، وزیر خارجه بریتانیا، نیز همزمان این حملات را محکوم کرد و آن را تلاش برای مختل کردن عرضه نفت به بازار دانست.

وی در توئیتی نوشت، «این یک تلاش بی‌ملاحظه به منظور تخریب امنیت منطقه‌ای و ایجاد اختلال در عرضه جهانی نفت است. بریتانیا به صراحت چنین رفتاری را محکوم می‌کند.»

وزیر خارجه ایالات متحده در نخستین موضع‌گیری درباره حملات انجام شده به دو پالایشگاه بزرگ نفت در عربستان، از همه کشورها خواست اقدام ایران را محکوم کنند.

مایک پمپئو عصر شنبه ۲۳ شهریور در توئیتر رسمی خود نوشت: «در حالی که روحانی و ظریف تظاهر به دیپلماسی می‌کنند، تهران پشت نزدیک به ۱۰۰ حمله به عربستان سعودی است. با وجود همه درخواست‌ها برای کاهش تنش، ایران حالا یک حمله بی‌سابقه را علیه عرضه انرژی جهان انجام داده است. هیچ نشانه‌ای وجود ندارد که حملات از سوی یمن باشد.»

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

مایک پمپئو به مناسبت روز جهانی دموکراسی: ملت‌ها با مشارکت آزادانه در روند دموکراتیک امن‌تر هستند

مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا - آرشیو

دولت آمریکا روز یکشنبه ۲۴ شهریور به مناسبت «روز جهانی دموکراسی» بر پایبندی خدشه‌ناپذیر ایالات متحده به حقوق مسلمی که دموکراسی آمریکایی بر مبنای آنها بنا شده است، تاکید کرد.

مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، در بیانیه‌ای که در وبسایت این وزارتخانه منتشر شده است گفت این حقوق مسلم در ایالات متحده به عنوان احترام به آزادی فردی و کرامت انسانی تعریف شده است.

وی با بیان این که مردم آمریکا و بسیاری از متحدان ایالات متحده از ثمرات دموکراسی بهره می‌برند گفت وقتی جامعه مدنی آزادانه فعالیت و در روند دموکراتیک مشارکت کند، ملت‌ها امن‌تر، صلح‌‌آمیزتر، و سعادتمندتر هستند.

وزیر خارجه آمریکا در پایان این بیانه همچنین خاطرنشان کرده است که ایالات متحده همچنان به رهبری خود در پاسداری از فضای اجتماعی که بنیان دموکراسی را تقویت می‌کند ادامه خواهد داد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

مشاور کاخ سفید: حملات اخیر به عربستان کمکی به انجام دیدار احتمالی ترامپ و روحانی نمی‌کند

کلین کانوی مشاور کاخ سفید - آرشیو

مشاور کاخ سفید روز یکشنبه ۲۴ شهریور احتمال دیدار رئیس جمهوری آمریکا با همتای ایرانی خود را در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویورک رد نکرد.

کلین کانوی در گفت‌وگو با شبکه خبری فاکس گفت که با این حال حمله روز گذشته حوثی‌های یمن به تاسیسات نفتی عربستان سعودی کمکی به محقق شدن این احتمال نمی‌کند.

ایالات متحده ایران را، که از شبه نظامیان شیعه حوثی در یمن حمایت می‌کند، مسئول حملات به عربستان می‌داند و می‌گوید نشانه‌ای نیست که این حملات از سوی یمن انجام شده باشد.

دولت آمریکا از یکسال پیش فشار حداکثری بر جمهوری اسلامی ایران را با هدف تغییر رفتار آغاز کرده است. آمریکا می‌گوید جمهوری اسلامی بزرگترین دولت حامی تروریسم است و با حمایت از گروه های شورشی و تروریستی، موجب بی ثباتی در خاورمیانه می شود.

