لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۲۶

واکنش یک مقام نظامی به شایعه پناهندگی مهرداد پولادی برای فرار از سربازی


مهرداد پولادی با لباس تیم ملی فوتبال ایران در جام جهانی برزیل
مهرداد پولادی با لباس تیم ملی فوتبال ایران در جام جهانی برزیل

یک مقام ارشد نظامی در ایران در واکنش به شایعه درخواست پناهندگی یکی از بازیکنان تیم ملی فوتبال ایران تاکید کرد که تابعیت مضاعف هم مانع اعزام به سربازی نمی شود.

یک روزنامه ورزشی روز دوشنبه ۱۶ فروردین ماه، بدون نام بردن از فرد خاصی، خبر داد یک بازیکن تیم ملی فوتبال ایران در جام جهانی برزیل "تمایلی برای بازگشت به ایران ندارد و در تلاش برای کسب پناهندگی از انگلستان است." در شکبه‌های مجازی این گونه تفسیر شده که فرد مورد اشاره مهرداد پولادی است.

آقای پولادی که درحال حاضر بازیکن یک باشگاه قطری است، پس از باطل شدن کارت پایان خدمتش، از بازگشت به ایران خودداری کرد. فدراسیون فوتبال ایران به نهادهای نظامی قول مساعد داده بود که اگر اجازه حضور در جام جهانی را برای بازیکنان سرباز صادر کند، آنها پس از جام جهانی خدمت سربازی خود را در تیم‌های نظامی سپری خواهند کرد. اما مهرداد پولادی تاکنون به ایران بازنگشته است.

روز سه‌شنبه موسی کمالی جانشین اداره سرمایه‌های انسانی ستاد کل نیروهای مسلح در پاسخ به خبرنگاران گفت، "پولادی اگر همان موقع همچون دیگر فوتبالیست‌ها وضعیت سربازی‌اش را مشخص کرده بود، امروز ماه‌ها و روزهای آخر سربازی‌اش را سپری می‌کرد، اما در حال حاضر هیچ تغییری در وضعیت او ایجاد نشده و هر زمانی که وارد کشور شود، باید به سربازی برود."

او در واکنش به شایعه پناهندگی این بازیکن فوتبال تاکید کرد "تابعیت مضاعف دلیلی برای نرفتن به سربازی نیست و پولادی تحت هر شرایطی باید به سربازی برود."

در سال ۱۳۹۱ مقامات نظامی اعلام کردند که چند ده بازیکن فوتبال ایران از طریق یک باند جعل سند، با پرداخت مبلغی کارت پایان خدمت نظام وظیفه دریافت کرده‌اند. در ابتدا عنوان می‌شد که این بازیکنان با جرایم سنگینی مواجه خواهند شد، اما در نهایت تصمیم‌ گرفته شد بازیکنان متخلف صرفا دوره دو ساله خدمت سربازی را در باشگاه‌های متعلق به نهادهای نظامی سپری کنند.

دوران سربازی در ایران که دوره "خدمت نظام وظیفه" نام دارد، برای مردان بالای ۱۸ سال اجباری است.

XS
SM
MD
LG