لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۵۴

دیدگاه: اینک آمریکا در افزایش فشار بر ایران برای برنامه موشکی همراهانی دارد


موشک کروز دریایی رونمایی شده در مانور ایران، قابلیت شلیک از ساحل و کشتی را دارد
موشک کروز دریایی رونمایی شده در مانور ایران، قابلیت شلیک از ساحل و کشتی را دارد

خلاصه مقاله ای از ریک گِلَدستون در روزنامه نیویورک تایمز

نیکی هیلی، سفیر آمریکا در سازمان ملل متحد، به همراه همتایان بریتانیایی، فرانسوی و آلمانی اش در نامه ای به شورای امنیت و آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد، گفته اند موشک ایران که ماهواره ای را به مدار زمین فرستاد قادر به حمل کلاهک هسته ای است.

نامه مشترک چهار کشور امضاء کننده توافق هسته ای ایران نشان می دهد که دولت ترامپ در افزایش فشار بر ایران به دلیل آزمایش های مکرر موشکی تنها نیست.

سفیران چهار کشور غربی در نامه مشترک شان نوشته اند: «فناوری های لازم برای طرح، ساخت و پرتاب ماهواره به فضا بسیار نزدیک به تکنولوژی موشک های بالیستیک خصوصا موشک های بالیستیک بین قاره ای است. این پرتاب موشک نشانگر گامی خطرناک و تحریک آمیز از سوی ایران است».

در این نامه برنامه دیرین ایران برای ساخت موشک های بالیستیک با قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل متحد ناسازگار خوانده شده است.

پرتاب ماهواره به مدار زمین با موشک سیمرغ نقض برجام نیست، اما در قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل متحد از جمهوری اسلامی ایران خواسته شده است که به آزمایش موشک های بالیستیک دست نزند.

* برگردان فارسی این مقاله تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG