لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۳۳

علی‌ لاریجانی برای دوازدهمین سال رئیس مجلس شد؛ هیچ نماینده زنی در هئیت‌رئیسه نیست


در انتخابات هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی، در حالی علی لاریجانی برای دوازدهمین سال متوالی در سمت ریاست ابقا شد که یک وزیر کابینه محمود احمدی‌نژاد جایگزین علی‌ مطهری شد و باز هم هیچ نماینده زنی در هیئت رئیسه مجلس حضور ندارد.

انتخابات هئیت رئیسه مجلس شورای اسلامی روز یکشنبه ۵ خرداد برگزار شد. علی لاریجانی که حمایت فراکسیون مستقلان مجلس را به همراه داشت با ۱۵۵ رای از محمدرضا عارف از فراکسیون امید پیشی‌گرفت و بار دیگر رئیس مجلس شورای اسلامی باقی ماند.

علی لاریجانی، اصولگرای حامی دولت نسبت به سال گذشته رای‌کمتری کسب کرد با این حال توانسته است همچنان عنوان طولانی ترین دوره ریاست در ادوار مجلس شورای اسلامی را حفظ کند. او پیش از این نیز سمت‌های ارشد حکومتی را برعهده داشت.

اما در انتخاب نائب رئیسی مجلس مسعود پزشکیان از فراکسیون امید به عنوان نائب رئیس اول در سمت خود باقی ماند. همچنین علی مطهری که برای یکسال این عنوان را به همراه داشت، از این سمت کنار رفت و عبدالرضا مصری از فراکسیون نمایندگان ولایی با ۱۴۳ رای جایگزین او شد.

علی مطهری تنها نماینده مجلس است که درباره حصر سران جنبش اعتراضی موسوم به جنبش سبز اظهارنظر صریح می‌کند و مسئولیت آن را متوجه رهبر جمهوری اسلامی کرده است.

همچنین عبدالرضا مصری که نائب رئیس دوم مجلس شده در دولت اول احمدی‌نژاد وزیر رفاه و تأمین اجتماعی بوده و نماینده کرمانشاه و از اصولگریان در مجلس است.

انتخابات هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی هر سال یک‌بار تکرار می شود.

امسال محمد عاشوری، بهروز نعمتی، اسدالله عباسی، علی‌اصغر یوسف‌نژاد، محمدعلی وکیلی، امیرحسین قاضی‌زاده هاشمی، علیرضا رحیمی، اکبر رنجبرزاده و احمد امیرآبادی فراهانی اعضای هئیت رئیسه مجلس هستند و همچون سال گذشته هیچ نماینده زن در این هیئت حضور ندارد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG