لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۱۲

حکم پرونده محمدرضا خاتمی صادر شد


سخنگوی قوه قضائیه از صدور حکم رای دادگاه محمدرضا خاتمی، دبیرکل پیشین حزب مشارکت خبر داد.

غلامحسین اسماعیلی روز سه شنبه ۱۱ تیرماه با اعلام این خبر در عین حال گفت که طبق قاعده باید رای در این هفته ابلاغ می‌شد ولی قاضی این دادگاه در «مرخصی» به سر می برد.

این مقام قضایی با بیان این که رای صادر شده غیر قطعی و قابل تجدیدنظر است، اشاره ای به جزئیات این رای نکرد.

دادگاه محمدرضا خاتمی به دلیل آن بود که در یک گفتگو، گفته بود در جریان انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۸۸، در ستاد انتخابات وزارت کشور «تقلب» رخ داد و «هشت‌میلیون» رای به صندوق‌ها اضافه شد.

آقای خاتمی در آخرین جلسه دادگاه خود نیز بر این «تقلب نزدیک به ۸ میلیون رای» تاکید کرده و گفت که دومیلیون رای در انتخابات ۸۸ گم شده بود.

در جریان انتخابات مناقشه‌برانگیز ریاست‌جمهوری در سال ۸۸ اعلام شد که محمود احمدی‌‌نژاد به پیروزی رسیده است، اما میرحسین موسوی و مهدی کروبی - دو تن از نامزدهای آن انتخابات - اعلام کردند که در انتخابات تقلب شده و نتایج آن را قبول ندارند که پیامد این موضوع، اعتراض‌های خیابانی در ایران بود. در جریان این اعتراض‌ها ده‌ها نفر کشته و هزاران نفر بازداشت شدند.

آیت‌الله خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، پس از پایان آن انتخابات و در میانه اعتراض‌ها، در حالی که هنوز شورای نگهبان انتخابات را تایید نکرده بود، امکان هرگونه تقلب را رد و انتخابات را سالم توصیف کرد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG