لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۵ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۲:۵۵

وزیر دفاع ایران از جدیدترین تانک داخلی رونمایی کرد


در حالیکه در ماههای گذشته، ایالات متحده آمریکا با خرید تانک های جدید ایران مخالفت کرده، روز یکشنبه حسین دهقان، وزیر دفاع جمهوری اسلامی، از آغاز به کار خط تولید نخستین تانک پیشرفته ساخت داخل خبر داد.

به گزارش خبرگزاری‌های داخلی ایران، حسین دهقان در مراسم رونمایی از تانک کرار، این تانک را از جمله تانک‌های پیشرفته دنیا خواند که نیازمندی‌های نیروهای مسلح ایران را در این حوزه تامین کند.

آبان ماه گذشته، توماس شنون دستیار وزیر امور خارجه آمریکا اعلام کرده بود که ایالات متحده برای جلوگیری از صدور مجوز شورای امنیت برای فروش تسلیحات سنگین روسی به ایران آمادگی دارد. براساس اعلام آقای شنون، این تسلیحات شامل تانک های تی ۹۰ و جنگنده های سوخو-۳۰ می شد.

قرارداد ایران و روسیه برای خرید تسلیحات جدید، یکسال پیش منعقد شد که همان زمان مقام های آمریکایی واکنش نشان دادند. یک مقام کاخ سفید در گفت و گو با سایت خبری «واشنگتن فری بیکن» ضمن اعلام نگرانی‌ها از این قرارداد و افزایش توان نظامی ایران، اعلام کرده بود دولت «باراک اوباما» از مذاکرات تسلیحاتی جدید اطلاع داشته و از طریق کانال‌های دیپلماتیک مخالفت خود را با این مسئله بیان کرده است.

بتازگی مشاوران «دونالد ترامپ» رئیس جمهور آمریکا تاکید کرده اند که دولت او صبر کمتری نسبت به ماجراجویی ‌های نظامی ایران نشان خواهد داد.

نگرانی آمریکا از نقض قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل است که ارایه برخی سیستم های خاص نظامی به ایران را منع کرده است. از جمله ایران از آزمایش موشک های بالستیک با قابلیت حمل کلاهک اتمی منع شده است.

جمهوری اسلامی در ۲۰ سال گذشته از ساخت چندین تانک از جمله مبارز، ذوالفقار و صمصام خبر داد که بعدها از آنها به عنوان بهینه‌‌سازی شده نمونه‌های خارجی حاضر در ارتش ایران نظیر چیفتن و ام ۴۷ یاد شد.

حال تانک کرار در حالی رونمایی شده است که مشخصات آن بسیار نزدیک به تانک‌های روسی تی ۷۲ و آرماتا است؛ برخی سایت‌های خبری نیز از آن به عنوان نمونه بهینه شده تی ۷۲ یاد می‌کنند که در بخش حفاظت در برابر انفجار و سیستم هشدار لیزری بهبود یافته است.

XS
SM
MD
LG