پرزیدنت ترامپ در چندین نوبت پیشنهاد مذاکره بدون پیش شرط با رهبران جمهوری اسلامی ایران را مطرح کرده اما هنوز آیت الله خامنه ای‌ با این مذاکرات مخالفت می‌کند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

سعد حریری در واکنش به حملات به عربستان: جهان با تروریسمی که کشورهای عرب را هدف گرفته مقابله کند

سعد حریری نخست وزیر لبنان - آرشیو

نخست وزیر لبنان روز یکشنبه ۲۴ شهریور حمله اخیر شورشیان حوثی مورد حمایت ایران به تاسیسات نفتی عربستان سعودی را محکوم کرد.

به گزارش آسوشیتدپرس، سعد حریری حمله پهپادی دیروز حوثی‌ها به عربستان را تشدید تنشی دانست که می‌تواند به گسترش جنگ در منطقه بیانجامد.

وی در بیانیه‌ای گفت که این حمله باید جامعه بین‌المللی را وادار کند تا «همه بازوهای تهاجم و تروریسمی که کشورهای عرب را هدف قرار می‌دهند» مهار کند.

آقای حریری با تاکید بر این که لبنان در کنار عربستان ایستاده است، افزود که حمله اخیر بخشی از حملات به کشورهای عرب خلیج فارس است که ثبات منطقه‌ای و بین‌المللی را تهدید می‌کند.

روز شنبه اعلام شد که حدود ۱۰ پهپاد به تاسیسات «بقیق» و «خریص» متعلق به شرکت نفت دولتی «آرامکو» در شرق عربستان حمله کرده اند. یک سخنگوی گروه حوثی‌های یمن، که مورد حمایت ایران است، اعلام کرد حملات توسط این گروه شیعه صورت گرفته است.

ساعتی بعد از این حمله، خبرگزاری دولتی سعودی شامگاه شنبه ۲۳ شهریور از گفت‌وگوی محمد بن سلمان ولیعهد این کشور با دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا خبر داد. هنوز کاخ سفید جزئیاتی از این گفت‌وگوی منتشر نکرده است.

مایک پمپئو وزیر خارجه ایالات متحده عصر شنبه ۲۳ شهریور در توئیتر رسمی خود نوشت در حالی که روحانی و ظریف تظاهر به دیپلماسی می‌کنند، تهران پشت نزدیک به ۱۰۰ حمله به عربستان سعودی است. با وجود همه درخواست‌ها برای کاهش تنش، ایران حالا یک حمله بی‌سابقه را علیه عرضه انرژی جهان انجام داده است. هیچ نشانه‌ای وجود ندارد که حملات از سوی یمن باشد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

خانواده سلطنتی بریتانیا هرگونه مشارکت در تهیه سریال «تاج» را انکار کرد

اولیویا کلمن و توبیاس منزیز در نقش ملکه الیزابت و هسمرش شاهزاده فیلیپ در فصل سوم سریال «تاج»

به گزارش سی ان ان، خانواده سلطنتی بریتانیا هرگونه مشارکت در تهیه سریال «تاج» شبکه نتفلیکس را که بر اساس داستان زندگی ملکه الیزابت ساخته شده است، رد کرد.

این در حالی است که پیتر مورگان، فیلمساز بریتانیایی، پیشتر ادعا کرده بود که مدام با «افرادی عالی رتبه» در ارتباط است.

سی ان ان گزارش می دهد که نسخه ای از نامه رئیس دفتر ملکه به «تایمز» بریتانیا را از کاخ باکینگهام دریافت کرده که در آن نوشته شده است: «خانواده سلطنتی هرگز با نظارت و یا تأیید محتوای این سریال موافقت نکرده‌ است، در مورد این که به چه موضوعاتی می پردازد سوال نکرده است، و هرگز در مورد صحت [ادعاهای مطرح شده در] این برنامه اظهار نظر نخواهد کرد.»

پیتر مورگان در گفتگو با روزنامه گاردین که هفته پیش منتشر شد گفت چهار بار در سال با اعضای خانواده سلنطتی دیدار می کند تا آنها را در جریان محتوای سریال تاج قرار دهد.

فصل سوم این مجموعه به زودی پخش خود را آغاز می کند. در این فصل، اولیویا کلمن در نقش ملکه الیزابت ظاهر می شود.

