لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۰۱

انفجار مین ضدتانک در مناطق مرزی مهران، جان سه تن را گرفت


برخی رسانه‌ها در ایران گزارش دادند که سه نفر بر اثر انفجار مین به جا مانده از جنگ ایران و عراق، کشته شدند.

خبرگزاری مهر روز دوشنبه ۱۳ آذر نوشت که یک مرد و دو زن در شهرستان مرزی مهران در غرب ایران بر اثر برخورد با مین و انفجار آن کشته شدند. این خبرگزاری با اعلام اینکه پلیس استان ایلام هم این انفجار را تایید کرده است نوشت که مین منفجر شده از نوع ضدتانک بوده و هر سه نفر در لحظه انفجار در دم بر اثر شدت جراحات کشته شدند.

خبرگزاری صدا و سیما نیز محل رخ دادن حادثه انفجار مین را «منطقه عملیاتی قلاویزان شهرستان مرزی مهران» اعلام کرد.

جنگ هشت ساله ایران و عراق حدود ۲۹ سال پیش در پی یک آتش بس پایان یافت اما پاکسازی مناطق مرزی ایران از مین هیچگاه تکمیل نشد.

طی سالهای اخیر بارها اخبار کشته شدن مرزنشینان استانهای آذربایجان غربی، کردستان، ایلام، کرمانشاه و خوزستان منتشر شده است.

از جمله تابستان امسال که یک نفر در سردشت و دونفر در مناطق مرزی کردستان جان باختند و یک ماه پیش نیز چند نفر نیز در منطقه مرزی چنگوله از توابع شهرستان مهران جان خود را بر اثر انفجار مین از دست دادند.

مقامات ایران پیشتر گفته بودند که بیش از سی میلیون مین در مناطق مرزی ایران و عراق کار گذاشته شده است.

با این که چهار سال پیش مقام های جمهوری اسلامی از پاکسازی کامل مناطق مین گذاری شده خبر داده بودند اما این مین‌ها هنوز قربانی می گیرند.

برخی از فعالان رسانه‌ای پیشتر به بخش فارسی صدای آمریکا گفته بودند که جمهوری اسلامی از آنجا که نگران رفت و آمد گروه های کرد مخالف بین عراق و ایران است، عمدا پاکسازی مناطق مین‌گذاری شده را کامل نمی‌کند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG