لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۴۶

دیدگاه| پدیدار شدن سایه یک جنگ سوم در لبنان


حضور نیروهای حزب الله در نزدیی مرز سوریه با لبنان
حضور نیروهای حزب الله در نزدیی مرز سوریه با لبنان

یادداشتی از ژنرال ها کلاوس دیتر و لرد ریچارد دانات در هیل

از جنگ داخلی سوریه با بازنده های بسیار، حزب الله، سازمان تروریستی لبنان، بی تردید به عنوان پیروز سر برآورده و به دستاوردهای عمده نظامی دست یافته است. عدم برخورد با این نیرو، احتمالا به بروز یک جنگ سوم به مراتب بدتر از آن چه در لبنان دیده شده منجر خواهد شد.

از زمان جنگ دوم لبنان در سال ۲۰۰۶، حزب الله در تحکیم موقعیتش به عنوان نیروی نظامی معتبر لبنان تردیدی نشان نداده است. حزب الله با مرعوب کردن مردم لبنان و نفوذ در ارتش آن کشور حضور نظامی خود را در سراسر لبنان خصوصا در جنوب دوباره به نمایش گذاشته است.

حزب الله افزون بر اولویت بخشیدن به تجهیز زرداخانه موشکی اش با یکصد هزار راکت و موشک جدید با دقت بیشتر، قابلیت های خود را برای ضربه زدن به اهداف استراتژیک در اسراییل از جمله شبکه انرژی آن کشور تقویت کرده است. کمک های ایران باعث شده حزب الله بی نیاز به محموله های ارسالی، موشک های پیچیده را در لبنان تولید کند.

حزب الله با تاخیر انداختن در کار صلح‌بانان سازمان ملل متحد موسوم به یونیفل و ارعاب آن ها از نظارت سازمان ملل بر تجهیز دوباره خود طفره می رود.

امروز حزب الله و ایران هیچ دلیل معتبری برای دشمنی با اسراییل ندارند ولی درگیر کارزار نفرت مرگباری علیه آن کشور هستند. حزب الله برای فرار از این که به مردم لبنان پاسخ بدهد چرا در سوریه دست به کشتار مسلمانان می زند، احتمالا جبهه جنگی را با اسراییل خواهد گشود.

موضع گیری های آشکار و قابلیت های کنونی حزب الله برای اسرائیل راهی جز اتخاذ اقدامی جدی در حفاظت از غیرنظامیان اش نمی گذارد.

دولت لبنان برای کاستن از روابط خود با حزب الله باید زیر فشار شدید دیپلماتیک قرار بگیرد. اقدامی فوری برای پرهیز از یک جنگ جدید ضروری است.

تاثیر موضع ایالات متحده و متحدان اروپایی اش در بهبود انجام وظیفه یونیفل در نظارت بر فعالیت های حزب الله در پرهیز از جنگ حیاتی است.

آمریکا و متحدانش باید در کنار اسرائیل ایستاده و با صدای واضح و صریح روشن کنند که کارزار ترور ایران و حزب الله علیه اسرائیل با واکنش غیرقابل بحث سیاسی و اگر گریزی نبود با واکنش کامل مشروع نظامی اسرائیل روبرو خواهد شد. چنین پیام بازدارنده ای بیشتر به صلح کمک خواهد کرد تا تاسف ناشی از خصومت برخاسته از حزب الله.

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG