لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۰۱

دیدگاه| موشک سازی گسترده ایران موجب وحشت از «هولوکاست دوم» شده است


گزارشی از ادم کردو در وبسایت نشریه واشنگتن فری بیکن

منابع آگاه می گویند ایالات متحده در مقابل درخواست اروپایی ها درباره محدود کردن برنامه موشک های بالیستیک ایران کوتاه آمده است. هر چند دولت ترامپ با موضعی سخت مبنی بر توقف برنامه موشک های بالیستیک ایران وارد مذاکره با اروپا شد، اما به نظر می رسد به موضع اروپایی ها مبنی بر محدود کردن تنها موشک های دور برد نزدیک شده است.

یک مقام ارشد سیاست خارجی که از مذاکرات در اروپا اطلاع دقیقی دارد می گوید: «اگر ترامپ کنترل این مذاکرات را در اختیار نگیرد، در مورد موشک های ایران همان نقشی را خواهد داشت که اوباما در برابر غنی سازی ایران ایفا کرد. مذاکره کنندگان اوباما و ترامپ مجموعا می توانند یک برنامه جنگ افزار هسته ای با قابلیت پدید آوردن یک هولوکاست دوم را ممکن کنند. این امر چه پیامی در بر خواهد داشت، این که مذاکره کننده های ترامپ بر سر موشک های ایران موضعی ضعیف تر از سازمان ملل متحد دارند؟»

یک مقام شورای امنیت ملی کاخ سفید گفت: «مذاکرات همچنان در جریان است.»

یک عضو ارشد کنگره آمریکا با ابراز شگفتی از چگونگی تغییر موضع دولت ترامپ در مذاکرات با اروپا بر سر ایران می گوید: «آیا واقعا موضع آمریکا در مذاکرات از استاندارد تعیین شده در قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل متحد نرم تر خواهد بود. ما باید اطمینان حاصل کنیم ایران نتواند به موشک های دسترسی پیدا کند تا با آن ها بر روی ریاض و اورشلیم بمب هسته ای بریزد.»

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG