لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۱۸

وزیر ارشاد جمهوری اسلامی: شفاف هستم، حجاب خط قرمز ماست


محمدمهدی اسماعیلی و زنان بازیگری که به حجاب اجباری معترض هستند. از راست: ترانه علیدوستی، فاطمه معتمد آریا و کتایون ریاحی
محمدمهدی اسماعیلی و زنان بازیگری که به حجاب اجباری معترض هستند. از راست: ترانه علیدوستی، فاطمه معتمد آریا و کتایون ریاحی

وزیر ارشاد جمهوری اسلامی می‌گوید قانون و حجاب جزو خط قرمزهای ماست و علی‌رغم بی‌مهری‌هایی که برخی از چهره‌های هنری نسبت به انقلاب داشتند، ما تلاش کردیم اتفاقی نیفتد که جامعه هنری رنجیده شود.

محمدمهدی اسماعیلی چهارشنبه ۲۵ مرداد در جمع خبرنگاران در پاسخ به پرسشی درباره احکام صادره برای هنرمندان، گفت: «من که نمی‌توانم به قاضی بگویم چه حکمی صادر کند؛ اما ما پیگیری و تلاش می‌کنیم علی‌رغم بی‌مهری‌هایی که برخی از چهره‌های هنری داشتند، تخفیف‌هایی لحاظ شود و اتفاقی نیفتد که جامعه هنری رنجیده شود.»

او با تاکید بر لزوم حفظ حجاب اجباری توسط اهالی هنر افزود: «من شفاف هستم. از همان روز اولی که آمدم، گفتم قانون و حجاب که آن‌ هم جزو قانون است، از خط قرمزهای ماست و خواهش کردم بارها حتی افرادی که دچار تخطی شده‌اند، برگردند. معتقدم هزاران هزار چهره فرهنگی و هنری نباید به‌خاطر کار چند نفر، زندگی و رزق و روزی‌شان دچار مشکل شود.»

وزیر ارشاد جمهوری اسلامی در ادامه با طرح این ادعا که بسیاری از وعده‌هایی که در مدت وزارتش داده، عملی شده گفت: «اگر از من بپرسید که آقای اسماعیلی به چه میزان برنامه‌تان تحقق پیدا کرد، شاید شما بگویید من خودشیفته‌ام، اما باید بگویم حدود ۸۵ یا ۹۰ درصد از برنامه‌هایمان بدون اغراق محقق شده است.»

محمدمهدی اسماعیلی، چهارم مرداد با اذعان به همراهی «چهره‌های برجسته» فرهنگی و هنری با مردم معترض و «نقش‌آفرینی» آنها در اعتراضات سراسری، این هنرمندان را «پرچم‌دار مبارزه با جمهوری اسلامی» نامید و گفت که همه آنها توسط وزارتخانه از فعالیت فرهنگی و هنری منع شده‌اند.

وزیر ارشاد جمهوری اسلامی همچنین اعتراضات مسالمت‌آمیز پس از کشته شدن مهسا امینی در بازداشت گشت ارشاد را «فتنه ۱۴۰۱» نامید و مدعی شد که با تلاش برای به‌کارگیری «بهترین‌ها»، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی اکنون «در دست بچه‌های انقلاب است.»

XS
SM
MD
LG