لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۵۶

هشدار سازمان هواشناسی ایران نسبت به خطر وقوع سیلاب در ۹ استان


سیل در امامزاده داوود تهران (آرشیو)
سیل در امامزاده داوود تهران (آرشیو)

سازمان هواشناسی ایران با صدور بیانیه‌ای نسبت به وقوع سیلاب ناگهانی، آب‌گرفتگی، و همچنین خیزش گرد و خاک در ۹ استان طی روز‌های آینده هشدار داد.

سازمان هواشناسی پنجشنبه ۲۸ مرداد اعلام کرد، طی ۳ روز آینده بخش‌هایی از استان‌های تهران، البرز، خوزستان، لرستان، چهارمحال و بختیاری، سیستان و بلوچستان، هرمزگان، مازندران، و کهگیلویه و بویراحمد با خطر سیلاب ناگهانی روبه‌رو هستند.

در بخش‌هایی از این بیانیه آمده است که احتمال صاعقه، آب‌گرفتگی معابر، و جاری شدن روان‌آب به شکل محلی و محدود، همچنین بالا آمدن ناگهانی سطح آب رودخانه‌های فصلی و احتمال تاخیر در پرواز وجود دارد.

سازمان هواشناسی همچنین از احتمال کاهش کیفیت هوا، کاهش شعاع دید، احتمال سقوط‌ اشیاء از ارتفاعات و احتمال خسارت به سازه‌های موقت و اختلال در ناوگان حمل و نقل خبر داد.

این سازمان از ساکنان این مناطق، به ویژه اشخاص آسیب‌پذیر، خواست که از رفت و آمد‌های غیرضروری، صعود به ارتفاعات، و حضور در بستر رودخانه‌ها خودداری کنند.

به دنبال ورود سامانه بارشی و اقیانوسی «مونسون» از جنوب غرب ایران در ابتدای مرداد و درگیر شدن استان‌های مختلف کشور با سیلاب‌های ناشی از رگبار‌های شدید آن، ده‌ها نفر کشته و مفقود شدند و منازل بسیاری از شهروندان دچار تخریب یا آسیب‌دیدگی شد.

برخی از کارشناسان معتقدند افزایش خسارات جانی و مالی ناشی از بلایای طبیعی با «گسترش دخالت انسان در محیط زیست خود، دستکاری در طبیعت، و توجه نکردن به استاندارد‌های مدیریتی» پیش از وقوع حوادث و یا پس از به وجود آمدن بحران‌ها ارتباطی مستقیم دارد.

XS
SM
MD
LG