لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۲ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۶:۰۴

گزارش تحقیقی: درآمد حاصل از فروش گاز مایع ایران «گم شده»‌ است


نشست معرفی ظرفیت‌های گاز مایع ایران به سرمایه‌گذاران بین‌المللی در فرانکفورت- آرشیو (فوریه ۲۰۱۷)
نشست معرفی ظرفیت‌های گاز مایع ایران به سرمایه‌گذاران بین‌المللی در فرانکفورت- آرشیو (فوریه ۲۰۱۷)

پایگاه «داده‌‌های باز ایران» در گزارشی تحقیقی به بررسی عدم شفافیت در اعلام درآمدهای حاصل از فروش گاز مایع ایران پرداخته است.

بر اساس این گزارش، مالک شریعتی نیاسر، نماینده مجلس و عضو کمیسیون انرژی مجلس، چندی پیش در سخنرانی خود در انجمن مهندسی شیمی ایران از عدم پاسخگویی درباره فروش گاز مایع در ایران انتقاد کرد. او گلایه کرد که شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران، نمی‌داند که درآمد حاصل از فروش روزانه چهار هزار تن گاز مایع به کجا می‌رود. آقای شریعتی همچنین در انتقاد از شرکت ملی گاز ایران گفت این شرکت درآمد حاصل از فروش گاز مایع خود را «شفاف» اعلام نمی‌کند.

گاز مایع، سوختی است که معمولا مخلوطی از پروپان و بوتان است. این سوخت در ایران به طور عمومی از پالایش و فرآوری گاز طبیعی، قبل از قرار گرفتن در خطوط لوله گاز که تحت کنترل شرکت ملی گاز ایران است، ساخته می‌شود. همچنین سبک‌ترین فرآورده فرآیند پالایش نفت خام، گاز مایع است. این فرآیند در ایران تحت کنترل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی است. گاز مایع یک کالای مهم جهانی است با کاربردهای متعدد، از پخت و پز گرفته تا سوخت خودروهای گازسوز و انرژی کارخانه های پتروشیمی.

پایگاه «داده‌‌های باز ایران» به نقل از این نماینده مجلس می‌نویسد ایران سالانه حدود ۱۲ میلیون تن گاز مایع تولید می‌کند که ۵۵ درصد آن به مصرف داخلی می‌رسد، و ۴۵ درصد دیگر صادر می‌شود. این ارقام با برآورد اِس اَند پی گلوبال مبنی بر این که ایران سالانه حدود ۶ میلیون تن گاز مایع، عمدتا به چین صادر می‌کند، مطابقت دارد.

در سال گذشته، قیمت گاز مایع پیوسته در حال افزایش بوده است. نمودار زیر افزایش چشمگیر قیمت گاز مایع در خاورمیانه را در یکسال گذشته نشان می‌دهد. قیمت این فرآورده، در فروردین ۱۴۰۱ تقریبا دو برابر قیمت آن در اردیبهشت ۱۴۰۰ بوده است.

توجه: در تجارت گاز مایع، قیمت قرارداد آرامکو به عنوان راهنمای فروش از منطقه خاورمیانه استفاده می‌شود. منبع: پایگاه داده باز ایران

میانگین قیمت یک تن گاز مایع در خاورمیانه از دی ماه ۱۴۰۰ تا فروردین ماه امسال، ۸۷۷ دلار بوده است. این بدان معناست که درآمد حاصل از فروش ۶ میلیون تن گاز مایع برای ایران باید حدود ۵.۳ میلیارد دلار باشد. ایران به دلیل تحریم‌های آمریکا به خریداران تخفیف می‌دهد.

پایگاه داده‌های باز ایران نوشته است با فرض این که این تخفیف، ۵۰ دلار در هر تن است، ایران باید حدود ۴.۹ میلیارد دلار در سال درآمد کسب کند. با نرخ ارز فعلی، این مبلغ حدود ۱۷۳ هزار میلیارد تومان است. اما مشخص نیست که مردم از این افزایش قیمت چه سودی می‌برند. حتی هیچ یک از نمایندگان مجلس هم مطمئن نیستند که درآمد حاصل از فروش گاز مایع به کجا می‌رود.

XS
SM
MD
LG