لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۲۳

عزم حاکمیت برای مقابله با زنان ایران؛ احمدرضا رادان: اگر «دشمن» از مسیر «حجاب» عبور کند از همه جا می‌گذرد


عزم حاکمیت برای مقابله با زنان ایران
عزم حاکمیت برای مقابله با زنان ایران

حدود یک ماه بعد از دستور علی خامنه‌ای برای مقابله با پوشش اختیاری زنان ایران، منصوبان او بر تداوم محدودسازی زنان با در جامعه با اسم رمز «حجاب و عفاف» تاکید کردند و خواستار حمایت بیشتر از این اقدام شدند.

احمدرضا رادان که روز جمعه ۷ اردیبهشت به قم سفر کرده بود در جمع شماری از آخوندهای حوزه، «عفاف و حجاب» را به خاکریز تشبیه کرد و گفت: «بعضی از خاکریزها تعیین‌کننده است چه حفظ آن و چه از دست دادن آن. اگر خاکریز حجاب و عفاف شکست بخورد، دیگر کسی در مقابل ظلم و ستم ایستادگی نخواهد کرد.»

فرمانده کل انتظامی جمهوری اسلامی، افزایش مخالفتها با حجاب اجباری با وجود سرکوبهای حکومتی را «برنامه دشمن» دانست و افزود: «این قصه‌ای که صورت گرفته، برنامه دشمن است. دشمن با برنامه کامل با هدف‌گذاری کامل و دقیق و البته پا به کار و مصمم است چون اگر به هدف برسد به همه چیز رسیده است و اگر از این مسیر عبور کند از همه جا می گذرد.»

تجمع حکومتی حامیان حجاب اجباری در قم؛ رادان بغض کرد و اشک ریخت
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:03:07 0:00


همزمان احمد خاتمی نماینده علی خامنه‌ای در نماز جمعه تهران با بیان اینکه «حجاب از ضروریات دین و بی‌حجابی خلاف شرع و قانون است» گفت: «به فضل خدا نظام اسلامی مقابل بی‌حجابی خواهد ایستاد.»

او همچنین افزود: «به زور کسی را به بهشت نمی‌بریم، اما جلوی ناهنجاری خواهیم ایستاد.»

احمد علم‌الهدی نماینده رهبر جمهوری اسلامی در مشهد نیز روز جمعه برخورد با پوشش اختیاری و آزادی زنان را «اوامر قطعی و صادرشده از ناحیه ولایت» دانست و گفت :«در بحث حجاب، اگر مردم بخواهند تماشاچی باشند و بگویند آقای خطیب جمعه، آقای نیروی انتظامی، شما بیا این ناهنجاری را درست کن، اینطور نمی‌شود.»

پدر همسر ابراهیم رئیسی در ادامه از وفاداران به نظام با عنوان «برادران و خواهران» یاد کرد و با دعوت تلویحی آنها به «آتش به اختیاری» افزود: «جهت گیری انقلاب در جامعه ما، با میدان‌داری مردم محقق می‌شود.»

علی خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی ۲۲ فروردین در سخنرانی نماز عید فطر خود با فرمانی جدید به «آمران به معروف» که پیش‌تر آنها را «آتش به اختیار» توصیف کرده بود، از آنها خواست تا «با هنجارشکنی دینی برخورد کنند.»

بعد از این دستور، ماموران حکومتی به ریاست احمدرضا رادان به خیابانها آمدند و براساس تصاویر منتشر شده در فضای مجازی، با شیوه‌‌هایی خشونت‌آمیز به مقابله با زنان و مردان آزادیخواه پرداختند.

بسیاری تصاویر دیگر اما حاکی است با وجود فشارهای انتظامی و عزم حکومتی برای سرکوب، زنان معترض هم‌چنان بدون حجاب اجباری در انظار عمومی حضور پیدا کرده و مورد حمایت مردان قرار می‌گیرند.

کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد با انتشار گزارشی نسبت به سرکوب خشونت‌آمیز زنان ایرانی توسط جمهوری اسلامی، تحت قوانین سخت‌گیرانه حجاب اجباری، ابراز نگرانی کرد و همزمان خوهان آزادی بی‌قید و شرط توماج صالحی، رپ‌خوان معترض زندانی، شد.

در گزارش کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد در ژنو که جمعه هفتم اردیبهشت منتشر شد گفته می‌شود که پلیس ‌و نیروهای لباس شخصی جمهوری اسلامی در حال اجرای سرکوب خشونت‌آمیز زنان و دختران، و مردان حامی آنها، تحت قوانین سختگیرانه حجاب در ایران هستند.

این کمیساریا می‌گوید گزارش‌هایی از بازداشت، آزار، و اذیت زنان و دخترانی را دریافت کرده است که بسیاری از آنها ۱۵ تا ۱۷ ساله هستند.

XS
SM
MD
LG