لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۱۲

پارلمان اروپا از آمریکا خواست سازمان مجاهدین خلق را از فهرست تروریستی خود خارج کند


پارلمان اروپا از آمریکا خواست سازمان مجاهدین خلق را از فهرست تروریستی خود خارج کند
پارلمان اروپا از آمریکا خواست سازمان مجاهدین خلق را از فهرست تروریستی خود خارج کند

پارلمان اتحادیه اروپا، تلاش ها برای متقاعد کردن ایالات متحده با هدف خارج کردن نام سازمان مجاهدین خلق ایران از فهرست سازمان های تروریستی را افزایش می دهد.
پارلمان اروپا روز پنجشنبه درخواستی کتبی صادر کرد که از کاترین اشتون، رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا می خواهد تا برای خروج نام این سازمان از فهرست سازمان های تروریستی آمریکا، با دولت باراک اوباما، لابی کند.
سازمان مجاهدین خلق، گروه اپوزیسیون ایرانی است که نام آن از سال ۱۹۹۷ در فهرست گروه های بین المللی تروریستی در وزارت خارجه آمریکا بوده است.
اتحادیه اروپا این گروه را سال گذشته از فهرست گروه های تروریستی خود خارج کرد و سپس اعضای این اتحادیه در نامه ای سرگشاده به باراک اوباما گفتند دریافته اند که سازمان مجاهدین خلق «دوست غرب و دشمن افراط گرایی مذهبی» است.
قطعنامه اتحادیه اروپا همچنین از سازمان ملل متحد خواست امنیت اعضای سازمان مجاهدین خلق و خانواده هایشان را که در کمپ اشرف در عراق به سر می برند، تامین کند.
سربازان آمریکایی در نزدیکی کمپ اشرف در شمال بغداد مستقر هستند اما آمریکایی ها در راستای کاهش نیروهایشان در عراق، این مقر را ترک گفتند و ساکنان کمپ اشرف گفتند از آن زمان از سوی سربازان عراقی مورد بدرفتاری قرار گرفته اند.
پس از انقلاب اسلامی ۱۳۵۷ عراق به سازمان مجاهدین خلق پناه داد اما بعد از آن برخی از اعضای آن به کمک به صدام حسین در سرکوب جنبش شیعیان عراق در ۲۰ سال پیش، متهم شدند.
قطعنامه اتحادیه اروپا می گوید باقی ماندن نام این سازمان در فهرست سازمان های تروریستی آمریکا، ساکنان کمپ اشرف را در معرض «فشارهای خارجی» قرار داده است.
غیر از آمریکا، ایران و عراق نیز سازمان مجاهدین خلق را سازمانی تروریستی می داند.
در دهه ۱۳۶۰ پس از آن که جمهوری اسلامی ایران بسیاری از اعضای سازمان مجاهدین خلق را دستگیر و اعدام کرد، این سازمان مقر خود را به کمپ اشرف در عراق منتقل کرد و سپس در جریان جنگ ۸ ساله ایران و عراق، به ارتش صدام کمک کرد.

XS
SM
MD
LG