رئیس دفتر ملکه در نامه خود به تایمز نوشته است که با احترام به علاقه مخاطبان به برداشت خیالی از رویدادهای تاریخی، تأکید می کند که خانواده سلطنتی در ادعاهای مطرح شده در این برنامه مشارکتی ندارد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

جین فوندا، سونیا سوتومایور، و گلوریا آلرد به عضویت تالار مشاهیر ملی زنان درآمدند

جین فوندا، بازیگر ۸۱ ساله آمریکایی

«سونیا سوتومایور» قاضی دستیار دیوان عالی ایالات متحده آمریکا، «جین فوندا» بازیگر، و «گلوریا آلرِد» وکیل روز شنبه ۲۳ شهریور به عضویت تالار مشاهیر ملی زنان در آمدند.

به گزارش آسوشیتدپرس، فهرست منتخبین کلاس ۲۰۱۹ تالار مشاهیر همینطور شامل آنجلا دیویس (فعال مدنی)، سارا دیر (وکیل)، داین فون فورستنبرگ (طراح مد)، نیکُل مالاکووسکی (خلبان بازنشسته بمب افکن)، رز اونیل فقید (هنرمند و عضو گروه طرفدار رأی زنان «سافرجت») و لوئی اسلاتر فقید (عضو مجلس حوزه انتخابیه نیویورک) است.

لوری اشپیگل، آهنگساز نیز به خاطر ساختن آهنگ های الکترونیک، و فلاسی وانگ-استال زیست‌شناس مولکولی به خاطر کمک در ثابت کردن ریشه بیماری ایدز یعنی ویروس «اچ‌آی‌وی» مورد تقدیر قرار گرفتند.

منصوبان پس از نامزد شدن با رأی عموم (مردم)، سپس توسط یک پنل، بر اساس کمک و مشارکت این افراد در زمینه هنر، ورزش، بیزینس، آموزش و پرورش، دولت، انسانیت (انسان‌دوستی)، کارآفرینی، یا علوم انتخاب می شوند. این کار هر دو سال یکبار انجام می شود.

امسال، گرچن کارلسون، دختر شایسته پیشین آمریکا، و گوینده خبر در شبکه خبری فاکس، رئیس تشریفات بود.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

بعد از حمله به پالایشگاه‌های عربستان، آمریکا آماده است برای حفظ ثبات بازار از ذخایر استرتژیک نفت خود استفاده کند

ایالات متحده می‌گوید برای مهار هرگونه بی‌ثباتی در بازار نفت، در صورت لزوم، آماده است از ذخایر نفتی استراتژیک خود جهت کنترل ثبات عرضه نفت به بازارهای جهانی استفاده کند.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، بیانیه وزارت انرژی آمریکا شامگاه شنبه و در پی حمله حوثی‌های یمن به تاسیسات نفتی عربستان و کاهش تولید نفت این کشور صادر شده است.

بر اساس این بیانیه، وزیر انرژی آمریکا دستور داده است این وزارتخانه با آژانش بین‌المللی انرژی برای بررسی گزینه‌های بالقوه برای حفظ ثبات در عرضه نفت به بازار همکاری کند.

میزان ذخایر استراتژیک نفت ایالات متحده ۶۳۰ میلیون بشکه است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

سناتور دموکرات: ایران بازیگر بدی بوده، اما برابر دانستن آن با حوثی‌ها «ساده کردن» مسئله است

کریس مورفی نماینده ایالت کانتیکات از حزب دموکرات در سنای آمریکا - آرشیو

نماینده دموکرات ایالت کنتیکت در سنا اظهارات مایک پمپئو، وزیر خارجه ایالات متحده، در زمینه مسئول شناختن ایران در حملات حوثی‌ها به عربستان سعودی را «ساده کردن غیرمسئولانه» مسئله خواند.

سناتور کریس مورفی در حساب رسمی خود در توئیتر، با بازنشر توئیت روز شنبه ۲۳ شهریور آقای پمپئو، نوشت که سعودی‌ها و حوثی‌ها در حال جنگ هستند و در این جنگ سعودی‌ها به حوثی‌ها حمله می‌کنند و حوثی‌ها هم دست به حمله متقابل می‌زنند.

