لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۷ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۱۳

گزارش روزنامه ایندپندنت از موج بازداشت مدلهای اینستاگرامی در ایران توسط جمهوری اسلامی


روزنامه ایندپندنت در گزارشی نوشت: ایران مدل های اینستاگرام و مالکان سالن های زیبایی را برای انتشار تصاویری در فضای آنلاین دستگیر کرده است.

بیش از ۴۰ نفر از جمله دست کم ۸ زن در بندرعباس بازداشت شده اند.

در میان دستگیرشدگان مدل های اینستاگرام، عکاسان، آرایشگاه های زنانه و مزون های عروس هستند. آن ها متهم اند که از رسانه های اجتماعی برای به اشتراک گذاشتن ویدئوهای کوتاهی استفاده کرده اند که حکومت «مبتذل» می داند.

پلیس هرمزگان می گوید اقدام دستگیرشدگان «باعث جریحه دار شدن عفت عمومی و اشاعه ضد فرهنگی شده است.»

اخیرا مقامات جمهوری اسلامی، مائده هژبری، دختر ۱۸ ساله ای که ده ها هزار علاقمند در اینستاگرام ویدئوهای رقص او را دنبال می کنند، بازداشت کردند. از مائده در حدود ۳۰۰ ویدئو در فضای آنلاین دیده می شود که بسیاری شان رقص های او با موسیقی پاپ ایرانی و غربی در لباس هایی مغایر مقررات پوشش اسلامی است. در بعضی از ویدئوها مائده حجاب اجباری به سر دارد.

رسانه ها در ایران از آزادی مائده هژبری با قید وثیقه خبر داده اند و تصور نمی شود در میان دستگیرشدگان این هفته باشد.

تلویزیون حکومتی در ایران تصاویری از اعترافات این ژیمناست نوجوان پخش کرد که در آن او اصرار دارد قصد زیرپا گذاشتن عرف های اخلاقی را نداشته و صرفا در پی جلب علاقمندان بیشتر بوده است. معلوم نیست که آیا او این حرف ها را زیر فشار زده یا نه.

با این وجود، بازداشت مائده در ایران موجب خشم عمومی شد.

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG