لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۱۹

منابع حقوق بشری: جمهوری اسلامی میلاد زهره‌وند، معترض زندانی ۲۱ ساله، را «مخفیانه» اعدام کرد


میلاد زهره‌وند، معترض اعدام‌شده
میلاد زهره‌وند، معترض اعدام‌شده

منابع حقوق بشری روز پنجشنبه ۲ آذر از اعدام مخفیانه میلاد زهره‌وند، معترض زندانی، در زندان مرکزی همدان خبر دادند.

به گزارش سازمان حقوق بشری هه‌نگاو، اجرای حکم اعدام این معترض ۲۱ ساله بدون اطلاع‌رسانی قبلی و آخرین ملاقات با خانواده و در پی اعمال نفوذ سپاه پاسداران انجام شده است.

میلاد زهره‌وند، اهل ملایر و از معترضان بازداشت‌شده در جریان اعتراضات سراسری ۱۴۰۱، به قتل یک مامور اطلاعات سپاه پاسداران، علی نظری، متهم شده بود.

هه‌نگاو از برقراری فضای امنیتی در شهر ملایر در پی اعدام این معترض جوان و استقرار نیروهای مسلح حکومتی در اماکن عمومی این شهر خبر داده است.

گروه حقوقی دادبان روز دوشنبه ۲۲ آبان گزارش داده بود که حکم «قصاص نفس» میلاد زهره‌وند به اتهام «قتل عمد» در دیوان عالی کشور تأیید شده است.

به گزارش هه‌نگاو، به رغم اعلام رضایت قطعی خانواده علی نظری، سپاهی کشته‌شده، سپاه پاسداران وکالت این خانواده را به دست گرفته و خواستار اجرای حکم اعدام میلاد زهره‌وند شده بود.

میلاد زهره‌وند روز ۵ آبان ۱۴۰۱ در جریان اعتراضات سراسری به همراه پنج شهروند دیگر از سوی نیروهای سپاه پاسداران در ملایر بازداشت شد.

پیشتر روابط عمومی سپاه پاسداران متهمان این پرونده را ۹ تن اعلام کرده بود.

میلاد زهره‌وند در تمامی دوران بازداشت از دسترسی به وکیل محروم بوده و خانواده‌اش هم به‌شدت از سوی سازمان اطلاعات سپاه تحت فشار قرار داشتند تا درباره او اطلاع‌رسانی نکنند.»

میلاد زهره‌وند هشتمین معترضی محسوب می‌شود که در پرونده‌های مربوط به اعتراضات سراسری سال ۱۴۰۱ اعدام شده است.

شمار دیگری از متهمان این پرونده‌ها به حبس‌های طولانی، تبعید، و محرومیت‌های اجتماعی محکوم شده‌اند.

XS
SM
MD
LG