لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۴۵

گزارش گاردین از «دختر شایسته سابق» که نگران است از فیلیپین به ایران بازگردانده شود


بهاره زارع بهاری
بهاره زارع بهاری

بهاره زارع بهاری می گوید نگران آن است که اگر به ایران بازگردانده شود، با مجازات اعدام روبرو شود.

بهاره زارع بهاری که در مسابقات مختلف دختر شایسته خود را به عنوان نماینده ایران معرفی کرده بود، می گوید مقامات جمهوری اسلامی با انگیزه های سیاسی، به او اتهاماتی وارد کرده اند و می خواهند وی را مجازات کنند.

او به مدت یک هفته در فرودگاه فیلیپین بوده است و به منظور جلوگیری از بازگردانده شدن به ایران، برای کسب پناهندگی تلاش زیادی می کند.

روزنامه گاردین می گوید بهاره توسط یک شهروند ایرانی در فیلیپین، متهم به حمله شده است، اتهامی که وی آن را خلاف واقع می داند. بهاره می گوید این اتهام به خاطر آن مطرح شده که وی در گذشته از مخالفان حکومت ایران دفاع کرده بود.

به گزارش گاردین، بهاره به «عرب نیوز» گفته است در گذشته از فعالان و چهره های مخالف حکومت ایران دفاع کرده است، به ویژه آن که در مسابقات ملکه زیبایی بین المللی در مانیل، او عکس شاهزاده رضا پهلوی، ولیعهد پیشین ایران و منتقد رژیم جمهوری اسلامی، را بالا گرفت و این امر خشم حکومت ایران را به همراه داشت.

به نوشته گاردین، مقامات ایران برای دستگیری بهاره، خواستار کمک پلیس بین الملل یا اینترپل شده اند و برای او «اعلان قرمز» صادر کرده اند، که طبق این گزارش، این اعلان قرمز منجر به توقیف بهاره در فرودگاه بین المللی مانیل، در تاریخ ۱۷ اکتبر (۲۵ مهر) در فیلیپین شد.

بهاره گفته است که از سال ۲۰۱۴ در فیلیپین دندانپزشکی می‌خوانده و بدون مشکلی، به این کشور رفت و آمد داشت. او به «فیلیپین استار» گفته است «رژیم ایران ۹ ماه پیش هم به طور ناموفقی سعی کرده بود من را به ایران بازگرداند» و حالا «آنها یک پرونده جعلی در ایران درست کرده اند.»

فیل رابرتسون از دیدبان حقوق بشر می گوید تا روشن شدن جزئیات، اقدامی در رابطه با اعلان قرمز اینترپل نباید صورت بگیرد؛ مخصوصا که تحت قوانین خودِ اینترپل، اگر فردی که در مورد او اعلان قرمز صادر شده است مشخص شود که از کشوری که علیه او اعلان قرمز صادر کرده، فرار کرده و درخواست پناهندگی داده است، «اعلان قرمز» بی اعتبار است.

به نوشته گاردین، یک سخنگوی وزارت دادگستری فیلیپین گفته است که پرونده پناهندگی بهاره در «موعد مقرر» مراحل رسیدگی را طی می کند.

بهاره گفته است اگر فیلیپین او را به ایران بازگرداند، در صورتی که اعدام نشود، «دست کم به ۲۵ سال زندان» محکوم خواهد شد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG