لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۰۵

زندان، تبعید و منع فعالیت‌ مجازی؛ حکم مجید توکلی در دادگاه تجدید نظر تأیید شد


 مجید توکلی
مجید توکلی

مجید توکلی، کنشگر سیاسی در ایران، در حساب کاربری خود در توییتر یا شبکه اجتماعی «اکس»، از تأیید حکم صادره علیه خود در دادگاه تجدید نظر خبر داد.

او نوشت: « حکم شعبه ۳۶ دادگاه تجدید نظر امروز به وکیلم ابلاغ شد و رای شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تایید شد. حکم، قطعی و قابل اجرا است.»

‏آقای توکلی افزود: «محکومیت زندان: ۵ سال اجتماع و تبانی علیه امنیت کشور، و یک سال فعالیت تبلیغی علیه نظام، بعد از آن، محکومیت تکمیلی: ۲ سال تبعید از تهران، منع فعالیت مجازی، و منع خروج از کشور.»

به گفته این کنشگر سیاسی، «با وجودی که پرونده، چهارشنبه ۲۵ مرداد در شعبه ۳۶ تجدید نظر، ثبت و وقت‌نظارتش تعیین شده بود، در رای آمده است که در وقت فوق‌العاده یکشنبه ۲۹ مرداد تصمیم‌گیری شده، و حوزان و خلیلی قضات تجدیدنظر، دادنامه شعبه ۲۸ انقلاب (عموزاد) را تایید کردند. بعید است که چندین جلد پرونده و دادخواست را دیده باشند.»

او اضافه کرد: «رأی صادره برای نوشته‌ها و نظرات چند سال اخیر است و در ادامه‌ سرکوبِ فکر و بیان این‌سال‌هاست. گرچه هیچ سند و مدرکی برای اجتماع و تبانی با دیگران وجود ندارد، اما این اتهام از ابتدا برای صدور حکم سنگین‌تر در پرونده اضافه شد و با تکیه بر گمانه‌ها و گزارش‌های اطلاعاتی به اینجا رسید.»

مجید توکلی روز بیست و پنجم تیرماه و در پی آخرین جلسه دادگاه در شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب اسلامی، با اعلام اینکه «دفاع آخر گرفته شد و باید منتظر صدور حکم باشم»، گفته بود: «وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی اصرار به حکم سنگین دارد.»

نهادهای بین‌المللی طی ماه‌های اخیر ضمن ابراز نگرانی نسبت به افزایش برخوردها با شهروندان معترض و فعالان سیاسی، نسبت به صدور احکام ناعادلانه و سنگین برای آنها، اعتراض کرده‌اند.

XS
SM
MD
LG