لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۱:۳۹

لغو نشست‌های خبری احمدی‌نژاد و علی لاریجانی


علی لاریجانی رئیس مجلس و محمود احمدی‌نژاد، رییس جمهوری ایران قرار بود درخصوص تنش‌های پیش‌آمده در جلسه مجلس نشست‌های خبری جداگانه‌ای با خبرنگاران برگزار کنند، ولی اعلام شد این نشست‌های خبری لغو شده‌اند.

روز یکشنبه ۱۵ بهمن ماه، در جریان جلسه استیضاح عبدالرضا شیخ الاسلامی، وزیر کار، تنش لفظی میان رییس مجلس و رییس جمهوری در گرفت. محمود احمدی نژاد بخشی از نواری که گفت وگو میان فاضل، یکی از برادران لاریجانی با سعید مرتضوی است را به نمایش گذاشت که در آن به نحوی گویی فاضل لاریجانی درخواست هزینه ای برای بهبود روابط میان دو طرف می کند.

علی لاریجانی، رییس مجلس پس از نمایش این فیلم به شماری از مطالب مطرح شده از سوی محمود احمدی نژاد پاسخ داد و وقتی آقای احمدی نژاد خواست در جواب باز واکنش نشان دهد، به او گفت که دیگر حرف هایش را زده است.

پس از آن بود که اعلام شد هم علی لاریجانی و هم محمود احمدی نژاد کنفرانس خبری خواهند داشت. خبرگزاری فارس در پیامی کوتاه با عنوان «آقایان کوتاه بیایید» به این اقدام دو طرف واکنش نشان داد و خواستار جلوگیری از آن شد.

دفتر ریاست جمهوری ایران ساعتی بعد به خبرگزاری دانشجویان ایران، ایسنا گفت که نشست خبری محمود احمدی نژاد برگزار نمی شود. خبرگزاری فارس هم گزارش داد علی لاریجانی نشست خبری خود را لغو کرده است.

اخبار و حاشیه های تنش روز یکشنبه هنوز در سایت های خبری ادامه دارد. شفاف نیوز، در گزارشی نوشته فاضل لاریجانی گفته که از سیعد مرتضوی بابت فیلمبرداری جلسه شان، شکایت خواهد کرد.

علی لاريجانی در جریان مجلس و در پاسخ به رییس جمهوری ایران، گفته بود که محمود احمدی نژاد از طريق معاون پارلمانی خود روز يکشنبه، پانزدهم بهمن، وی را تهديد کرد که نواری از بستگانش منتشر می کند.

وی گفت: «امروز نيز فروزنده معاون پارلمانی رييس جمهور (ساعت) هفت صبح پيغام فوری را به من دادند که استيضاح مشکل ايجاد می‌کند. ممکن است رييس جمهور حرف هايی بزند، هم بنده حضور داشتم و هم آقای مظفر. صحبت کرديم که رييس جمهور بپذيرند و اين جابجايی انجام شود. اما در ادامه نکته‌ای را گفت که اگر اين مساله حل نشود آقای احمدی‌نژاد نواری را از بستگان من پخش می‌کند. در واقع وی مرا تهديد کرده است و بنده نيز اعلام کردم که نمی‌دانم موضوع نوار چيست اما هر کدام از بستگان من باشد فرقی نمی‌کند اگر می‌خواهند حرفی بزنند بگويند. بنده نيز اطلاعات زيادی دارم اما لازم نمی‌دانم فضا را متشنج کنم.»

رييس مجلس ايران در ادامه اضافه کرد: «به نظر شما اين اقدام عليه رييس قوه مقننه نبود که مرتضوی بستگان مرا دعوت می‌کند در جلسه‌ای و بعد از وی فيلم می‌گيرد. نمی‌دانم اين دستگاه رييس جمهور چگونه است؟ آيا اين اقدام توطئه آميز نيست که يک نفر را صدا می‌کنند که بيايد صحبت کنند بعد از وی فيلم می‌گيرند. اين اخلاقی نيست. آقای رييس جمهور اينها مشکلات کشور است.»

محمود احمدی نژاد با انتقاد از علی لاریجانی گفته بود: «اگر بنا بود رييس مجلس بر دولت و بر مجلس حاکم شود، بايد با رای مستقيم انتخاب می‌شد و به جای رييس جمهور گذاشته می‌شد و می‌گفتند مستقيم مردم رييس مجلس را انتخاب کنند، نه اين‌که رييس جمهور را انتخاب کنند.»

مسئله میان دولت و مجلس که به استیضاح و برکناری وزیر کار منتهی شد، بر سر انتصاب سعید مرتضوی بر سازمان تامین اجتماعی بود که مجلس با آن مخالفت کرده بود. دیوان عدالت اداری هم حکم آقای مرتضوی را نقض کرده ولی دولت حاضر به کنار گذاشتن او نشده است. مجلس پیشتر هم گفته بود اگر سعید مرتضوی کنار گذاشته نشود، مجلس اقدام به استیضاح وزیر کار خواهد کرد.
XS
SM
MD
LG