لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۲۱

فساد گسترده در اعطای بورسیه‌های تحصیلی؛ لیست ۹۸ نفره از آقازاده‌های دارای بورسیه «غیر‌قانونی» به قوه قضائیه ارسال شد


پس از مطرح شدن جزئیاتی جدیدتر از پرونده بورسیه‌های غیرقانونی، این بار یکی از نمایندگان مجلس از ارسال یک لیست ۹۸ نفره از «آقازاد‌ه‌ها»که با رانت از بورسیه تحصیلی استفاده کرده بودند، به قوه قضائیه خبر داد.

محمود صادقی روز چهارشنبه یکم آبان ماه به خبرگزاری خانه ملت گفت که این لیست ۹۸ نفره شامل «بعضی مسئولان در رده های مختلف است» که در اختیار قوه قضائیه قرار گرفته است.

این نماینده مجلس سه شنبه ۱۶ مهر، سه سال پس از مطرح شدن پرونده بورسیه‌های غیرقانونی و اختصاص بورسیه تحصیل در خارج از کشور بدون طی شدن مراحل قانونی، گفته بود که نام تعدادی از نمایندگان مجلس و فرزندان‌شان نمایندگان مجلس، امام جمعه، فرمانده انتظامی و وزیر در این لیست وجود دارند.

با این حال محمود صادقی اشاره‌ای به نام این مقامات جمهوری اسلامی نکرده است که از رانت برای گرفتن بورسیه استفاده کرده‌اند.

پرونده بورسیه های غیرقانونی پس از روی کار آمدن دولت حسن روحانی در سال ۱۳۹۲ مطرح شد و به اعطای بورسیه تحصیلی خارج از روال قانونی به بیش از سه هزار نفر در دولت محمود احمدی‌نژاد می‌پرداخت. اصولگرایان و چهره های نزدیک به رهبر جمهوری اسلامی این اتهام را رد کردند، اما وزارت علوم پس از بررسی ها در نهایت تایید کرد که بیش از ۸۰۰ نفر فاقد شرایط لازم برای بورسیه بودند.

وجود سوءمدیریت و فساد گسترده در ارکان و اجزاء مختلف ساختار حاکمیتی ایران بارها آماج انتقاد شدید دولت‌مردان و قانون‌گذاران ایالات متحده قرار گرفته است. ایالات متحده به کرات فساد و سوءمدیریت نهادینه، خاصه‌خرجی‌ها و امتیازات انحصاری برای افراد نزدیک به حلقه‌های قدرت، نقض حقوق شهروندان، سرکوب خواسته‌های به حق مردم، غارت دارایی‌های خدادادی ایران، و جنگ‌افروزی‌های جاه‌طلبانه منطقه‌ای و جهانی سران رژیم حاکم بر ایران را محکوم کرده و آنها را از جمله عوامل اصلی مشکلات اجتماعی، معیشتی، رفاهی، اقتصادی، و مالی مردم ایران دانسته است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG