لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۲۷

مجلس ۶۰۰ میلیارد تومان برای افزایش زاد و ولد و ترویج زایمان طبیعی اختصاص داد


مجلس ۶۰۰ میلیارد تومان برای افزایش زاد و ولد و ترویج زایمان طبیعی اختصاص داد
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:04:03 0:00

مجلس شورای اسلامی در ایران بودجه ای معادل ۶۰۰ میلیارد تومان را برای افزایش زاد و ولد و ترویج زایمان طبیعی در سال جاری، به وزارت بهداشت اختصاص داد.

به گفته عبدالرحمن رستمیان نایب رئیس اول کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی، اختصاص این بودجه، هزینه های بخشی از طرح جامع جمعیت و تعالی خانواده را پوشش می دهد.

آقای رستمیان گفت این طرح شامل بندهای دیگر، از جمله بهبود رفاه خانواده و افزایش میزان اشتغال است، که نیاز به بررسی های بیشتر دارد.

بودجه مصوب، صرف لغو محدودیت‌هایی نظیر محرومیت فرزند چهارم از دفترچه بیمه و افزایش مرخصی بعد از زایمان از ۶ به ۹ ماه است که هنوز در برخی از سازمان‌ها به دلیل کمبود بودجه اجرایی نشده است. گفتنی است، این طرح ها از سال ۱۳۷۲ به منظور کنترل نرخ زاد و ولد اجرا می‌شد.

بخشی از این پول نیز صرف ترويج زايمان طبيعی و کاهش میزان سزارین می شود که از اردیبهشت امسال به اجرا درآمده و به موجب آن زایمان طبیعی در بیمارستان های دولتی رایگان است.

پیش از این، آیت الله خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی بارها خواستار افزایش جمعیت در کشور و تغییر برنامه های موثر کنترل جمعیت در ایران شده بود.

XS
SM
MD
LG