لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۰ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۲:۲۹

زن ها در ايران امسال با تابستانی داغ و احتمالا سوزان مواجه می شوند


زن ها در ايران امسال با تابستانی داغ و احتمالا سوزان مواجه می شوند
زن ها در ايران امسال با تابستانی داغ و احتمالا سوزان مواجه می شوند

گاردين زير عنوان "ممنوعيت گردن بند برای مردان همزمان با اجرای قانون حجاب توسط پليس اخلاقی تهران" می نويسد ممنوعيت استفاده از گردن بند برای مردهای ايرانی تازه ترين سخت گيری رژيم اسلامی در مورد لباس و آرايش های "غير اسلامی" است.

هزاران نيروی ويژه با استقرار در خيابان های تهران مامور اجرای طرح پليس امنيت اخلاقی شده اند که روسری های گل و گشاد، مانتوهای تنگ و شلوارهای کوتاه را را برای زنان غير قابل تحمل می شناسد، و به مردان نيزعليه مدهای آرايشی و بستن گردن بند هشدار می دهد.

طرح جديد به فاصله ای کوتاه پس از آن مطرح می شود که مجلس با پيشنهاد جرم شناختن مالکيت سگ روبروست - به اين دليل که داشتن سگ را تقليدی کورکورانه از فرهنک مبتذل غربی می داند.

خبرگزاری دولتی ايران می گويد اين طرح که هدف آن مبارزه با تهاجم فرهنگی غرب است با کمک يک نيروی تعليم ديده ۷۰ هزار نفری، موسوم به پليس اخلاقی به اجرا گذاشته می شود، که در پايتخت و شهرهای ديگر به خيابان ها فرستاده می شوند.

با توجه به داغ شدن هوا در فصل تابستان در نقاط مختلف کشور، بسياری از مردم، بخصوص جوانان، اجبارا در وضعيتی قرار می گيرند که آنان را برای بدحجابی با خطر جريمه شدن و يا حتی توقيف شدن مواجه می کند.

زنان، بخصوص، بخاطر محدوديت های پوشاندن خود ازفرق سر تاپنجه پا بيشتر زير فشارند. مردان اجازه دارند آستين کوتاه بپوشند، ولی مجاز به پوشيدن شورت نيستند.

پليس اخلاقی معمولا زير نظر تشکيلاتی کار می کند که رئيس آن مستقيما توسط آيت الله علی خامنه ای رهبر ارشد منصوب می شود. محمود احمدی نژاد رئيس جمهوری سال گذشته در يک مصاحبه تلويزيونی زنده گفته بود وی چنين سخت گيری هائی را تائيد نمی کند.

يکی از سکنه تهران که درخواست کرده است معرفی نشود در تماسی تلفنی گفت "اين فقط سخت گيری در مورد لباس نيست. آنها با اعزام اين همه نيرو به خيابان ها زير عنوان چنين طرحی، ضمن ايجاد ترس و وحشت می خواهند جامعه را در کنترل داشته باشند".

مطالب مرتبط

XS
SM
MD
LG