وی در ادامه، با بیان این که جمهوری اسلامی از شورشیان شیعه حوثی در جنگ یمن حمایت می‌کند و یک «بازیگر بد» بوده است، گفت اما موضوع به همین سادگی نیست و نمی‌‌توان حوثی‌ها را مساوی با ایران دانست.

مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، عصر شنبه ۲۳ شهریور در حساب توئیتر رسمی خود نوشت در حالی که روحانی و ظریف تظاهر به دیپلماسی می‌کنند، تهران پشت نزدیک به ۱۰۰ حمله به عربستان سعودی است. با وجود همه درخواست‌ها برای کاهش تنش، ایران حالا یک حمله بی‌سابقه را علیه عرضه انرژی جهان انجام داده است. هیچ نشانه‌ای وجود ندارد که این حملات از یمن انجام شده باشد.

گروه حوثی‌های یمن مورد حمایت جمهوری اسلامی ایران است. ایالات متحده می گوید جمهوری اسلامی بزرگترین دولت حامی تروریسم است و با حمایت از گروه های تروریستی مثل حزب الله و گروه های شورشی مثل حوثی‌ها موجب بی ثباتی در خاورمیانه می شود.

حوثی‌ها ماه‌‌‌ها است که با استفاده از موشک و پهپاد، به اهدافی در خاک عربستان سعودی حمله می‌کنند. عربستان سعودی از جمهوری اسلامی به عنوان عامل پشت‌پرده این حمله‌ها یاد کرده و ایران را به تجهیز نظامی حوثی‌ها متهم می‌کند.

مقام‌‌های آمریکا تاکنون در دو مراسم، بخشی از تجهیزات ارسالی جمهوری اسلامی برای حوثی‌های یمن را نمایش داده اند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

پلیس بریتانیا مردی را به اتهام سرقت توالت طلای کاخ محل تولد چرچیل دستگیر کرد

پلیس بریتانیا، مرد ۶۶ ساله ای را به اتهام سرقت توالت طلای کاخ محل تولد وینستون چرچیل بازداشت کرد.

این توالت توسط موریزیو کاتلان، هنرمند ۵۸ ساله ایتالیایی، ​طراحی شده است و اوایل هفته گذشته برای نمایشگاهی از آثار او در قصر بلنهایم انگلیس در آنجا کار گذاشته شد.

پلیس بر این باور است که گروهی از سارقان با استفاده از دست کم دو خودرو این توالت را ربوده اند. آنها شبانه وارد قصر شدند و حدود ساعت ۴:۵۰ بامداد به وقت محلی صحنه را ترک کردند.


ارزش این توالت طلا بر اساس برخی تخمین ها ۱.۲۵ میلیون دلار است. از آنجا که این توالت به لوله کشی ساختمان وصل بوده ربودن آن باعث آسیب دیدن قسمتی از زمین کاخ شده است.

کاخ بلنهایم محل تولد وینستون چرچیل نخست وزیر پیشین بریتانیا است و در فهرست میراث جهانی یونسکو ثبت شده است.


در نمایشگاه آثار کاتلان، دیدارکننده ها می توانستند با وقت قبلی، به مدت سه دقیقه از تولت طلایی استفاده کنند.

در واقع، پیام اصلی توالت طلا در نمایشگاه نیز کاربردی بودن آن است تا مردم بتوانند از نزدیک و به صورت کاملا صمیمانه ای با این اثر هنری در تعامل باشند.

این تولت مدتی نیز در موزه گوگنهایم نیویورک کار گذاشته شده بود.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

عراق می‌گوید از خاک این کشور برای حملات اخیر به پالایشگاه‌های عربستان استفاده نشد

عادل عبدالمهدی، نخست‌وزیر عراق

عراق هرگونه نقش این کشور در حمله اخیر پهپادی به دو پالایشگاه تولید نفت عربستان سعودی را رد کرد.

به گزارش اسوشیتدپرس، دفتر عادل عبدالمهدی، نخست وزیر عراق، در بیانیه‌ای که روز یکشنبه ۲۴ شهریور صادر کرد، نوشت که بغداد اجازه استفاده از خاک خود برای هدف قرار دادن همسایگانش را نخواهد داد و با هرگونه تلاش برای کسی برای حمله به دیگر کشورها از خاک این کشور تلاش کند، «قاطعانه» برخورد خواهد کرد.

