لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۳۰

جمهوری اسلامی ایران مانورهای جنگی خود را در خليج فارس و تنگه هرمز آغاز کرد


تلويزيون دولتی ايران امروز، پنجشنبه، گزارش داد که ارتش ايران مانور عمده ای را که بر امنيت در خليج فارس و تنگه هرمز متمرکز خواهد بود، آغاز کرده است.

حسين سلامی فرمانده ارشد سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ايران روز چهارشنبه اعلام کرد هدف از مانورهای جنگی اين است که پيامی از صلح، دوستی و امنيت برای همسايگان ايران فرستاده شود. او همچنين گفت ايران آماده خواهد بود در آينده مانورهای مشابهی با ديگر کشورهای خليج فارس، انجام دهد.

مقامات ايران می گويند نيروهای مسلح در اين مانور سيستم های تسليحاتی گوناگون و نيز توانايی های اطلاعاتی و ارتباطی را مورد آزمايش، قرار خواهند داد.

نزديک به ۴۰ درصد محموله های نفتی جهان از تنگه هرمز می گذرد و جمهوری اسلامی در گذشته تهديد کرده است که در صورت حملۀ کشورهای خارجی، آبراه هرمز را خواهد بست.

پيشتر در روز چهارشنبه، رهبر جمهوری اسلامی ايران از آمريکا بدليل آنچه آنرا تهديد استفاده از تسليحات اتمی عليه ايران ناميد، انتقاد کرد.

به گزارش خبرگزاری نيمه رسمی فارس، آيت الله علی خامنه ای در سخنانی در جمع پرستاران گفت ايران به آمريکا اجازه نخواهد داد با تهديد های اتمی، بر کشور مسلط شود.

روز چهارشنبه سخنگوی پنتاگون نيز گفت راهبرد ايالات متحده در مورد ايران تغيير نکرده است و واشنگتن اميدوار است ديپلماسی و تحريم بتواند برنامه هسته ای ايران را متوقف کند؛ با اينهمه سخنگوی پنتاگون، توسل به هيچ گزينۀ ديگری را رد نکرد.

جرج مورل سخنگوی پنتاگون در پاسخ به نظرات يک مقام دفاعی آمريکا که گفته بود حمله نظامی به ايران يکی از گزينه های آمريکا در کوتاه مدت نيست، سخن می گفت.

XS
SM
MD
LG