لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۵۶

شتاب تورم | یزد و اصفهان بیشترین تورم را دارند؛ تورم گوشت از ۹۰ درصد عبور کرد


بازار گوشت با تورم شدیدی روبرو شده است.
بازار گوشت با تورم شدیدی روبرو شده است.

تورم همچنان حرف اول را در اقتصاد ایران می‌زند بطوریکه مرکز آمار ایران در تازه‌ترین گزارش خود از عبور تورم گوشت قرمز از ۹۰ درصد و رکورد شکنی استان یزد و ثبت بالاترین تورم کشور در این استان خبر داد.

در تازه‌ترین گزارش این مرکز تورم نقطه‌ای، تورم ماهانه و تورم سالانه مرداد ۱۴۰۲ به ترتیب ۳۹.۸درصد، ۲.۴درصد و ۴۶.۷درصد اعلام شد.

در این گزارش آمده است که یزد و اصفهان به ترتیب با نرخ تورم نقطه‌ای ۵۰.۹ درصد و ۴۸.۲درصد دارای بیشترین نرخ تورم در مردادماه بوده‌اند.

این گزارش تاکید می‌کند که خوزستان با تورم نقطه‌ای ۳۳.۷ درصدی کمترین نرخ تورم در بین استان‌های کشور را داشته است و تورم نقطه‌ای استان تهران ۳۵.۷ درصد بود.

در گروه «خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات» نیز تورم نقطه‌ای با افزایش ۱.۳ واحد درصدی از ۳۷.۱ درصد در تیرماه ۱۴۰۲ به ۳۸.۴ درصد در مرداد ماه رسید.

در این گروه نرخ تورم نقطه‌ای مردادماه «گوشت قرمز و گوشت ماکیان» به ۹۴.۷ درصد رسیده است.

پیش‌تر جمشید اسدی اقتصاددان در گفت‌وگو با صدای آمریکا دلیل تورم فزاینده در ایران را خلق پول بدون پشتوانه دانست و گفت که هیچ دورنمای مثبتی برای بهبود شرایط اقتصادی در ایران وجود ندارد.

یک خبرنگار اقتصادی نیز درباره علت افزایش تورم در ایران به صدای آمریکا گفت که تورم واقعی در ایران بیش از آن چیزی است که در آمارهای رسمی اعلام می‌شود. رضا غیبی گفت سیاست‌های جمهوری اسلامی در حوزه‌های مختلف هیچ تصویر روشنی از آینده ارائه نمی‌دهد و شواهد از تداوم تورم در بالای ۴۰ درصد حکایت دارد.

XS
SM
MD
LG