پیشتر برخی در فضای مجازی مدعی شده بودند یکی از حملات به عربستان از بصره بوده است. همچنین، به گزارش آسوشیتدپرس، برخی مقامات ایالات متحده پیشتر مدعی شده بودند که دست‌کم یکی از پهپادهایی که به عربستان سعودی حمله کرد از سمت مناطق تحت کنترل شیعیان نزدیک به ایران در عراق بوده است. این گروه‌های شیعه خود در هفته‌های اخیر هدف حملات موشکی ناشناسی قرار گرفته بودند که دست‌کم یکی از آنها گفته می‌شود از سوی اسرائیل بوده است.

روز شنبه اعلام شد که حدود ۱۰ پهپاد به تاسیسات «بقیق» و «خریص» متعلق به شرکت نفت دولتی «آرامکو» در شرق عربستان حمله کرده اند. یک سخنگوی گروه حوثی‌های یمن، که مورد حمایت ایران است، اعلام کرد حملات توسط این گروه شیعه صورت گرفته است.

ساعتی بعد از این حمله، خبرگزاری دولتی سعودی شامگاه شنبه ۲۳ شهریور از گفت‌وگوی محمد بن سلمان ولیعهد این کشور با دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا خبر داد. هنوز کاخ سفید جزئیاتی از این گفت‌وگوی منتشر نکرده است.

وزیر خارجه ایالات متحده در نخستین موضع‌گیری درباره حمله گروه‌شورشی مورد حمایت جمهوری اسلامی به دو پالایشگاه بزرگ نفت در عربستان، از همه کشورها خواست اقدام ایران را محکوم کنند.

مایک پمپئو عصر شنبه ۲۳ شهریور در توئیتر رسمی خود نوشت در حالی که روحانی و ظریف تظاهر به دیپلماسی می‌کنند، تهران پشت نزدیک به ۱۰۰ حمله به عربستان سعودی است. با وجود همه درخواست‌ها برای کاهش تنش، ایران حالا یک حمله بی‌سابقه را علیه عرضه انرژی جهان انجام داده است. هیچ نشانه‌ای وجود ندارد که حملات از سوی یمن باشد.

عبد العزیز بن سلمان، وزیر انرژی سعودی، گفته است که آمار اولیه نشان می دهد این حملات باعث شد حدود ۵.۷ میلیون بشکه از تولید نفت خام این شرکت کاهش یابد که چیزی معادل نصف تولید آرامکو است.

پیشتر، سفیر آمریکا در ریاض حمله پهپادی شورشیان حوثی یمن را به دو هدف نفتی در شرق عربستان سعودی، در روز شنبه ۲۳ شهریور «غیرقابل قبول» خواند.

همچنین روز شنبه، لیندزی گراهام از اعضای ارشد کنگره آمریکا روز شنبه ۲۳ شهریور در واکنش به حمله پهپادی حوثی‌های مورد حمایت جمهوری اسلامی به تاسیسات نفتی عربستان سعودی، گفت که وقت آن است ایالات متحده گزینه حمله به پالایشگاه‌های نفت ایران را مد نظر قراردهد.

بقیق در ۶۰ کیلومتری جنوب غرب دفتر آرامکو در ظهران واقع شده است و خریص، دومین میدان بزرگ نفتی عربستان ۱۹۰ کیلومتر از آن فاصله دارد.

مسئولان عربستان از آتش سوزی در تاسیسات خبر دادند و گفتند موفق به مهار آن شده‌اند. طبق آخرین خبرها، این حملات تلفات جانی نداشته است.

گروه حوثی‌های یمن مورد حمایت جمهوری اسلامی ایران است. ایالات متحده می گوید جمهوری اسلامی بزرگترین دولت حامی تروریسم است و با حمایت از گروه های تروریستی مثل حزب الله و گروه های شورشی مثل حوثی‌ها موجب بی ثباتی در خاورمیانه می شود.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

بارگذاری بیشتر

XS
SM
MD
LG