لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۳۸

از توقف برنامه موشکی ایران خبری نیست؛ سپاه می‌گوید روی قایق‌های تندرو موشک نصب می‌کند


علی‌رضا تنگسیری فرمانده جدید نیروی هوایی سپاه.
علی‌رضا تنگسیری فرمانده جدید نیروی هوایی سپاه.

در حالیکه فشار حداکثری ایالات متحده بر جمهوری اسلامی برای توفق برنامه موشکی و سایر خواسته های دوازده گانه ادامه دارد، یک فرمانده سپاه پاسداران مدعی شد که قایق‌های جدید این این نیرو «رادارگریز و مجهز به موشک‌های جدید» خواهند شد.

علی‌رضا تنگسیری، فرمانده نیروی دریایی سپاه پاسداران، به خبرگزاری جمهوری اسلامی، ایرنا، گفت که «موشک‌های جدید بسیار چابکی» روی شناورهای سپاه تعبیه خواهند شد.

پیش از این ایالات متحده و دیگر کشورها از جمهوری اسلامی خواسته بودند برنامه توسعه موشک‌های بالیستیک با قدرت حمل کلاهک هسته‌ای را متوقف کند.

از جمله ماه گذشته هشت کشور اروپایی پس از برگزاری جلسه شورای امنیت سازمان ملل متحد درباره برنامه موشکی ایران، در بیانیه‌ای از ایران خواسته بودند از فعالیت‌های «مرتبط با موشک‌های بالیستیک همچون پرتاب موشک دارای قابلیت هسته‌ای و هرگونه انتقال موشک، فناوری موشک‌ها و اجزای آن» که «می‌تواند نقض قطعنامه شورای امنیت نیز باشد» خودداری کند.

جمهوری اسلامی بارها تهدید کرده که در صورت ادامه فشار، تنگه هرمز را می بندد. به تازگی ایالات متحده ناو هواپیمابر خود را به خلیج فارس منتتقل کرد.

ناو هواپیمابر یو.اس.اس. استینس و ناوهای رزمی همراه آن، نزدیک به ده روز پیش وارد خلیج فارس شد. این اولین ناوی است که پس از خروج ایالات متحده از برجام، وارد خلیج فارس شده است.

سخنان تنگسیری در حالی بیان شد که طی سال‌های اخیر گزارش‌هایی از برخورد میان قایق‌های سپاه پاسداران و ناوهای آمریکایی در خلیج فارس منتشر شده است. تعداد این برخوردها اما از زمان آغاز به کار دونالد ترامپ کاهش یافته است.

مسئولان ایرانی پیش از آغاز تحریم‌های جدید آمریکا علیه ایران، تهدید کرده بودند که تنگه هرمز را خواهند بست. برای نمونه تابستان سال جاری و پس از اعلام این‌‌که دور دوم تحریم‌های ایالات متحده علیه ایران شامل صادرات نفت و گاز ایران خواهد شد، حسن روحانی تهدید کرده بود که در صورت قطع صادرات نفت ایران «تنگه‌های زیادی داریم؛ تنگه هرمز فقط یکی از آنها است.»

این سخنان روحانی با واکنش مثبت و تحسین رهبر ایران و همچنین قاسم سلیمانی فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران مواجه شده بود.

تنگه هرمز یک گذرگاه عمده برای تجارت نفت به شمار می رود، به طوری که حدود ۲۰ درصد نفت خامی که از مسیر آبراه‌های جهان معامله می شود و بخش عمده نفت صادراتی عربستان از تنگه هرمز عبور می‌کند.

این سخنان با واکنش مقام‌های آمریکایی مواجه شده بود. از جمله مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، در واکنش به تهدید مقام‌های ایرانی برای بستن تنگه هرمز در صفحه توییتر خود نوشته بود: «جمهوری اسلامی ایران تنگه هرمز را کنترل نمی‌کند. تنگه هرمز یک آبراه بین المللی است. ایالات متحده با همکاری شرکای خود در راستای تضمین آزادی کشتیرانی و تردد آزاد تجاری در آب های بین المللی ادامه خواهد داد.»

پس از تهدیدهای مقام‌های ایران، «بیل اربن» سخنگوی فرماندهی مرکزی ارتش آمریکا گفته بود که نیروهای آمریکایی و متحدان منطقه‌‌ای این کشور «آماده تضمین آزادی تردد دریایی و گردش آزاد تجارت حسب مجوزهای قوانین بین‌الملل هستند.»


https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG