لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ مهر ۱۴۰۲ ایران ۲۲:۱۳

یک مقام صنفی: سرانه مصرف شیر ایرانیان، کمتر از نصف میانگین جهانی


مراسم توزیع شیر در یکی از مدارس تهران - ۱۳۹۲

به گفته مدیرعامل اتحادیه صنایع لبنی ایران، سرانه مصرف شیر ایرانیان "در خوشبینانه‌ترین حالت" به کمتر از ۶۰ لیتر می‌رسد که با متوسط مصرف جهانی شیر (۱۵۰ لیتر) فاصله زیادی دارد.

محمدرضا اسماعیل‌نیا، مدیرعامل اتحادیه صنایع لبنی ایران به خبرگزاری جمهوری اسلامی، ایرنا گفت که "کاهش توان خرید" شهروندان ایرانی باعث کاهش قابل توجه مصرف لبنیات شده و در سال‌هایی که به شیر یارانه تعلق می‌گرفت، سرانه مصرف شیر در ایران ۹۰ تا ۱۰۰ لیتر بود.

به گفته این مقام صنفی، هزینه‌های سرسام آور درمانی در زمینه‌های پوکی استخوان، لثه و دندان در حدی است که اگر این هزینه ها صرف پرداخت یارانه به شیر و فراورده‌های لبنی شود می توان از بروز بخش عمده‌ای از بیماری های خاموش پیشگیری کرد.

در آبان ماه نیز رئیس اداره سلامت دهان و دندان وزارت بهداشت ایران اعلام کرد که بیش از ۹۰ درصد دانش‌آموزان دوره ابتدایی ایران مبتلا به بیماری‌های دهان و دندان هستند.

کاهش شدید مصرف شیر در کنار هزینه‌های بالای دندانپزشکی در ایران، از دلایل بروز خطرات فراوان برای سلامت کودکان و نوجوانان ایرانی است.

از سوی دیگر با استناد به آخرین آمارهای اعلام شده از هر ۱۰۰ هزار نفر جمعیت ایرانی سالانه ۴۷۲ نفر بالای ۵۰ سال دچار شکستگی‌های لگن مرتبط با پوکی استخوان می شوند که با مصرف مواد لبنی نیز ارتباط دارد.

XS
SM
MD
LG