لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۵۰

گزارش نهاد تحلیل جنگ و صلح از دومین بودجه بزرگ نظامی جمهوری اسلامی از زمان روی کارآمدن دولت روحانی


بخش اصلی بودجه نظامی جمهوری اسلامی صرف سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران
بخش اصلی بودجه نظامی جمهوری اسلامی صرف سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران

گزارش «موسسه بین‌المللی پژوهش‌های صلح استکهلم» موسوم به «سیپری» نشان می‌دهد جمهوری اسلامی ایران به نسبت سال ۲۰۱۷، در سال ۲۰۱۸ تنها ۵.۲ درصد بودجه نظامی خود را کاهش داده است. این در حالی است که تورم و مشکلات اقتصادی شرایط مردم را سخت تر کرده است.

این دومین بودجه نظامی از زمان روی کار آمدن حسن روحانی در سال ۹۲ است.

موسسه سیپری که از معتبرترین اندیشکده‌های تحلیل جنگ و صلح است در گزارش سالانه خود نوشت، در سال ۲۰۱۸ جمهوری اسلامی ایران، ۱۳ میلیارد و ۱۹۴ میلیون دلار هزینه کرد.

یکسال پیش از این نیز، جمهوری اسلامی ایران ۱۳ میلیارد و ۹۳۱ هزار میلیون دلار هزینه کرده بود. قبل از این، در چهارسال پیش از آن بودجه نظامی ایران کمتر از ۱۲ میلیارد دلار بود. تنها در سه سال پایانی دولت احمدی نژاد همزمان با افزایش قیمت نفت، بودجه نظامی ایران بیش از ۱۳.۵ میلیارد دلار بود.

بخش اصلی بودجه نظامی جمهوری اسلامی ایران صرف سپاه پاسداران می‌شود. با اینکه سپاه زیرنظر رهبر جمهوری اسلامی اداره می‌شود اما ردیف بودجه نظامی این نهادها توسط دولت تهیه می‌شود.

در حالی حکومت ایران سال گذشته تنها پنج درصد بودجه نظامی خود را کاهش داد که داده‌های موسسات اقتصادی تایید کرده که رشد اقتصادی ایران کاهش شدیدی داشته و در یکسال اخیر و با تحریم‌های آمریکا، صادرات نفت ایران به زیر یک میلیون بشکه در روز می رسد.

ایالات متحده در تازه ترین اقدام، معافیت خرید نفت ایران را لغو کرد که پیش بینی می‌شود باز هم صادرات نفت ایران کاهش یابد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG