لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۲۶

شورای نگهبان طرح استانی شدن انتخابات مجلس را رد کرد


شورای نگهبان طرح استانی شدن انتخابات مجلس را رد کرد
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:02:53 0:00

شورای نگهبان طرح استانی شدن انتخابات مجلس شورای اسلامی را دارای ايرادات متعددی دانست و آن را رد کرد. دولت حسن روحانی نیز پیشتر اعلام کرده بود که با تصویب چنین طرحی مخالف است.

نجات‌الله ابراهيميان، سخنگوی شورای نگهبان به خبرگزاری فارس گفته است که طرح استانی شدن حوزه‌های انتخابيه انتخابات مجلس چهارشنبه دهم تیرماه در جلسه شورای نگهبان مورد بحث و بررسی قرار گرفت و مغاير با شرع و قانون دانسته شد.

به گفته آقای ابراهیمیان مشروح اين ايرادات از طريق سایت شورای نگهبان منتشر خواهد شد. این چندمین بار است که نمایندگان یک دوره مجلس در ایران خواستار استانی شدن انتخابات مجلس می شوند. پیشتر در سال ۱۳۸۱ درمجلس ششم و ۱۳۸۶ در مجلس هفتم این طرح در مجلس تصویب شده بود که شورای نگهبان آنرا رد کرد.

بر اساس اين طرح نامزد يا نامزدهايی که دست‌کم ۱۵ درصد آرای صحيح مأخوذه حوزه انتخابيه خود را بدست آورند و در عين حال بالاترين رای را در کل استان کسب کنند، نماينده يا نمايندگان استان از آن حوزه انتخابيه می شدند.

احسان مهرابی، روزنامه نگار ساکن برلین به بخش فارسی صدای آمریکا گفت عمده ایراد وارد شده شورای نگهبان به این طرح این است که انتخاب مستقیم نمایندگان توسط مردم را زیر سوال می برد.

به گفته آقای مهرابی نمایندگان پیشنهاد دهنده این طرح از قبل پیش بینی می کردند که این طرح از سوی شورای نگهبان رد شود و بدین ترتیب ممکن است که با پافشاری مجلس این طرح برای حل و فصل نهایی به مجمع تشخیص مصلحت نظام فرستاده شود.

طرح اخیر استانی شدن حوزه های انتخابیه انتخابات مجلس در اردیبهشت ماه امسال به تایید نمایندگان مجلس رسید و برای تایید نهایی به شورای نگهبان فرستاده شده بود.

پیشتر مجید انصاری، معاون پارلمانی رئیس جمهوری ایران گفته بود که دولت با این طرح مخالف است. به گفته آقای انصاری «این طرح، صرفا استانی نیست بلکه تلفیقی از استانی و شهرستانی است؛ در نتیجه معایب شهرستانی بودن در آن حفظ شده و محاسن استانی بودن از بین رفته است.» انتخابات دهمین دوره مجلس ایران قرار است هفتم اسفندماه امسال برگزار شود.

  • 16x9 Image

    کوروش صحتی

    عمده گزارشهای او در مورد مسائل سیاسی داخلی ایران، حقوق بشر و جنبش های اجتماعی است.

XS
SM
MD
LG