لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۵۵

چادرخوابی گردشگران در مازندران بعنوان «شب‌خوابی در خیابان» ممنوع شد


 چادرخوابی گردشگران در ایران و ممنوعیتی که در برخی پارکها اعلام شده است. عکس: ایرنا
چادرخوابی گردشگران در ایران و ممنوعیتی که در برخی پارکها اعلام شده است. عکس: ایرنا

استاندار مازندران، چادرخوابی گردشگران را «شب‌خوابی در خیابان» توصیف کرد و از ممنوعیت آن برای نخستین بار در این استان خبر داد.

محمود حسینی گفته که از سال گذشته «اجازه ندادیم حتی یک مسافر در خیابان‌ها شب‌خوابی داشته باشد» و انگیزه این اقدام استانداری را کمک به «قشر مستضعف» توصیف کرده است.

استاندار مازندران بدون اشاره به چگونگی خدمات جایگزین به گردشگران چادرخواب، از اسکان بیش از ۵۵ هزار مسافر نوروزی در این استان خبر داده است.

ممنوعیت چادرخوابی نوروزی در مازندران در حالیست که سال گذشته حدود ۵ درصد از مسافران از این شیوه اقامت در سفر بهره برده بودند.

مهدی ایزدی، سرپرست اداره میراث فرهنگی مازندران، سال گذشته با اشاره به ورود حدود ۱۵ میلیون مسافر به این استان در نوروز ۱۴۰۱، آمار گردشگران مقیم در سکونتگاه‌های موقت شامل چادر، کمپ‌ و کانکس‌ را حدود ۸۰۰ هزارنفر ذکر کرده بود.

چادرخوابی که یکی از شیوه‌های کاهش ‌هزینه سفر برای گردشگران محسوب می شود سالهاست که مورد انتقاد مسئولان امور شهری و برخی شهروندان شهرهای گردشگری قرار دارد.

اختصاص فضای مناسب به طرفداران چادرخوابی از جمله راهکارهای مطرح‌شده از سوی فعالان این حوزه محسوب می‌شود.

ارائه خدمات اقامتی در «خانه مسافرها» هم به کاهش تعداد گردشگران چادرخواب کمک کرده است.

پیشتر معاون گردشگری گیلان، خانه‌مسافرها را تحت نظارت سامانه گردشگری خوانده و میزان استقبال از این اقامتگاه‌ها را «خیلی خوب» توصیف کرده بود.

حمیدرضا آذرپور گفته بود شمار مسافران چادرخواب با گرایش به خانه‌مسافرها، کاهش پیدا کرده است.

خانه‌مسافرها که از چندسال قبل در ایران وارد حوزه پذیرش مسافران شده، خانه‌های افراد محلی هستند که برای کرایه به گردشگران ارائه می‌شوند.

XS
SM
MD
LG