لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۳۱

ایران: نخستین روز مانورهای دریایی موفقیت آمیز بود


ایران نخستین روز رزمایش جدید در خلیج فارس و تنگه هرمز را یک موفقیت توصیف می کند.

یک سخنگوی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی روز پنحشنبه به خبرگزاری ایرنا گفت در رزمایش که با نام رمز " پیامبر اعظم - ۵ " برگزار می شود، بیش از ۳۰۰ قایق تند رو حامل راکت و موشک شرکت داشتند و توانایی خود را برای منهدم ساختن هدف های دشمن در روی زمین نشان دادند.

نیروهای دریایی ایران همچنین شناور جدیدی را که از راه دور کنترل می شود به نمایش گذاشتند. مقامات نظامی گفتند این شناور با چنان سرعتی حرکت می کند که رادارها قادر نخواهند بود آنرا ردیابی کنند.

نزدیک به ۴۰ درصد نفت جهان از این آبراه باریک در دهانه خلیج فارس می گذرد و ایران می گوید اگر هدف حمله قرار گیرد آنرا خواهد بست.

مانورهای نظامی در حالی انجام می گیرد که بر تنش بین ایران و غرب افزوده می شود . غرب بر این گمان است که تهران پنهانی سعی دارد تسلیحات اتمی بسازد. ایران این اتهام را تکذیب می کند.

روز چهارشنبه، یک سخنگوی پنتاگون گفت استراتژی امریکا نسبت به ایران تغییر نکرده است، و واشنگتن امیدوار است دیپلماسی و تحریم ها برنامه اتمی ایران را متوقف کند، اما هر گزینه دیگری ، از جمله عمل نظامی را رد نکرد.

یک تحلیلگر نظامی به صدای امریکا گفت مانورهای روز پنجشنبه بخشی از قدرت نمایی جاری ایران است.

مدیر سایت اینترنتی گلوبال سکیوریتی گفت تهران دوست دارد گزافه گویی کند و اساسا سعی می کند به جهان نشان دهد که از نظر نظامی قدرتمند است. او همچنین گفت ایران تنها کشوری نیست که تلاش کرده است قایق های نظامی که از راه دور کنترل می شوند تهیه کند، و می گوید چنین کاری دشوار نیست.

خبرگزاری ایرنا می گوید انتظار می رود نیروی دریایی ایران در جریان دومین روز رزمایش در روز جمعه، چندین نمونه موشک های ساخت داخل را آزمایش کند.

در این میان، در یک گزارش وزرات دفاع امریکا که روز چهارشنبه منتشر شد گفته می شود ایران برای تقویت توانایی موشکی بالیتسک خود تلاش می کند و مدعی است موشک جدیدی با برد ۲ هزار کیلومتر در اختیار دارد. گزارش همچنین می گوید ایران دقت و ظرفیت بار موشک های خود را افزایش داده است و تخمین می زند که در صورت دریافت کمک از خارج، می تواند تا سال ۲۰۱۵ موشکی که قادر باشد به امریکا برسد فراهم آورد.

XS
SM
MD
LG