لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۴ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۸:۱۱

فرمانده هوافضای سپاه: آزمایش موشک‌ با برد بیش از ۲هزار کیلومتر متوقف نشده است


امیرعلی حاجی‌زاده، فرمانده نیروی هوافضای سپاه پاسداران، با تایید انجام «صحبت‌هایی» بین دولت فرانسه و دولت ایران درباره برنامه موشکی جمهوری اسلامی، گفته است که «کلید موشکی دست دولت» نیست.

به گزارش فارس، حاجی‌زاده در پاسخ به سوالی پیرامون «آزمایش موشک‌های با برد بالای ۲۰۰۰ کیلومتر» گفت که روند انجام آزمایش‌های موشکی متوقف نشده و «این شامل آزمایشات برد بلند نیز» می‌شود.

حاجی‌زاده در زمستان سال ۹۴ گفته بود که دلیل طراحی موشک‌هایی با برد ۲هزار کیلومتر «برای هدف قرار دادن دورترین دشمن یعنی رژیم صهیونیستی» است.

محمدعلی جعفری، فرمانده کل سپاه پاسداران، پاییز سال ۹۶ گفته بود که برد موشک‌های ساخت ایران «طبق سیاست‌هایی که رهبری تعیین کردند» دو هزار کیلومتر انتخاب شده است.

فرماند هوافضای سپاه پاسداران اشاره کرده است که در این زمینه « دولت دخالتی ندارد و تنها می تواند بخواهد که تبلیغ داشته باشیم یا نداشته باشیم». او اضافه کرد که «انجام تست‌های موشکی در حوزه دولت» نیست.

پیشتر وزارت خارجه فرانسه اعلام کرده بود در صورت متوقف نشدن برنامه موشکی ایران «تحریم‌های سخت» علیه جمهوری اسلامی وضع خواهد کرد.

هفته جاری هم اتحادیه اروپا دربیانیه‌ای موسوم به «جمع‌بندی درباره ایران» خواستار توقف آزمایش‌های موشکی جمهوری اسلامی شد و آن را مغایر با قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت درباره برجام دانست.


مایک پمپئو، وزیر خارجه ایالات متحده هم روز گذشته و در واکنش به تلاش ایران برای پرتاب دومین ماهواره به فضا - که ناموفق ماند - در توئیتی نوشته بود: «باید برای مهار برنامه موشکی ایران، محدودیت‌های سخت‌تر بین‌المللی را بازگردانیم». او افزایش توان موشکی ایران را «سرپیچی از شورای امنیت سازمان ملل» توصیف کرده بود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG