لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۳۵

دیدگاه: سرویس جاسوسی ایران رسانه‌های جهانی را تهدید می‌کند


نویسنده واشنگتن فری بیکن می گوید در حاشیه مذاکرات دو سال پیش هسته ای در اتریش، خبرنگاران رسانه های حکومتی ایران دیگر گزارشگران را زیر نظر داشتند.
نویسنده واشنگتن فری بیکن می گوید در حاشیه مذاکرات دو سال پیش هسته ای در اتریش، خبرنگاران رسانه های حکومتی ایران دیگر گزارشگران را زیر نظر داشتند.

مقاله ای از ادم کردو در وبسایت واشنگتن فری بیکن

«گزارشگران بدون مرز»، نهاد مدافع آزادی رسانه ها، در گزارشی جدید می گوید جمهوری اسلامی ایران با استفاده از شبکه ای از جاسوسان خود و قوه قضاییه تندرو آن کشور دست کم پنجاه ژورنالیست را به مجازات تهدید کرده و در بسیاری موارد اعضای خانواده آن ها را به عنوان اهرم فشار علیه گزارشگران غربی بازداشت کرده است. هدف از این فشارها پوشش مثبت تحولات ایران در رسانه های جهانی است.

در این گزارش ضمن بیان این که تمام رسانه های بین المللی فارسی زبان نگران تلاش های اغلب مخفی جمهوری اسلامی در ارعاب خبرنگاران هستند گفته می شود که سازمان های رسانه ای چون بی بی سی و صدای آمریکا هدف این تهدیدها قرار داشته و در بعضی موارد کامپیوترهایشان توسط ایران ربوده شده است.

این تنها بخشی از روش های ایران در ارعاب و تهدید ژورنالیست ها و صداهای مخالف به منظور سرکوب پوشش نقض حقوق بشر و فعالیت های غیرقانونی ایران است.

«گزارشگران بدون مرز» طی سال گذشته «از احضار و مصاحبه با اعضای خانواده ده ژورنالیست این رسانه ها اطلاع پیدا کرده است». «دست کم پنجاه ژورنالیست فعال در خارج از ایران به اشکالی تهدید و حداقل شانزده تن از آن ها به مرگ تهدید شده اند».

واشنگتن فری بیکن در جریان پوشش خبری مذاکرات هسته ای در وین، لوزان و دیگر نقاط شاهد این بود که خبرنگاران رسانه های حکومتی در ایران دیگر گزارشگران را زیر نظر داشته و از آن ها در حال کار عکس می گرفتند.

این بخشی از تلاش های ایران برای زیر نظر داشتن خبرنگارانی است که مسائل ایران را برای طیفی از رسانه های اثرگذار پوشش می دهند.

* برگردان فارسی این مقاله تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG