لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۵۴

تهران با مانور موشکی می خواهد خود را ابرقدرت منطقه نشان دهد


تهران با مانور موشکی می خواهد خود را ابرقدرت منطقه نشان دهد
تهران با مانور موشکی می خواهد خود را ابرقدرت منطقه نشان دهد

نيويورک پست با عنوان «جنون موشکی ملائی» مقاله امير طاهری نويسنده و تحليلگر ايرانی درباره مانورهای موشکی اخير ايران را چاپ کرده است که می نويسد رهبران رژيم خمينيستی ايران مطمئن از اينکه پرزيدنت اوباما آمريکا را برای يک عقب نشينی استراتژک آماده می کند، در حمايت از ادعای خود در مورد سلطه بر خاورميانه، جديد ترين ابزار نظامی را به نمايش گذاشته اند.

اين مانور، که به نام پيامبر اعظم برگزار می شود، نسل جديدی ازموشک های ميان برد را علنی ساخت که برای شليک و اصابت به اسرایيل و پايگاه های نظامی آمريکا در افغانستان، عراق، عربستان سعودی، بحرين و عمان طراحی شده است.

مانور پيامبر اعظم، که مستقيما از شبکه تلويزيونی ماهواره ای عربی زبان ايران پخش می شد، بخشی از يک پروپاگاندای گسترده تر تهران در تلاش برای پيشبرد ادعای «ابرقدرت منطقه ای جديد» بودن است.

پيامی که تهران برای عرب ها دارد ساده است: آمريکا در حال عقب نشينی است و ديگر قادر به تظاهر به محافظت از متحدانش در خاورميانه نيست. تنها قدرتی که می تواند محافظت را فراهم کند جمهوری اسلامی است.

تهران به خصوص مشتاق جلوگيری از ظهور ائتلافی جديد از کشورهای دمکراتيک عرب است که بخواهد جاه طلبی های منطقه ای رژيم خمينيستی را به چالش بگيرد.

تهران همچنين سعی می کند پيش از ورود به دور آتی مذاکرات بر سر برنامه اتمی اش، زمينه ای برای ايجاد اختلاف ميان واشنگتن و متحدان اروپایی اش و بهره برداری از آن به سود خود، پيدا کند. در اين مورد هم پيام تهران اين است که اروپایی ها برای حفظ منافعشان بايد روی ايران به عنوان قدرت پيشتاز در خاورميانه حساب کنند.

تبليغات راجع به حضور ميهمانان نظامی از روسيه و چين در مانور نيز با اين هدف صورت می گيرد که بگويند مسکو و پکن اذعان دارند تهران قدرت مسلط در خليج فارس است و اين را سرآغازی برای پايان موضع سنتی آمريکا در منطقه جلوه دهند.

مطالب مرتبط

XS
SM
MD
LG