لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۲۰

مظاهر حیدری، درویش گنابادی، بار دیگر بازداشت شد


مظاهر حیدری، زندانی سیاسی پیشین و درویش گنابادی
مظاهر حیدری، زندانی سیاسی پیشین و درویش گنابادی

مرکز مشاوره و آموزش حقوقی «دادبان» از بازداشت مظاهر حیدری، درویش گنابادی و زندانی سیاسی پیشین، در شهرکرد خبر داد.

به گزارش دادبان، مظاهر حیدری روز شنبه ۱۹ خرداد بازداشت شده و از اتهامات و محل نگهداری او هیچ خبری منتشر نشده است.

این درویش گنابادی از جمله ۱۰ فعال سیاسی به شمار می‌رود که در بهمن ۱۴۰۲ و در آستانه انتخابات دوازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی اعلام کردند که در هیچیک از رای‌گیری‌های جمهوری اسلامی شرکت نخواهند کرد.

آنها مواردی از قبیل «۴۵ سال جنایت و خیانت جمهوری اسلامی»، «سرکوب و کشتار» معترضان، «فقر و فساد» و «فلاکت و نابودی وطن و هموطنان» را دلیل تصمیم خود ذکر کرده‌ بودند.

مظاهر حیدری از بازداشت‌شدگان اعتراضات سراسری «زن، زندگی، آزادی» محسوب می‌شود و پیش از آن هم در جریان وقایع گلستان هفتم در زمستان سال ۹۶ در تهران بازداشت و یک سال زندانی شده بود.

روزنامه کیهان که زیر نظر نماینده علی خامنه‌ای اداره می‌شود در فروردین ماه سال جاری با انتقاد از بازگشایی خانقاه مرکزی دراویش گنابادی در خیابان بهشت تهران خواستار برخورد با این دراویش به دلیل اتفاقات سال ۹۶ شده بود.

پیشتر کمیسیون آمریکا در امور آزادی‌های مذهبی بین‌المللی در گزارشی اعلام کرده بود که مقامات جمهوری اسلامی در طول چند دهه گذشته به شیوه‌ای نظام‌مند، بهائیان، مسیحیان، دراویش گنابادی، زرتشتی‌ها، یارسانی‌ها، مسلمانان شیعه و سنی و افراد غیرمذهبی را هدف آزار و اذیت، بازداشت، حبس‌های طولانی‌مدت، تبعید، یا منع شرکت در فعالیت‌های سیاسی و اجتماعی قرار داده است.

XS
SM
MD
LG