لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۳:۴۱

ادعای وزیر دفاع پیشین در مورد قدرت موشکی ایران


وزیر دفاع پیشین ایران ادعا کرده است ایران در زمینه تولید موشک ششمین قدرت جهانی به شمار می رود.

خبرگزاری نیمه رسمی فارس روز یکشنبه از سرتیپ ژنرال احمد وحیدی، وزیر دفاع پیشین جمهوری اسلامی نقل کرد ایران «برای ساخت موشک سوخت جامد و نیز طراحی و تولید موشک های دوربرد زمین به زمین ... افزایش توانایی و دقت موشک های با برد متوسط همچون فاتح، طراحی و تولید موشک های کروز دریایی همچون قادر، نصر و ظفر و نیز طراحی و تولید سیستم های دفاع هوایی به فن آوری داخلی دست پیدا کرده است که یا زهرا و مرصاد از جمله این دستاوردها هستند».

آقای وحیدی همچنین ادعا کرده است ایران اولین کشور خاورمیانه است که توانایی تولید موشک دارد. اما جزئیاتی بیشتری ارائه نکرده است.

سرتیپ احمد رضا پوردستان، فرمانده نیروی زمینی ارتش ایران نیز اوایل هفته گذشته ادعا کرده بود که پرسنل و کارشناسان تحت فرماندهی او قدرت تخریب توان موشک های ارتش را به دست آوردند.

پوردستان به خبرگزاری فارس گفته بود «راکت ها و موشک هایی که نیروی زمینی ارتش استفاده می کنند، از نظر برد، توان تخریب و دقت به روز و مدرن شده اند».

ایران اخباری در مورد دستاوردهای نظامی و موشکی خود گزارش می دهد که به طور مستقل قابل تائید نیستند.

برپایه ارزیابی ها، تعدادی از موشک های زمین به زمین ایران توانایی رسیدن به پایگاه های ایالات متحده و اسرائیل در منطقه را دارند. هم آمریکا و هم اسرائیل گزینه حمله نظامی به تاسیسات اتمی ایران را مطرح کرده اند. اما ایران نگرانی های موجود در مورد ساخت سلاح های اتمی را رد کرده است.
XS
SM
MD
LG